România – Kosovo LIVE VIDEO | Cine este Willy Delajod, arbitrul delegat la meciul de pe Arena Naţională. Francezul de 30 de ani se va afla la centru în partida din etapa a şasea a preliminariilor EURO 2024.
România – Kosovo se joacă în această seară, de la ora 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY.
România – Kosovo LIVE VIDEO | Cine este Willy Delajod, arbitrul delegat la meciul de pe Arena Naţională
Pentru meciul dintre România şi Kosovo din etapa a şasea a preliminariilor EURO 2024, UEFA l-a delegat pe Willy Delajod, un arbitru francez în vârstă de 30 de ani.
Fără multă experienţă pe plan european, meciul dintre România şi Kosovo va fi primul meci oficial al arbitrului francez între două echipe naţionale. El va fi ajutat de asistenţii Erwan Finjean şi Philippe Jeanne, în timp ce al patrulea oficial va fi Thomas Leonard, potrivit frf.ro.
Atunci când nu se află pe terenul de fotbal, Willy Delajod este agent imobiliar. În vârstă de 30 de ani, Delajod poartă ecusonul FIFA încă din 2020.
Primul contact al lui Delajod cu echipele româneşti a fost în iulie 2021, atunci când a arbitrat partida din preliminariile UEFA Champions League dintre Lincold Red Imps şi CFR Cluj, scor 1-2. De asemenea, Delajod a mai fost implicat şi în finala Champions League din 2022, Liverpool – Real Madrid. Delajod s-a aflat atunci în camera VAR ca asistent, la meciul arbitrat de Clement Turpin.
România – Kosovo LIVE VIDEO Edi Iordănescu, mesaj de luptă
Edi Iordănescu face apel la determinare înaintea partidei infernale cu Kosovo. O victorie a „tricolorilor” ar face ca naţionala din Kosovo să iasă din lupta pentru calificare. Iordănescu Junior nu concepe o ratare a calificarării la Campionatul European din 2024.
„E clar că ne doream mai mult cu Israel, ne-am pregătit pentru mai mult. Am avut încredere pentru că procesul pregătire a funcţionat bine. Din păcate, la joc am rămas datori faţă de noi, în primul rând, şi faţă de suporteri, cărora le mulţumim încă o dată că au fost la stadion. Urmează o nouă provocare. Mă aştept ca meciul cu Kosovo să fie cel puţin la fel de greu ca meciul cu Israel şi am date concrete când spun asta. Hai să ne gândim la elementele pozitive. Jocul nu ne mulţumeşte nici pe mine, nici pe băieţi. Suntem la jumătatea campaniei şi suntem neînvinşi, suntem pe loc calificabil şi ne dorim să rămânem acolo. Doar noi şi Elveţia suntem neînvinşi. Vedeţi că sunt jocuri echilibrate.
