Închide meniul

Mircea Lucescu e noul selecţioner al României

Antena Sport Publicat: 5 august 2024, 14:44

Comentarii
Mircea Lucescu e noul selecţioner al României

Mircea Lucescu, în timpul unui meci - Profimedia Images

Mircea Lucescu e noul selecţioner al României! Anunţul oficial va fi făcut de Federaţia Română de Fotbal. Il Luce e cel care speră că îi va califica pe tricolori la World Cup 2026, competiţie transmisă exclusiv de Antena 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Antrenorul de 79 de ani este cel care îl va înlocui pe Edi Iordănescu. Il Luce a devenit prima ţintă a lui Răzvan Burleanu, după ce Gică Hagi a refuzat din nou naţionala.

Mircea Lucescu e noul selecţioner al României

După negocierile maraton de luni, Mircea Lucescu a fost convins să semneze. O conferinţă de presă prin care va fi prezentat Il Luce va avea loc marţi, 6 august.

Mircea Lucescu va fi la al doilea mandat pe banca echipei naţionale, după cel din perioada 1981-1986, înregistrând 24 de victorii, 19 remize şi 15 eşecuri, în cele 58 de meciuri adunate.

Lucescu are în cont şi performanţa de a califica România la EURO 1984, unde a ajuns dintr-o grupă din care au mai făcut parte talia, Suedia, Cehoslovacia și Cipru.

Reclamă
Reclamă

Gică Hagi, încântat că Mircea Lucescu va fi selecţionerul României

Gică Hagi a refuzat propunerea FRF, dar este încântat că Mircea Lucescu va fi selecţionerul României. El a avut prima reacţie după meciul Farul – Poli Iaşi, scor 2-0, din etapa a 4-a a Ligii 1. Jucătorii „Regelui” erau fără victorie în acest sezon, până la confruntarea cu moldovenii.

“Era de aşteptat, după atâţia ani, un antrenor care e idolul tututor. S-a dedicat profesiei, a făcut această meserie, a construit echipe, a câştigat în Europa. Persoana ideală, nu contează vârsta. O să îşi facă un staff bun, are capacitatea să ducă mai departe lucrurile. Eu cred că pentru toţi românii e alegerea perfectă.

Mă bucur foarte mult că nea Mircea s-a întors la echipa naţională, m-a debutat la 17 ani, m-a făcut căpitan la 19 ani. Avem o relaţie foarte bună şi mă bucur„, a declarat Gică Hagi la digisport.ro, duminică seară.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Este Denis Drăguş o pierdere mare pentru România pentru meciul cu Turcia?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:30
VIDEOAlverca – Estrela Amadora 1-1, în Liga Portugal. Remiză dramatică. Ianis Stoica a evoluat 62 de minute
23:58 31 ian.
Liverpool, victorie spectaculoasă cu Newcastle. “Cormoranii” n-au avut milă de adversara lor pe Anfield
23:58 31 ian.
Elche – Barcelona 1-3. Catalanii se deprind la patru puncte de rivala Real Madrid
23:40 31 ian.
Gigi Becali, avertizat după decizia radicală anunțată: “S-ar putea să îl marcheze. O mare greșeală”
23:09 31 ian.
FotoImaginea deznădejdii. Dan Șucu, dărâmat după Rapid – “U” Cluj. Cum a fost surprins patronul giuleștenilor
23:06 31 ian.
Alex Dobre, fără cuvinte după Rapid – ‘U’ Cluj: „Suntem cu toții dezamăgiți”
1 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Timo Werner va fi adversarul lui Louis Munteanu 2 Ce lovitură dă Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Jucătorul calificat la World Cup 2026 vine la FCSB 3 EXCLUSIVJucătorul pentru care Gigi Becali n-a vrut să plăteacă 400.000 de euro a semnat 4 FCSB poate da lovitura! Jucătorul care i-a spus inițial “nu” lui Becali și-a dat acordul pentru transfer 5 Trei transferuri la FCSB. Anunţul lui Elias Charalambous: “Unul e aproape să semneze” 6 Prima reacţie a lui Gigi Becali despre transferul pregătit la FCSB. Suma oferită: “Atât le dau, e treaba lor”
Citește și