România U19 s-a calificat la Turul de Elită! Micii tricolori, obiectiv îndeplinit după remiza cu Cehia U19

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 17.10.2023, 21:22

România U19 s-a calificat la Turul de Elită

Bucuria tricolorilor / frf.ro

România U19 s-a calificat la Turul de Elită! Naţionala pregătită de Adrian Dulcea a încheiat marţi, jocurile din prima fază a calificărilor la EURO 2024. Şi-a îndeplinit obiectivul după ce a remizat cu Cehia U19, scor 1-1.

Tricolorii au făcut parte dintr-o grupă alături de Finlanda, San Marino şi Cehia, aceasta din urmă fiind gazda mini-turneului de calificare.

România U19 a remizat cu Cehia U19, într-un meci în care a evoluat, în ultimele 20 de minute, cu un om în minus. Andrei Florea a fost eliminat după ce a încasat al doilea cartonaş galben în minutul 71.

După ce gazdele au deschis scorul rapid, în minutul 8, prin Krulich, juniorii noştri au reuşit să egaleze după pauză, prin golul lui Rareş Pop din minutul 47. Rezultatul i-a menţinut pe tricolori pe locul secund în grupă, care le asigură prezenţa în următoarea fază a calificărilor, Turul de Elită, în primăvara anului viitor, notează frf.ro.

Clasamentul grupei:

1. Cehia – 7 puncte
2. România – 5 puncte
3. Finlanda – 4 puncte
4. San Marino – 0 puncte

Cum a arătat echipa României U19: 1. Răfăilă – 2. Aioanei, 5. Jalade-cpt., 22. Tudose, 3. Anișorac – 10. Stancovici (15. Cibi, 78), 6. Gogescu (4. Duțu, 78), 14. Banu (8. Florea, 55) – 7. R. Pop, 9. Stan (16. Sali, 55), 11. Capac (19. Răducan, 60)

Rezerve: 12. Frânculescu – 13. Bădescu, 18. Vlăsceanu, 20. Rădulescu

Rezultatele din grupă: Finlanda – România 0-0, Cehia – San Marino 4-0 (11 octombrie); România – San Marino 7-0, Cehia – Finlanda 1-0 (14 octombrie); San Marino – Finlanda 0-8, Cehia – România 1-1.

România U19, victorie categorică cu San Marino!

În urmă cu trei zile, România U19 a obţinut o victorie categorică în duelul cu San Marino U19, scor 7-0, în preliminariile Campionatului European de anul viitor. Un jucător de la FCSB, George Gogescu, s-a numărat printre marcatorii selecţionatei lui Adrian Dulcea.

„Tricolorii” s-au impus prin golurile marcate de Mario Tudose (35), Luca Banu (38), Alexandru Capac (57, 90+3), Iustin Răducan (67), George Gogescu (75) şi Mihnea Rădulescu (83).

România a avut şi două bare, prin Mario Aioanei (2) şi George Gogescu (77), în al doilea meci al Grupei a 10-a din preliminarii.

Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03 5 oct.

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor