Mirel Rădoi revine “acasă”, pe Stadionul Steaua! Ce spune despre varianta ca arena să devină casa fotbalului românesc

Antena Sport Publicat: 10 noiembrie 2021, 15:17

Comentarii
Mirel Rădoi revine acasă, pe Stadionul Steaua! Ce spune despre varianta ca arena să devină casa fotbalului românesc

Hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

“Stadionul Steaua a fost foarte mulţi ani numit “casă” pentru echipa naţională. Din punctul meu de vedere, aşa cum am spus şi la naţionala de tineret şi am spus-o şi aici, vorbind de echipa naţională a României înseamnă că e a românilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mirel Rădoi se simte ca acasă pe “Stadionul Steaua”

Din punctul meu de vedere, aş prefera să mutăm echipa în fiecare oraş unde stadioanele o permit şi unde UEFA ne poate da aprobarea pentru a juca aceste meciuri. Cred că ar fi bine să obişnuim oamenii din toate oraşele şi din toată ţara să vină aproape de echipa naţională.

Pentru mine, Ghencea a fost un stadion foarte, foarte călduros. Pentru mine chiar a fost denumit “casă”. Pentru mine ar fi uşor să spun “da”. Dar echipa naţională este a Românilor şi va trebui să poată juca pe cât mai multe stadioane din România”, a spus Mirel Rădoi, într-o conferinţă de presă.

În primul meci pe noul Stadion Steaua, România a bătut Armenia, cu 1-0, fiind acum favorită la locul 2, din Grupa J, cu două meciuri rămase de disputat. Naţionala are nevoie de 6 puncte cu Islanda şi Liechtenstein, pentru a fi sigură de poziţia secundă.

Reclamă
Reclamă

Mirel Rădoi a răbufnit. Jucăm finala cu Islanda fără fani

Pe de altă parte, Mirel Rădoi ar fi dorit ca pe Ghencea să fie cel puţin 15.000 de fani la finala cu Islanda.

„Mi se pare ceva incredibil, ne vaccinăm ca să putem merge la mall, în spaţiu închis, şi nu suntem primiţi pe stadioane, în spaţiu deschis. Cred că, în momentul de faţă, îmi cer scuze că fac paranteza asta, cred că cea mai bună campanie pentru vaccinare era ca oamenii să vină la acest meci. Asta nu înseamnă că eu sunt pentru vaccinare sau nu.

Până la urmă, fiecare este liber să aleagă ce vrea. În momentul de faţă, şi România, şi echipa naţională, şi sportul românesc şi oamenii normali cred că aveau nevoie să fie participanţi la un asemenea eveniment sportiv”, a spus Mirel Rădoi, într-o conferinţă de presă.

Reclamă
  • România – Islanda se va disputa joi, 11 noiembrie, de la 21:45, în format LIVE TEXT pe www.as.ro.
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va marca mai multe goluri în Norvegia - Franţa, Erling Haaland sau Kylian Mbappe?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
5:31

LIVE VIDEOTurcia – SUA 2-1, în direct pe Antena 1 şi AntenaPLAY. Spectacol la Los Angeles! Kokcu, gol după o fază superbă

4:03

LIVE VIDEOParaguay 0-0 Australia ACUM pe Antena 3 CNN şi AntenaPLAY. Irvine ratează prima ocazie

3:54

VIDEOTunisia – Olanda 1-3! Batavii au câștigat Grupa F de la Campionatul Mondial

2:03

Trei concluzii după Ecuador – Germania 2-1: binele învinge și dreptate pentru Beccacece

1:19

În mijlocul Mondialului, tocmai a avut loc cel mai scump transfer din istoria Premier League

1:12

VIDEOJaponia 1-1 Suedia. Maeda și Elanga s-au întrecut în goluri fantastice

1 Cum arată în timp real şaisprezecimile Campionatului Mondial 2026. Update după fiecare meci 2 Au 3 puncte, dar nu mai speră la 16-imile Campionatului Mondial: “Vom pleca acasă! Băieţii sunt distruşi” 3 UPDATERăsturnare de situaţie! Gigi Becali a făcut anunţul despre Florin Tănase: “E rezolvată”. A anunţat şi un transfer 4 VideoNeymar, primele minute la Mondialul din 2026. A îmbrăcat tricoul Braziliei după 981 de zile și a plâns pe teren 5 Când s-a născut, de fapt, Gigi Becali! Milionarul a făcut dezvăluirea uimitoare în ziua în care e sărbătorit 6 Suma uriaşă cerută de Florin Tănase lui Gigi Becali pentru a rămâne la FCSB
Citește și