Închide meniul

Turcii au reacţionat după vestea că Gică Hagi este prima opţiune la naţionala României: „FRF vrea o legendă”

Alex Masgras Publicat: 24 iulie 2024, 19:13

Reclamă
Turcii au reacţionat după vestea că Gică Hagi este prima opţiune la naţionala României: „FRF vrea o legendă

Gică Hagi / Profimedia

Turcii au reacţionat după vestea că Gică Hagi este prima opţiune la naţionala României. Edi Iordănescu a decis să nu îşi prelungească contractul cu FRF după EURO 2024, iar federaţia este în acest moment în căutarea unui nou selecţioner.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Comisia Tehnică a Federaţiei Române de Fotbal s-a întrunit în cursul zilei de miercuri pentru a alege favoritul la postul de selecţioner.

Turcii au reacţionat după vestea că Gică Hagi este prima opţiune la naţionala României: „FRF vrea o legendă”

Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al FRF, a dezvăluit că Gică Hagi este prima opţiune în acest moment. Cu toate acestea, oficialii federaţiei trebuie să îl convingă pe Hagi să preia naţionala.

Presa din Turcia a scris şi ea despre interesul FRF pentru Gică Hagi, care vrea să aducă „o legendă la cârma naţionalei”:

„România schimbă selecționerul după ce a atins o performanță remarcabilă la EURO 2024 (n.r. optimi). FRF s-a despărțit de Edward Iordănescu, iar acum vrea să aducă o legendă la cârma naționalei.

Reclamă
Reclamă

Gheorghe Hagi este de multă vreme patron și antrenor la Farul Constanța, iar în cazul în care va prelua România, va fi al doilea său mandat de selecționer.

Hagi, care a devenit selecționer al României imediat după ce s-a retras din fotbal de la Galatasaray, unde a fost o legendă, a avut o primă aventură scurtă”, au scris cei de la goal.com/tr.

Gică Hagi, „opţiunea numărul 1” pentru selecţionata României

Gică Hagi este „opţiunea numărul 1” pentru preluarea selecţionatei României. Anunţul oficial dinspre FRF a fost făcut de Mihai Stoichiţă. Președintele Comisiei Tehnice din cadrul Federației Române de Fotbal speră ca „Regele” să accepte rolul propus de Burleanu.

Reclamă

Pe lista FRF se mai află şi Mircea Lucescu, dar Răzvan Burleanu îşi canalizează toate energiile pentru aducerea antrenorului de la Farul. Hagi ar putea să califice România la World Cup 2026, competiţie transmisă exclusiv de Antena 1.

„Opţiunea numărul 1 este Gică Hagi. Mai sunt şi alţi antrenori. Vom începe discuţiile cu prima opţiune. Ştiţi foarte bine procedurile. Eu sper să accepte.

A amânat prea mult. Momentul lui a fost mereu. Mereu a fost ofertat. Şi domnul Lucescu este pe listă. Eu v-am spus de prima opţiune”, a spus Stoichiţă despre opţiunile Federaţiei Române de Fotbal.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
6:34

VideoBernadette Szocs – Constantina Psihogios 4-0! Victorie categorică în primul meci de la Cupa Mondială 2025

1:22

Marius Şumudică, scandal cu Elias Charalambous: „Nişte mizerii! Să-şi ceară scuze”

23:46 14 apr.

„Îl interesează găinării de CFR?” Gigi Becali a dat verdictul. Ce arbitru vrea la FCSB-CFR Cluj

23:31 14 apr.

„A fost cel mai slab joc!” Dan Petrescu, nemilos după meciul cu Rapid. Ce spune despre duelul cu FCSB

23:20 14 apr.

Victor Angelescu a criticat arbitrajul după CFR Cluj – Rapid 1-1! A anunţat obiectivul giuleştenilor

23:10 14 apr.

„Am vorbit cu Mister şi am rezolvat” Claudiu Petrila, dezvăluiri din vestiar. Ce le-a spus Marius Şumudică

1 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilor 2 „Nu mai face, bă, firfirici!” Gigi Becali, semnal de alarmă uriaş pentru jucătorii de la FCSB: „Trebuie luptă” 3 Verdictul specialistului, după cea mai controversată fază din Universitatea Craiova – FCSB: „Trebuia eliminat” 4 Verdictul specialistului după faza controversată din meciul CFR Cluj – Rapid 1-1! 5 „L-au ameninţat pe Rădoi” Sorin Cârţu a răbufnit la adresa lui Feşnic, după Craiova – FCSB: „Parcă era un căţel” 6 Ce se întâmplă cu Horațiu Moldovan, după ce Sassuolo a promovat în Serie A. Anunțul italienilor
Citește și