Marcel Răducanu a oferit o reacție furibundă, după ce Daniel Bîrligea nu a fost convocat la echipa națională. Fostul jucător a transmis că deciziile luate de Mircea Lucescu nu ar trebui puse sub semnul întrebării niciodată.
Mircea Lucescu a mizat pe atacanții George Pușcaș, Denis Alibec și Denis Drăguș, pentru „dubla” cu Cipru și Lituania. Partida cu Lituania va fi în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY, marți, de la 21:45.
Reacție furibundă după ce Daniel Bîrligea nu a fost convocat la națională
Marcel Răducanu nu a mai rezistat și a transmis un mesaj dur, după valul de reacții, ca urmare a faptului că Daniel Bîrligea nu a prins lotul tricolor. Acesta consideră că fanii naționalei ar trebui să respecte deciziile lui Mircea Lucescu și să nu mai critice ceea ce se întâmplă la echipă.
Totodată, Răducanu susține că suporterii ar trebui să fie bucuroși și mândri, după parcursul naționalei din Liga Națiunilor, având în vedere că această competiție ne poate asigura calificarea la Campionatul Mondial.
„Acum sunt două meciuri afară. Și-a adus jucătorii pe care el crede că la ora asta sunt cei mai în formă și merită să fie acolo. Sunt unii care nu le-a convenit că nu l-a chemat pe Bîrligea…
A jucat, a dat goluri și nu a fost chemat. Asta este părerea lui nea Mircea, el știe ce face. Noi nu avem cum să îl criticăm pe acest om niciodată în ceea ce face.
Experiența pe care a acumulat-o în ani de zile, atâtea trofee pe care le-a câștigat… Știu că în România nu poți să le faci bine tuturor… mereu se supără cineva, poate să vină și Mourinho.
Mentalitatea noastră… tot timpul să criticăm, să fie atmosfera nasoală, în loc să ne bucurăm că am câștigat două meciuri, că jucăm să ne calificăm la Campionatul Mondial…”, a declarat Marcel Răducanu, conform fanatik.ro.
