Închide meniul

Mirel Rădoi atacă Macedonia de Nord cu fundaşii! “Normal că putem marca”. Visează la calificarea directă la Mondiale

Gabriel Zamfirescu Publicat: 7 septembrie 2021, 10:42

Comentarii
Mirel Rădoi atacă Macedonia de Nord cu fundaşii! Normal că putem marca. Visează la calificarea directă la Mondiale

Antena Sport

România lui Mirel Rădoi a început perfect campania toamnei de preliminarii pentru Cupa Mondială. Două victorii cu acelaşi scor, 2-0, şi fără gol primit. Urmează meciul adevărului, în Macedonia de Nord. Tricolorii au ridicat deja ştacheta. Nu iau în calcul alt rezultat decât victoria la Skopje şi fără gol primit.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mirel Rădoi atacă Macedonia de Nord cu fundaşii

Ionuţ Nedelcearu are un obiectiv clar. Vrea să ţină poarta lui Florin Niţă intactă. “Mă bucur că nu am primit gol. Ăsta era obiectivul meu personal ca şi fundaş. Să intru în teren şi să imi ajut echipa să nu primească gol. După aceea, dacă aducem şi un plus în ofensivă, cu atât mai bine”, a spus fundaşul înainte de Macedonia-România.

Cum şi-a motivat Mirel Rădoi jucătorii

Mai mult, Nedelcearu a dezvăluit cum a ajunj România să aibă o aparăre invincibilă în ultimele două meciuri.“Consider că a crescut jocul pentru că ne-am tot motivat, ne am tot gândit să ne strângem un pic pentru că nu este normal ca fiecare adversar să înscrie împotriva noastră. Eu personal, îmi doresc un adversar care să iasă şi să joace cum încercăm şi noi să jucăm ofensiv.

De multe ori, când întâlneşti o echipă mică care doar se apără dacă nu marchezi repede intri în presiunea timpului şi devine tot mai greu. Nu putem face greşeala să ne relaxăm acum. Nu am realizat nimic deocamdată.

Trebuie să rămânem concentraţi pentru că greul de abia acum începe. Este un meci important, mai sunt meciuri de jucat şi nu ştiu dacă am ieşi din calcule cu o infrângere, dar mergem la victorie şi de ce nu, să ne batem şi la primul loc. Normal că putem marca din fază fixă, se poate întâmplă orice. Sper să o facem, să ajutăm ofensiva, dar cel mai important e victoria. Nu contează cine şi cum va marca”, a mai spus fundaşul tricolorilor înaintea disputei de la Skopje.

Reclamă
Reclamă

După cele două victorii cu Islanda şi Liechtenstein, România a urcat pe locul 3 în grupă, la un singur punct de locul secund ocupat de către Armenia. Această poziţie ne-ar duce în semifinalele barajului pentru Mondialul din 2022.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Vom elimina Turcia la barajul pentru World Cup 2026?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:40 22 nov.
Să fie ultimul meci pentru pentru Charalambous și Pintilii? Gigi Becali: “E și vina antrenorilor!”
23:37 22 nov.
Elias Charalambous a răbufnit după remiza cu Petrolul: „Cum să nu fiu îngrijorat?”
23:26 22 nov.
Fabulos! La un an după ce s-a retras, fostul jucător de la FCSB a semnat! La ce echipă va evolua
23:09 22 nov.
Gigi Becali a găsit vinovații după 1-1 cu Petrolul: „A dormit în ghete”
23:04 22 nov.
Gigi Becali e la pământ! Și-a pierdut orice speranță după FCSB – Petrolul 1-1: “Nu mai cred în echipa asta”
23:00 22 nov.
“Trebuia să fiţi eliminat, ca Rădoi?” Eugen Neagoe a reacţionat imediat: “Dar eu nu am jignit”
1 Are 50 milioane de euro în cont, dar pe masă are muşama “ca la sat”. De ce sportivul de top stă tot cu părinţii 2 Crimă şocantă în faţa stadionului Da Luz! Liderul ultraşilor Benficăi a fost împuşcat în cap! 3 Fotbalist din România, transferat în Serie A pentru 7 milioane de euro. Giovanni Becali poartă negocierile 4 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu de la Las Vegas. Max Verstappen, pe doi 5 Afacerea care l-a ruinat pe Ciprian Marica. Cum a risipit 2 milioane de euro: “Investiții prost făcute” 6 FotoVeste dramatică despre Valentin, singurul fiu rămas în viaţă al cuplului Elena şi Nicolae Ceauşescu. Suferă de o boală gravă
Citește și