Închide meniul

România, amendată drastic pentru incidentele de la meciul cu Cipru! Decizia UEFA

Publicat: 30 iunie 2025, 20:45

Comentarii
România, amendată drastic pentru incidentele de la meciul cu Cipru! Decizia UEFA

Suporterii români la meciul cu Cipru din Liga Naţiunilor / Profimedia Images

România a fost amendată de UEFA pentru incidentele de la meciul cu Cipru, câştigat de tricolori cu 4-1, din Liga Naţiunilor. Partida a avut loc pe 18 noiembrie 2024.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comisia de Control, Etică și Disciplină (CEDB) din cadrul UEFA a decis că FRF trebuie să plătească o sumă de 55.250 de euro pentru incidentele de la partida cu Cipru de acum 7 luni.

România, amendată cu 55.250 de euro după incidentele de la meciul cu Cipru din Liga Naţiunilor

Pe lângă amenda de peste 55.000 de euro, CEDB a decis ca trei sectoare de pe Arena Naţională să fie închise la un meci din competiţiile UEFA.

Această decizie a fost însă suspendată, pe o perioadă de 2 ani. Ea va fi activată dacă, pe perioada supravegherii, vor mai exista incidente asemănătoare.

Decizia UEFA în cazul meciului România – Cipru 4-1 din Liga Naţiunilor:

  • Amendă de 30.000 de euro pentru comportament rasist și discriminatoriu al suporterilor.
  • Amendă de 14.000 de euro pentru blocarea căilor de acces.
  • Amendă de 11.250 de euro pentru aprinderea de materiale pirotehnice.
  • Închiderea sectoarelor 105, 106 și 107 de pe ”Arena Națională”, cu suspendare pentru doi ani.

România a fost implicată în incidente şi la meciul cu Kosovo din Liga Naţiunilor, câştigat de tricolori, cu 3-0, la masa verde. FRF a făcut apel la decizia de amendare a României cu suma uriaşă de 128.000 de euro, dar acel apel a fost respins definitiv de UEFA. Kosovo depusese şi ea apel contra deciziei de victorie cu 3-0 la masa verde pentru tricolori. Şi acel apel a fost respins de UEFA.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine sunt vinovaţii pentru situaţia în care a ajuns FCSB?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:02
Câţi bani au încasat echipele după grupa de Champions League. Arsenal, sumă uriaşă după parcursul fără greşeală
11:58
Prezent aseară în Champions League, astăzi semnează în România. Transfer de top pentru o echipă din Liga 1
11:45
FCSB – Fenerbahce LIVE TEXT (22:00). Şanse infime la calificarea în play-off-ul pentru optimile Europa League
11:25
Gigi Becali s-a luat de Bîrligea și Târnovanu în vestiar. Adevărul despre ofertele pentru ei: “Miștocăreală”
11:18
Pep Guardiola, surprins când a văzut ce a făcut Jose Mourinho în Benfica – Real Madrid 4-2. Mesaj direct pentru rival
10:47
Ștefan Baiaram, transfer în Germania. Mutarea carierei pentru jucătorul Universității Craiova
1 Cauza accidentului din Timiș, descoperită. Unul dintre cei trei supraviețuitori a povestit ce s-a întâmplat 2 Microbuzul în care se aflau fanii lui PAOK nu era condus de un şofer profesionist! Suporterii au condus pe rând 3 UPDATELIVEBLOG Mercato 2026. Cele mai importante transferuri din iarnă. Adama Traore a semnat cu West Ham 4 Kyros Vassaras, măsură dură după UTA – Rapid! Arbitrul a fost pedepsit 5 Văzut ca un posibil înlocuitor pentru Charalambous, Mutu îl “înţeapă” pe Becali: “Critici mai dure ca niciodată” 6 Fotbalistul pentru care Universitatea Craiova a făcut ofertă de 1,7 milioane euro
Citește și