Închide meniul

Pe ce loc a fost partida România – Elveţia în topul meciurilor cu cea mai mare asistenţă pe Arena Naţională

Alex Masgras Publicat: 23 noiembrie 2023, 16:41

Comentarii
Pe ce loc a fost partida România – Elveţia în topul meciurilor cu cea mai mare asistenţă pe Arena Naţională

Jucătorii României, sărbătorind victoria cu Elveţia şi calificarea la EURO 2024 / Profimedia

S-a aflat pe ce loc a fost partida România – Elveţia în topul meciurilor cu cea mai mare asistenţă pe Arena Naţională. “Tricolorii” au încheiat perfect campania de calificare, cu o victorie în faţa Elveţiei, care le-a asigurat primul loc al grupei şi prezenţa în urna a doua la tragerea la sorţi.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătorii lui Edi Iordănescu au câştigat meciul cu Elveţia cu 1-0, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY. La acest meci au fost prezenţi 50.224 de spectatori, partida fiind în topul duelurilor pe care România le-a disputat pe cel mai mare stadion al ţării.

Pe ce loc a fost partida România – Elveţia în topul meciurilor cu cea mai mare asistenţă pe Arena Naţională

FRF a prezentat topul partidelor ale naţionalei României cu cea mai mare audienţă pe Arena Naţională. Locul 1 este al partidei cu Finlanda, pe 8 octombrie 2015. La meciul din preliminariile EURO 2016, încheiat la eglaitate, scor 1-1, au fost prezenţi 54.364 de spectatori.

Partida cu Elveţia se află pe locul 4 în acest top. Celelalte meciuri care au avut mai mulţi spectatori sunt cu Ţările de Jos (2012) şi Grecia (2013).

“Meciul cu Elveția a intrat în topul jocurilor României de pe Arena Națională cu cea mai mare asistență! Mulțumim, ROMÂNI, pentru susținerea extraordinară!”, au scris cei de la FRF.

Reclamă
Reclamă

Top 10 partide ale României cu cea mai mare asistenţă pe Arena Naţională

    • 1. 8 oct. 2015, Finlanda 1-1, 54.364 spectatori
    • 2. 16 oct. 2012, Țările de Jos 1-4, 53.329 spectatori
    • 3. 19 noi. 2013, Grecia 1-1, 53.174 spectatori
    • 4. 21 noi. 2023, Elveția 1-0, 50.224 spectatori
    • 5. 5 sept. 2019, Spania 1-2, 50.124 spectatori
    • 6. 11 oct. 2014, Ungaria 1-1, 50.085 spectatori
    • 7. 9 sept. 2023, Israel 1-1, 49.193 spectatori
    • 8. 6 sept. 2011, Franța 0-0, 49.182 spectatori
    • 9. 11 nov. 2016, Polonia 0-3, 48.531 spectatori
    • 10. 14 oct. 2018, Serbia 0-0, 48.513 spectatori

„Startul unei noi Generaţii de Aur!” Gică Popescu s-a decis cum vrea să arate grupa României la EURO 2024: „Să ne răzbune”

Gică Popescu s-a decis cum vrea să arate grupa României la EURO 2024. Fundaşul „de fier” al Generaţiei de Aur a sărbătorit calificarea tricolorilor la turneul final şi aşteaptă tragerea la sorţi a grupelor de la turneul final din Germania, de pe 2 decembrie.

Reclamă

„Baciul” a fost invitat la Antena 1 şi speră ca actualii jucători ai reprezentativei tricolore să îi calce pe urme. Îşi doreşte ca Nicolae Stanciu, Radu Drăguşin şi Ianis Hagi să formeze „noua Generaţie de Aur”.

„Întotdeauna jucătorii, indiferent de momentele pe care le depăşeşte echipa naţională, îşi vor dori să îmbrace tricoul echipei naţionale. Este tricoul la care visezi, atunci când te apuci de fotbal. Dar, vine o emulaţie extraordinară. Vor trăi suporterii pentru acest eveniment şi noi vom aştepta data începerii acestui turneu final ca să vedem la lucru echipa naţională la un turneu final la care nu a participat de 8 ani.

M-aş bucura să fie o coincidenţă extraordinară… aşa cum făceaţi o paralelă de Gică Hagi – Ianis Hagi, Cardiff 1993. Ar fi minunat aşa cum a fost Cardiff pentru noi startul Generaţiei de Aur să fie şi acum startul unei noi Generaţii de Aur”, a declarat Gică Popescu la Antena 1.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
0:05
Nota primită de Cristi Chivu, după debutul cu victorie din Liga Campionilor. Verdictul italienilor
23:58 17 sept.
Coincidența bizară din spatele “dublei” lui Marcus Thuram cu Ajax. Cele mai tari statistici ale serii de UCL
23:56 17 sept.
Ajax – Inter 0-2. Cristi Chivu, debut cu dreptul în Champions League. Liverpool – Atletico 3-2. Rezultatele serii
23:29 17 sept.
Tragedie în familia unei legende a lui Chelsea. Vărul său a decedat pe terenul de fotbal
23:15 17 sept.
Jose Mourinho a ajuns în Portugalia și a făcut anunțul: “Ce antrenor i-ar spune nu Benficăi? Nu eu”
22:37 17 sept.
Fază cum rar s-a văzut în Bayern – Chelsea. Cum au reușit bavarezii să deschidă scorul
1 Petrolul Ploieşti i-a găsit înlocuitor lui Liviu Ciobotariu! Va reveni pe Ilie Oană după ce îşi va rezilia contractul 2 Jose Mourinho revine! Îi ia locul antrenorului demis după umilinţa din Champions League 3 Andrei Vlad a reclamat-o pe FCSB la comisii! Suma cerută de fostul jucător al roș-albaștrilor 4 O nouă lovitură pentru FCSB! Un titular s-a accidentat la antrenament 5 „Le-au zis soțiilor că echipa lor joacă la Londra!” Imagine virală: au venit la meciul din UCL cu tricourile altui club 6 Juventus – Borussia Dortmund 4-4, meciul de infarct care a egalat un record rar în UEFA Champions League
Citește și