România U21 – Spania U21 1-4. David Miculescu a marcat în poarta starurilor Spaniei! „Corecţie” primită de jucătorii lui Emil Săndoi

Viviana Moraru Publicat: 23 septembrie 2022, 19:55

România U21 – Spania U21 1-4. David Miculescu a marcat în poarta starurilor Spaniei! „Corecţie primită de jucătorii lui Emil Săndoi

David Miculescu, marcator în România U21 - Spania U21

David Miculescu, în tricoul României U21 / Profimediaimages

România U21 – Spania U21 1-4. Emil Săndoi a revenit cu o înfrângere pe banca naţionalei de tineret. Micii tricolori au suferit un eşec drastic!

Pe Cluj Arena, Spania a deschis scorul în minutul 8, prin Abel Ruiz, şi şi-a majorat avantajul în minutul 16, când a înscris, din nou, Abel Ruiz. În minutul 35 atacantul român Jovan Markovic s-a accidentat şi nu a mai putut continua partida, fiind înlocuit. Riquelme a ridicat scorul la 3-0 pentru iberici în minutul 80. România a redus din diferenţă prin Miculescu, în minutul 86. Rezultatul final a fost stabilit de Riquelme în minutul 90.

România U21 – Spania U21 1-4

Min. 90: România U21 – Spania U21 1-4. Apărarea lui Emil Săndoi a gafat din nou! „Corecţie” primită de micii tricolori!

Min. 86: România U21 – Spania U21 1-3. David Miculescu, atacantul de 1.7 milioane de euro al lui FCSB, a marcat în poarta tinerilor Spaniei.

Min. 80: România U21 – Spania U21 0-3. Riquelme a mărit proporţiile scorului!

Min. 16: România U21 – Spania U21 0-2.  Ortega a dublat avantajul ibericilor. A primit o pasă excelentă în mijlocul careului şi a finalizat cu uşurinţă.

Min. 8: România U21 – Spania U21 0-1. Abel Ruiz a fost scăpat din marcaj şi a marcat cu o lovitură de cap!

Update 18.00: A început meciul de pe Cluj Arena!

România U21: Popa – Dumitrescu, Drăgușin, Racovițan, Țicu – Sefer, Screciu, Lixandru, Petrila – Munteanu, Markovic
Rezerve: Hindrich, Szilard Gyenge, R. Ispas, Coubiș, Grameni, Oct. Popescu, Ișfan, Dican, Birligea, M. Corbu, D. Miculescu, V. Pop, Isac, A. Pitu
Selecționer: Emil Săndoi

Spania U21: Tenas – Martinez, Chust, Pacheco, Balde – Turrientes, Nico, Rodri – Sergio Gomez, Abel Ruiz, Bryan Gil
Selecționer: Luis de la Fuente

Emil Săndoi a revenit pe banca echipei naţionale de tineret, pe care a mai pregătit-o timp de şapte ani, între 2006 şi 2013. Până la revenirea pe banca „tricolorilor”, antrenorul a pregătit-o pe Chindia Târgovişte.

România U21 se pregăteşte de Campionatul European din 2023, la care este calificată direct, fiind ţară gazdă.

Lotul convocat de Emil Săndoi, pentru partidele amicale din luna septembrie

Emil Săndoi a fost nevoit să apeleze la serviciile portarului Szilard Gyenge (Csikszereda), care îl va înlocui pe Mihai Popa(Voluntari), accidentat.

PORTARI: Szilard Gyenge (AFK Csikszereda), Robert Popa (U Craiova 1948), Otto Hindrich (Kisvarda / Ungaria),

FUNDAȘI: Andres Dumitrescu (Sepsi OSK), Andrei Coubiș (AC Milan / Italia), Bogdan Racovițan (Rakow / Polonia), Victor Dican (FC Botoșani), Radu Drăgușin (Genoa / Italia), Vladimir Screciu (Universitatea Craiova), Valentin Țicu (ACS Petrolul 52), Rareș Ispas (Sepsi OSK);

MIJLOCAȘI: Mihai Lixandru (CS Mioveni), Vlad Pop (CS Mioveni), Constantin Grameni (Farul Constanța), David Miculescu (FCSB), Antonio Sefer (Rapid), Alexandru Ișfan (FC Argeș), Octavian Popescu (FCSB), Alexi Pitu (Farul Constanța), Claudiu Petrila (CFR Cluj), Damian Isac (UTA Arad), Marius Corbu (Academia Pușkaș / Ungaria);

ATACANȚI: Jovan Markovic (Universitatea Craiova), Daniel Birligea (CFR Cluj), Louis Munteanu (Farul Constanța).