Victor Pițurcă îl contestă pe Edi Iordănescu: ”Nu ai rezultate? E greu să construiești!”

Dragoș Vasile Publicat: 27 septembrie 2022, 12:18

Comentarii
Victor Pițurcă îl contestă pe Edi Iordănescu: ”Nu ai rezultate? E greu să construiești!”

Victor Pițurcă, în timpul unui meci / ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Victor Pițurcă îl contestă pe Edi Iordănescu după România – Bosnia 4-1. Fostul selecționer este de părere că rezultatele cer o ”revoluție” la echipa națională.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Echipa naţională a înregistrat cel mai bun meci din mandatul selecţionerului, însă a retrogradat în Liga C din UEFA Nations League, unde își va încerca forțele cu Gibraltar și Insulele Feroe.

Victor Pițurcă îl contestă pe Edi Iordănescu

„Asta depinde foarte mult de Federație, cum văd ei lucrurile, cum văd ei șansele în continuare. Cei care sunt o să analizeze, ei dacă sunt mulțumiți și au încredere în Edi Iordănescu, pot continua cu el. Cert este că rezultatele spun că nu este în regulă. Să vedem ce vrea să facă Edi, cum vede lucrurile. 

La echipa națională nu se pune problema de construcție. Construiești din mers. Nu ai rezultate? E greu să și construiești. Și noi am făcut plan, eu țin minte că facem plan de acum 8 ani de zile. Ne facem planuri, strategii, și uite unde am ajuns”, a declarat Victor Pițurcă, potrivit sport.ro.

EXCLUSIV | Edi Iordănescu nu ia în calcul plecarea de la naţională

Edi Iordănescu nu ia în calcul demisia după România – Bosnia 4-1. Echipa naţională a înregistrat cel mai bun meci din mandatul selecţionerului, însă a retrogradat în Liga C din UEFA Nations League.

Reclamă
Reclamă

„Concluzia este că sunt foarte bucuros de această acţiune, sunt foarte bucuros că România are viitor, sunt foarte bucuros că aceşti jucători au arătat caracter şi că au potenţial. Le-am spus-o de când am preluat echipa că eu ştiu şi am convingerea că îşi pot ridica nivelul, fără doar şi poate. Dar degeaba văd eu, dacă nu o arată României întregi. Cred că în această acţiune au arătat lucruri bune, au arătat potenţial, au arătat speranţă.

Rămâne de văzut. O să fie o discuţie. Întrebarea trebuie să meargă către conducerea Federaţiei. Eu sunt bucuros că multe lucruri s-au reglat, e trist că am compromis multe lucruri în acţiunea din iunie. Ne-au lipsit jucători. Salut revenirea lui Nicu Stanciu care şi-a pus imediat amprenta pe joc. Băluţă, Cordea, sunt mulţi jucători care au revenit. Sunt jucători de care România are nevoie. E nevoie de Ianis, toată lumea are dor de el. E nevoie de Mihăilă să fie bine. Avem nevoie de Chiricheş, care e un lider adevărat. Atunci cred că România poate să bată la uşa calificării la European.

Noi ce am câştigat, am câştigat pe merit. Am pierdut puncte pe care nu le meritam, meritam 3 puncte în Finlanda. Noi ce am adus, meritam, dar în schimb am pierdut puncte care consider că nu trebuia să le facem. În primul rând, echipa a arătat că are mijloace, şi asta este important. Echipa şi-a dominat adversarul. Am marcat 5 goluri în 2 meciuri”, a declarat Edi Iordănescu, în exclusivitate, la Antena Sport.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine câștigă titlul de golgheter la Cupa Mondială?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:55 12 iun.

Meciul de deschidere de la Mondial a scris istorie! De 20 de ani nu s-a mai întâmplat asta

0:49 12 iun.

Ceremonia de Deschidere din Canada a Cupei Mondiale (20:30, AntenaPLAY). Spectacol la Toronto

0:37 12 iun.

Premieră istorică la Cupa Mondială! Ce s-a întâmplat odată cu primul gol de la turneul final

0:11 12 iun.

Cinci lucruri după Mexic – Africa de Sud, primul meci al Cupei Mondiale

0:07 12 iun.

Coreea de Sud – Cehia, 05:00, LIVE VIDEO. Fostul coleg al lui Radu Drăguşin, Son, caută prima victorie la Mondial

23:59

VIDEOMexic – Africa de Sud 2-0! Gazdele Mondialului câștigă primul meci de la Mondial, în direct la Antena!

1 Jovan Markovic a bătut palma! Echipa din Liga 1 la care va evolua fostul atacant de la Universitatea Craiova 2 A plecat de la FCSB şi a semnat cu altă echipă din Liga 1: “Face pasul în primul eşalon” 3 Portughezii şi-au pierdut răbdarea cu Cristiano Ronaldo, înaintea Cupei Mondiale 2026: “Scandalos” 4 Cupa Mondială 2026, în Universul Antena, Ziua 1 | Programul complet de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic 5 Plecare de la FCSB! Gigi Becali a anunţat cine părăseşte echipa lui 6 „Le mulțumim pentru contribuție!” Clubul din Liga 1 de la care au plecat 7 jucători dintr-un foc
Citește și