Fostul atacant al FCSB-ului, Federico Piovaccari (40 de ani), a ajuns în România. Italianul care a câştigat titlul în tricoul roş-albastru, în 2014, a venit să îi încurajeze pe jucătorii lui Elias Charalambous în confruntarea cu Olympiacos, din grupa principală a Europa League.
Piovaccari a fost prezent la antrenamentul campioanei României şi speră să asiste la o victorie răsunătoare pe Arena Naţională. Meciul va putea fi urmărit joi, de la ora 22:00, în format LIVE TEXT pe AS.ro.
Federico Piovaccari va urmări din tribună FCSB – Olympiacos
Întrebat despre urmaşul său la FCSB, Federico Piovaccari nu a stat pe gânduri. L-a scos în evidenţă pe Daniel Bîrligea. Atacantul de 24 de ani are cinci goluri în opt meciuri de campionat după transferul la FCSB.
„Este o surpriză. Mă bucur că pot să vin să văd meciul de mâine. Este o partidă care sper să fie una frumoasă, împotriva unei echipe bune şi cu siguranţă va fi o atmosferă impresionantă.
(Ce te aştepţi să vezi mâine la FCSB?) Am plăcerea să mă întâlnesc cu foştii coechipieri Szukala, Gardoş, Tătăruşanu. Mă bucur că am revenit la Bucureşti, care este a doua mea casă, pentru a vedea un meci din Europa League.
FCSB arată bine, ca de fiecare dată. Olympiacos este o echipă foarte bună, dar cred că Steaua (n.r. FCSB) va juca aşa cum ştie va obţine un rezultat bun şi să obţină calificarea.
(Cum ţi se pare Daniel Bîrligea?) Este noul Piovaccari. A jucat în Italia, multă lume a vorbit despre el. Sper să joace din ce mai bine şi să câştige titlul cu Steaua (n.r. FCSB). E un jucător foarte puternic„, a declarat Federico Piovaccari.
Federico Piovaccari a avut cifre impresionante în tricoul FCSB-ului. A marcat 16 goluri în 43 de apariţii şi a contribuit la câştigarea unui titlu şi a unei Supercupe.
