„Ar fi o greşeală dacă am face asta!” Un titular din naţionala Slovaciei, mesaj vehement înaintea meciului cu România

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 25.06.2024, 10:46

Un titular din naţionala Slovaciei, mesaj vehement înaintea meciului cu România

Un titular din naţionala Slovaciei, mesaj vehement înaintea meciului cu România

Martin Dubravka, la EURO 2024 / Profimediaimages

Un titular din naţionala Slovaciei a transmis mesaj vehement înaintea meciului cu România, decisiv pentru calificarea în optimile de finală de la EURO 2024. Martin Dubravka i-a analizat pe tricolori şi a afirmat că jucătorii lui Edi Iordănescu sunt de temut.

Reclamă

Portarul Slovaciei i-a avertizat pe coechipieri că trebuie să domine jocul încă din primul minut, pentru a obţine o performanţă extraordinară. „Românii nu renunţă niciodată!”, a afirmat goalkeeperul lui Newcastle.

Reclamă

Un titular din naţionala Slovaciei, mesaj vehement înaintea meciului cu România

Cu un rezultat de egalitate, Slovacia şi România sunt sigure de calificarea în fazele eliminatorii ale Campionatului European.

Nu clacăm. Ar fi o greşeală dacă am intra în acest meci altfel decât în precedentele. Vom intra pe teren cu un scop clar, acela de a domina şi a fi la conducerea jocului. Dacă suntem atenţi, vor veni şi punctele.

Ştim ce ne aşteaptă, nu m-aş concentra pe individualităţi. Meciul lor împotriva Belgiei a arătat clar cum se prezintă. România are o tranziţie rapidă a balonului şi nu renunţă niciodată. Chiar dacă pierdeau cu Belgia, au luptat până în ultimele minute„, a spus Dubravka, potrivit sport.sk.

Martin Dubravka a vorbit şi despre titularul dintre buturile României. L-a lăudat pe Florin Niţă.

El a venit ca înlocuitor pentru mine la Sparta Praga. Am continuat să urmăresc meciurile unuia dintre cluburile mele preferate, iar Niţă este un portar foarte bun. A arătat asta şi împotriva Belgiei. În lotul nostru sunt doi sau trei jucători care au evoluat alături de el la Sparta, aşa că îi vor sfătui pe băieţi ce să facă„, a precizat Martin Dubravka.

Şi căpitanul României, Nicolae Stanciu, a fost remarcat de portarul Slovaciei.

Paşii pe care i-a făcut după ce a ajuns la Sparta au fost foarte interesanţi. A jucat în China, a făcut-o şi la Slavia. În primul rând, este un tip grozav şi un fotbalist de calitate. Are o tehnică foarte bună de lovire a mingii. Este unul dintre jucătorii cheie ai României„, a declarat Dubravka.

Naţionala României este aproape de a scrie istorie la EURO 2024. Dacă nu pierde cu Slovacia, în ultimul meci din grupă, este sigură de calificarea în fazele eliminatorie. Tricolorii pot ajunge în „optimi” chiar şi cu o înfrângere la limită, dacă Ucraina nu învinge Belgia. Meciul Slovacia – România va fi miercuri, de la ora 19:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Viorel Moldovan, înainte de Slovacia – România: „Aceste teorii mă agasează”

Viorel Moldovan, fostul mare internaţional român, în prezent preşedinte la Rapid, a vorbit despre duelul „tricolorilor”, dar şi despre varianta vehiculată în ultimele zile. În cazul unui egal, Slovacia şi România îşi asigură prezenţa în optimile turneului final din Germania.

Fostul internaţional nu vrea să audă de această variantă. El speră ca jucătorii lui Edi Iordănescu să nu iasă pe teren cu gândul de a obţine un rezultat de egalitate şi speră să joace la victorie:

Gândim prea departe. Când aud toate aceste teorii… pe mine mă agasează. Nu-mi plac. Aşa am fost şi ca fotbalist, m-am concentrat la ale mele. Nu am plecat urechea. Aşa trebuie să facă şi ei, să se bazeze numai şi numai pe munca lor şi să pregătească meciul cu selecţionerul cât mai bine.

Ca să obţii un rezultat de egalitate trebuie să joci la victorie. Dacă intri cu ideea de a obţine un rezultat de egalitate, nu-l vei obţine. Trebuie să joci pentru victorie”, a declarat Viorel Moldovan.

Reclamă
Recomandări
  • PAOK - Panathinaikos e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 20:00
  • Boavista - Sporting e live în AntenaPLAY, duminică, de la ora 22:30
  • Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



    *după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

    Citește și:
    19:10

    Care este starea lui Florin Tănase. Jucătorul s-a accidentat cu CFR Cluj şi a fost schimbat

    18:49

    Florin Prunea l-a lăudat pe Mihai Popescu după „parada” din FCSB – CFR Cluj 3-2: „Și pașii i-au ieșit!”

    18:37

    Cristi Chivu, lăudat de italieni! Schimbarea care o poate salva pe Parma de la retrogradare

    18:32

    Shai Gilgeous-Alexander, Nikola Jokic şi Giannis Antetokounmpo, în finala pentru trofeul MVP

    18:00

    „Îi dau o primă!” Decizie incredibilă a lui Gigi Becali după victoria cu CFR Cluj. Jucătorul vizat de patron

    17:52

    Bodo/Glimt o poate ajuta pe FCSB! Roș-albaștrii ar putea sări peste primul tur preliminar al Champions League

    1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes