Închide meniul

România – Grecia 0-1 | “Nu mi-aș fi dorit să fie o astfel de atmosferă!” Edi Iordănescu, luat tare de publicul din Ghencea. Apelul disperat al noului selecționer. “Va fi infinit mai greu!”

Alexandru Ivan Publicat: 25 martie 2022, 23:41

Comentarii
România – Grecia 0-1 | Nu mi-aș fi dorit să fie o astfel de atmosferă! Edi Iordănescu, luat tare de publicul din Ghencea. Apelul disperat al noului selecționer. Va fi infinit mai greu!

Hepta

Edi Iordănescu a avut parte de un debut ratat la echipa națională. România a fost învinsă de Grecia, scor 0-1, în Ghencea. Fanii de la stadion n-au avut milă de tricolori și chiar au huiduit unii jucători, printre care și “perla” Octavian Popescu. Noul selecționer a făcut apel la răbdare din partea suporterilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Edi Iordănescu a recunoscut că și-ar fi dorit să aibă parte de un public mai blând la debutul pe banca echipei naționale.

România – Grecia 0-1 | Edi Iordănescu, luat tare de publicul din Ghencea

“Publicul așteaptă, dorește. Le-am spus să nu uite că publicul a venit rapid lângă echipa națională. Echipa națională n-a mai livrat în ultima perioadă. Este această stare de spirit. O știam dinainte, mi-am asumat-o, am venit. Nu mi-aș fi dorit să fie la debut o astfel de atmosferă, tot publicul a fost ostil, asta este realitatea.

Încercăm să analizăm, să pregătim ceea ce urmează, rămâne dorința ca în viitor să avem alte rezultate și să ne apropiem publicul mai tare. Credeți că ostilitatea din seara asta a fost un impuls de moment? Sunt lucruri care s-au adunat în timp. A fost o necalificare, cu asta trebuie să ne confruntăm. Va fi infinit mai greu dacă nu avem răbdarea că asta e nivelul și că nu trebuie să mai facem paralele cu trecutul”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă, după partidă.

Iordănescu Jr. a egalat un record negativ care data de 55 de ani. Mai precis, tehnicianul de 43 de ani a devenit primul selecționer al “tricolorilor” care pierde meciul de debut, pe teren propriu, după Angelo Niculescu, în 1967.

Reclamă
Reclamă

România a terminat pe locul al treilea în grupa de calificări la CM 2022 și a rămas acasă. La baraj a mers Macedonia de Nord, care a eliminat-o pe campioana europeană Italia și va juca finala pentru Mondial cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo.

România – Grecia 0-1

Meciul a început cu un moment halucinant. România a încasat gol cu câlcâiul de la Grecia în minutul 22. La o centrare venită din partea stângă, Georgios Giakoumakis a reluat cu călcâiul în plasa porții lui Niță.

Grecii s-au bucurat după gol, iar jucătorii lui Edi Iordănescu s-au grăbit să ducă balonul la jumătatea terenului ca să reia jocul. Timp de un minut și jumătate, tot stadionul a crezut că Grecia a deschis scorul. Brusc, arbitrii partidei s-au răzgândit și, deși nu există sistem VAR la arena din Ghencea, au anulat golul lui Giakoumakis.

Reclamă

Câteva minute mai târziu, grecii au înscris din nou, iar reușita a fost validată. Bouchalakis a marcat cu o lovitură de cap din interiorul careului, după o centrare a lui Rota.

În repriza a doua, România a trecut pe lângă gol la ocazia lui Rus din minutul 70. Fundașul cu origini maghiare trimis balonul în bară cu o lovitură de cap.

Tot în partea a doua, Edi Iordănescu le-a oferit debutul la echipa națională lui Octavian Popescu și Radu Drăgușin. Tavi, star la FCSB în acest sezon, a fost huiduit de fanii rivalei CSA Steaua prezenți în Ghencea.

S-a terminat 0-1, iar Edi Iordănescu a devenit primul selecționer din ultimii 55 de ani care debutează cu un eșec pe teren propriu. Tricolorii au ocazia să-și ia revanșa în duelul cu Israel, în deplasare, programat marți, LIVE TEXT pe www.as.ro.

Meciurile României se văd la Antena 1

Antena 1 este noua destinaţie pentru meciurile României din următorii 6 ani! Spectacolul va începe în luna iunie, atunci când tricolorii debutează în Nations League.

Antena 1 și platforma Antena Play vor difuza 40 din următoarele 60 de meciuri ale tricolorilor începând cu iunie 2022 până în 2028. Este pentru prima dată când o televiziune privată din România a semnat un parteneriat atât de lung cu UEFA pentru meciurile României.

  • 4 iunie 2022: Muntenegru – România (21:45)
  • 7 iunie 2022: Bosnia și Herțegovina – România (21:45)
  • 11 iunie 2022: România – Finlanda (21:45)
  • 14 iunie 2022: România – Muntenegru (21:45)
  • 23 septembrie 2022: Finlanda – România(21:45)
  • 26 septembrie 2022: România – Bosnia și Herțegovina (21:45)

Cele mai tari meciuri ale naționalei României vor fi în direct pe Antena 1. Edi Iordănescu are ca obiectiv clasarea pe unul dintre primele două locuri în grupă și calificarea selecționatei noastre la EURO 2024.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost eliminat prea uşor Ştefan Târnovanu, în FCSB - Farul?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:33
Zeljko Kopic: “E un moment greu”! Ce a spus despre starea lui Andrei Mărginean şi a lui Cătălin Cîrjan
0:16
Cătălin Cîrjan a suferit o comoţie la meciul Oţelul – Dinamo! Anunţul lui Gabi Torje
0:11
David Popovici debutează astăzi la Mondialele de Natație. Românul înoată la 06:24 în serii la 200 m liber
0:10
“Mi-a spus să joc fotbal, i-am zis «păi ce, joc handbal?»”. Alexandru Musi, revoltat după Oțelul – Dinamo
0:06
Florin Prunea l-a făcut praf pe Szabolcs Kovacs: “Arbitraj tendenţios. Cum e posibil aşa ceva?”
23:54 27 iul.
“Are Dinamo faţă de play-off?” Răspunsul lui Florin Prunea după înfrângerea “câinilor” de la Galaţi
1 FotoImagine rară cu Ionuţ Luţu alături de partenera lui. Cum arată acum Iulia, fost iepuraş Playboy 2 Gigi Becali vrea să dea afară un jucător de la FCSB, după eşecul cu Farul: “A pierdut toate mingile” 3 Ştefan Târnovanu a dezvăluit ce i-a spus, de fapt, arbitrului Găman, înainte să fie eliminat în FCSB – Farul 1-2: “E vina mea” 4 “A venit Găman şi ne-a luat punctele”. Florin Tănase, discurs dur după ce FCSB a fost învinsă de Farul 5 “Neverosimil!” Verdictul specialistului după controversele din FCSB – Farul 1-2: “Să mai pună mâna pe carte” 6 Constantin Popovici, ce performanţă pentru România: bronz la Campionatele Mondiale de nataţie
Citește și