Închide meniul

Mircea Lucescu, detalii despre accidentarea lui Louis Munteanu înainte de Austria – România: “A exagerat!”

Alex Ioniță Publicat: 6 iunie 2025, 20:04

Comentarii
Mircea Lucescu, detalii despre accidentarea lui Louis Munteanu înainte de Austria – România: A exagerat!

FOTO: AntenaSport

Mircea Lucescu a susținut conferința de presă premergătoare partidei dintre Austria și România, care va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY sâmbătă, de la ora 21:45. În cadrul acesteia, selecționerul primei reprezentative a venit cu detalii despre accidentarea lui Louis Munteanu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Atacantul de la CFR Cluj a părăsit cantonamentul echipei naționale înaintea duelului de la Viena, după ce a suferit o accidentare la antrenament. Acum, Mircea Lucescu a explicat că Munteanu a acuzat o problemă după ce a „exagerat” cu pregătirea.

Mircea Lucescu a venit cu detalii despre accidentarea lui Louis Munteanu înainte de Austria – România

„Louis se pregătise foarte bine. A exagerat puțin după antrenament. Nu-l puteam forța, am preferat să-l lăsam si sperăm să se refacă pentru meciul cu Italia”, a spus Mircea Lucescu, la conferința de presă.

Louis Munteanu va rata astfel duelul cu Austria, din drumul spre World Cup 2026, turneu final care va putea fi urmărit, în exclusivitate, în Universul Antena.

După meciul de la Viena, tricolorii lui Mircea Lucescu se vor întoarce la București, pentru partida cu Cipru. România – Cipru se va juca pe Arena Națională, marți, de la ora 21:45.

Reclamă
Reclamă

Mircea Lucescu, acuzaţii grave! Selecţionerul, dezlănţuit înainte de Austria-România: “Am fost furaţi de arbitru”

Mircea Lucescu nu uită şi nu iartă. Selecţionerul României se gândeşte şi acum la debutul ratat din preliminariile World Cup 2026. În primul meci din grupă, tricolorii au pierdut, pe propriul teren, contra celor din Bosnia, scor 0-1. Atunci, selecţionerul a acuzat dur arbitrajul.

Mircea Lucescu nu s-a oprit aici. Şi acum susţine că naţionala a pierdut nemeritat în faţa Bosniei. Mai mult, spune că fluieraşul de la acel meci a fost suspendat din cauza greşelilor făcute.

Pentru tricolori urmează un meci crucial în lupta pentru calificarea la World Cup 2026. Sâmbătă, de la ora 21.45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY are loc Austria-România. Înaintea acestei dispute, selecţionerul a continuat să îl atace pe arbitrul care a condus meciul cu Bosnia.

Reclamă

“Trebuie să trecem peste înfrângerea nemeritată cu Bosnia. Am fost furați de arbitru, el nu a mai fost delegat de atunci de UEFA, greșeala lui a fost colosală, având în vedere că e o competiție în care orice punct contează pentru a ajunge la Mondial. E îndeajuns să greșească cineva, mai ales intenționat, și cealaltă echipă pierde. Starea de spirit poate fi influențată. Sper că băieții au trecut peste asta”, a spus Lucescu la conferinţa de presă dinaintea meciului cu Austria.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va câştiga derby-ul dintre FCSB şi CFR?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
9:55
Calculele specialiștilor după Dinamo Zagreb – FCSB 4-1. Ce șanse are campioana să se califice în play-off-ul Europa League
9:33
„Așa a făcut toată viața lui”. Denis Alibec, șanse mari să plece de la FCSB, după eșecul cu Dinamo Zagreb
9:24
Alegeri la Barcelona: cu cine va lupta Joan Laporta
9:14
Au trecut aproape 1.000 de zile! Record impresionant stabilit de Aryna Sabalenka
9:08
Croații au remarcat un singur jucător de la FCSB, după înfrângerea cu Dinamo Zagreb: „Cel mai bun”
8:51
Ce surpriză! Jucătorul care i-a spus “da” Interului lui Cristi Chivu. Anunţul făcut de Gazzetta dello Sport
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Edin Dzeko semnează în Liga a 2-a din Germania 2 “N-ai nicio idee ce e ăla fair-play!”. Scandal după meciul Soranei Cîrstea cu Naomi Osaka de la Australian Open 3 La ce oră se joacă meciul Gabriela Ruse – Mirra Andreeva, în turul 3 la Australian Open? Anunțul organizatorilor 4 Florin Tănase şi Creţu, OUT pentru Dinamo Zagreb – FCSB. Gigi Becali a anunţat echipa de START 5 Mihai Stoica, anunţ despre transferuri înainte de Dinamo Zagreb – FCSB! Ce face cu cele 6 milioane de la Gigi Becali 6 Sorana Cîrstea – Naomi Osaka 1-2. Românca, eliminată în turul 2 de la Australian Open. Moment tensionat la final
Citește și