Mirel Rădoi, pus la punct de Sorin Cârțu după “circul” de la conferința de presă: “Nu mi-a plăcut situația și o să îi spun! Andrei Ivan nu trebuia adus acolo!”

Dragoș Vasile Publicat: 10 octombrie 2021, 20:49

Comentarii
Mirel Rădoi, pus la punct de Sorin Cârțu după circul de la conferința de presă: Nu mi-a plăcut situația și o să îi spun! Andrei Ivan nu trebuia adus acolo!

Profimediaimages

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Mirel Rădoi, pus la punct de Sorin Cârțu după “circul” de la conferința de presă

În Germania – România 2-1, veteranul Muller a reușit să înscrie după ce a fost scăpat din marcaj de Andrei Ivan (24 de ani). După ce fotbalistul a fost tras la răspundere pentru rezultat, Mirel Rădoi a sărit în apărarea acestuia și l-a chemat la conferința de presă pentru a da explicații.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Momentul nu a fost pe placul lui Sorin Cârțu. Președintele Universității Craiova l-a pus la punct pe selecționer: ”Nu aș vrea să interpretați subiectiv ce spun, că este jucătorul nostru, dar ar trebui să se facă o diferențiere între o greșeală tactică și una tehnică. La el e o greșeală tehnică. El a respectat marcajul la Muller. Faptul că l-a pierdut pe drum e o greșeală tehnică. Așa și la Manea. La Manea, când sare la cap cu Goretzka, e tot o greșeală tehnică. A sărit ăla mai sus ca el. Așa putem să interpretăm și golul unu al Germaniei. Aia e execuția unui jucător de 50-60 de milioane. Putem să o punem în balanță cu situația lui Pușcaș. Pușcaș avea mai mult spațiu decat Gnabry.

Și la Ianis, a vrut să i-o dea printre picioare lui Rudiger sau nu? Contează modul cum a gândit-o. Era într-o criză de spațiu acolo. Să luăm în calcul și adversarul pe care l-am avut. Te face să greșești. Nimeni nu vrea să îl țină pe Muller, nimeni nu vrea să stea în spate tot meciul, dar adversarul te împinge. Nu mi-a plăcut situația și când o să vorbesc cu Mirel o să îi spun. Nu trebuia adus acolo copilul. Conferința e a antrenorului. Cum să nu îl crezi pe antrenorul echipei naționale?

Ivan a intrat înainte de Muller în teren. În comentariile pe care le-a făcut Mirel, ați văzut că i s-a transmis lui Andrei de pe margine să stea cu Muller, deci a fost o chestie de moment. Nu sunt greșeli nici ale antrenorului. E o greșeală tehnică. Se întâmplă când ai în față adversari superiori, de milioane”, a spus Sorin Cârțu pentru digisport.ro.

Mirel Rădoi și-a ieșit din minți: „Vreți circ? Facem circ!”

Mirel Rădoi și-a ieșit din minți înainte de România – Armenia. Selecționerul i-a luat apărarea lui Andrei Ivan, care a fost criticat pentru al doilea gol încasat de “tricolori” la Hamburg.

Reclamă
Reclamă

„Facem circ, dacă circ vreți…. Facem circ. Am răspuns imediat după meci că Ivan știe ce număr are de marcat! Chemați-l pe Ivan acum și întrebați-l pe el. Ați făcut un caz și cu Markovic, probabil veți continua și cu Pușcaș, apoi cu Keșeru.

Indiferent cine e în fața voastră, voi vreți să îi distrugeți. Nimeni nu va fi îndeajuns de bun pentru voi! Noi nu vorbim doar de rezultate, ci de o mentalitate.

A fost un duel pe care Andrei l-a pierdut! Ce facem acum, îi dăm în cap? Facem scandal pentru fiecare greșeală? Nu știu cât de responsabil poate fi el, chiar și la vârsta de 24 de ani”, a răbufnit Mirel Rădoi.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06

Daniel Pancu a făcut anunțul despre viitorul său la CFR: “2 milioane % am zis că rămân, dar în alte condiţii”

23:50 8 mai

Dezvăluirea lui Mureșan despre viitorul lui Pancu la CFR Cluj: „Are clauză, se activează automat”

23:50 8 mai

Jaqueline Cristian, eliminată în turul al doilea la Roma! Învinsă de fosta lideră WTA după un meci de peste 3 ore

23:43 8 mai

“Vrăjeală de offside”. Fază controversată la CFR – Universitatea Craiova. Momentul s-a analizat 5 minute la VAR

23:37 8 mai

Matei Ilie, dezamăgit după 0-0 cu Universitatea Craiova: „E greu”

23:30 8 mai

Filipe Coelho simte titlul după remiza cu CFR Cluj: „Este un punct în plus”

1 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 2 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 3 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 4 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 5 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 6 VideoJurnal Antena Sport | Servește pentru marile victorii
Citește și