Edi Iordănescu, în top 10 selecţioneri ai României din toate timpurile

Dan Roșu Publicat: 18 iunie 2024, 16:01

Comentarii
Edi Iordănescu, în top 10 selecţioneri ai României din toate timpurile

Edi Iordănescu, în timpul unui meci - Getty Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Edi Iordănescu a intrat în top 10 selecţioneri ai României din toate timpurile, atunci când vine vorba de cele mai multe meciuri adunate pe banca selecţionatei noastre. El l-a depăşit la acest capitol pe Cosmin Contra şi a ajuns la 25 de partide la cârma tricolorilor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Primul la acest capitol este chiar tatăl său. Anghel Iordănescu a adunat 100 de meciuri pe banca naţionalei, în trei mandate (1993-1998, 2002-2004 şi 2014-2016). Generalul este urmat la acest capitol de Victor Piţurcă (95) şi de Mircea Lucescu (58).

Edi Iordănescu, în top 10 selecţioneri ai României din toate timpurile

Înaintea lui Edi Iordănescu se mai află Emerich Ienei (51), Costel Rădulescu (49), Angelo Niculescu (38), Valentin Stănescu (36), Ştefan Kovacs (34) şi Gheorghe Popescu 1 (28).

Ca selecţioner al României, Edi a adus a doua victorie la un EURO, a adunat 13 meciuri consecutive fără înfrângere şi a calificat România la EURO 2024, de pe primul loc, neînvins, dintr-o grupă cu Elveția, Israel, Belarus, Kosovo și Andorra.

Edi Iordănescu, cuvinte uriaşe după victoria istorică cu Ucraina

Edi Iordănescu a folosit cuvinte uriaşe după victoria istorică cu Ucraina. România a învins Ucraina cu 3-0, în meciul de debut al „tricolorilor” de la EURO 2024.

Reclamă
Reclamă

„Efectiv băieţii au fost fabuloşi. Vă rog ceva. Am văzut că începe să fie numită această generaţie în fel şi fel. Vă rog, nu o numiţi în niciun fel. Această generaţie nu reprezintă niciun metal de niciun fel. E generaţia de suflet. Trebuie să fie şi generaţia de suflet a românilor.

A fost victoria Generaţiei de Suflet. Băieţii ăştia au dat multe borne peste cap. S-au unit şi au dat tot ce au mai bun. E meritul lor total şi le sunt recunoscător”, a spus Edi Iordănescu la conferinţa de presă.

Pentru România, urmează meciul cu Belgia, ce se va desfăşura sâmbătă, 22 iunie, de la ora 22:00, live text pe as.ro.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă

Pe ce loc va termina Nuno Campos cu Dinamo în primul sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:07

Două transferuri ratate la FCSB. Anunțul lui Mihai Stoica: „Dacă ne grăbeam, avem și trei jucători deja”

22:50

Tensiune la Real Madrid: Riquelme contestă sute de voturi! Marca anunță deja victoria lui Florentino Perez

22:48

„Trebuie să vorbesc cu el!” Mesajul cutremurător al selecționerului, după ce Eriksen s-a prăbușit pe gazon

22:23

„E groaznic”. A văzut ce s-a întâmplat cu Christian Eriksen și a rămas „mască”: „E a doua oară când se întâmplă!”

22:07

VideoJurnal Antena Sport | Cineva să-l oprească!

22:01

„Pentru un an?! Spune că pentru un an!” Lamine Yamal a promis că-și lasă barbă și mustață dacă devine campion mondial

1 OFICIAL | Nuno Campos, înlocuitorul lui Zeljko Kopic la Dinamo. Anunţul clubului 2 Starul Universităţii Craiova, pe lista echipei care a făcut spectacol în Champions League! 3 O nouă plecare anunțată de Dinamo, la câteva ore după aducerea lui Nuno Campos 4 Ce se mai ştie de Leni Celnicu, prima soție de care Gică Hagi a divorţat pentru că îi punea miere în cafea. Cum arată acum 5 Lovitură uriașă pentru Craiova! Anunțul făcut de impresarul lui Al-Hamlawi: „Să fie clar!” 6 Nuno Campos trece direct la treabă! Primul lucru pe care îl face noul antrenor de la Dinamo. Kopic, și el implicat
Citește și