Închide meniul

Florin Tănase, discurs războinic după PAOK – FCSB 1-2: “Ne putem bate cu oricine de la egal la egal”

Publicat: 14 februarie 2025, 0:16

Florin Tănase, discurs războinic după PAOK – FCSB 1-2: Ne putem bate cu oricine de la egal la egal

Florin Tănase, discurs războinic după PAOK - FCSB 1-2 / Hepta

Florin Tănase a avut un discurs războinic după PAOK – FCSB 1-2. Tănase a spus că totul se va decide în returul de la Bucureşti.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mai mult, Tănase a mai spus că FCSB a ajuns la un nivel la care se bate de la egal la egal cu oricine. De asemenea, Tănase a avut cuvinte de laudă şi pentru Gheorghiţă.

Florin Tănase, discurs războinic după PAOK – FCSB 1-2

“O primă repriză câştigată de noi. Am făcut un meci bun şi am luat un avantaj bun pentru returul dela Bucureşti. Se joacă încă, dar suntem încrezători! Am suferit. În prima repriză au avut golul acela, dar alte ocazii nu îmi aduc aminte, deci nu ştiu cât am suferit.

A fost diferit meciul, mai bun pentru noi. Îi ştim că au o echipă foarte bună, un antrenor care îi face să joace. Gheorghiţă… îl ştiam, am jucat contra lui la Iaşi. E un tânăr de perspectivă, ne-am bucurat că a venit la noi. S-a integrat repede. Poate să crească de la meci la meci.

Am vorbit între noi la pauză că avem avantaj numeric şi putem marca. Va fi incredibil pe Arena Naţională, ştim atmosfera asta cu 50.000 de fani. Îi aşteptăm lângă noi. Cu ajutorul fanilor noştri ne putem face meciul uşor. Simt că putem să ne batem cu oricine de la egal la egal. Am demonstrat asta. Acum trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ şi să fim la fel de umili“, a declarat Florin Tănase la digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

FCSB, victorie de senzaţie cu PAOK la Salonic

PAOK se prezenta în meciul tur cu Răzvan Lucescu revenit pe bancă, în timp ce bucureştenii au efectuat o modificare de ultimă oră, Dawa fiind schimbat dintre titulari cu Ngezana, iar Cisotti debuta în cupele europene la 31 de ani. Grecii au reuşit să introducă mingea în plasă încă din minutul 8, prin Konstantelias, dar golul a fost anulat pentru că balonul părăsise suprafaţa de joc. Totuşi gazdele au deschis scorul în minutul 21, când Samatta a profitat de o deviere şi a înscris din şapte metri. FCSB a replicat prin şutul lui Bîrligea, cinci minute mai târziu.

Tanzanianul Samatta a marcat din nou, în minutul 34, dar se afla în ofsaid, pentru ca în minutul 40, la un atac al bucureştenilor, portarul Kotarski să se ciocnească de Michailidis, iar fundaşul lui PAOK nu a mai putut continua meciul, fiind înlocuit. Taison a primit al doilea cartonaş galben în minutul 45+5 şi a fost eliminat, iar prima parte s-a încheiat cu gazdele în avantaj. După pauză, bucureştenii au profitat de omul în plus şi nou intratul Andrei Gheorghiţă a înscris, egalând în minutul 50. După alte zece minute, FCSB a preluat conducerea, după un corner executat de Radunovic şi finalizat cu o lovitură de cap de celălalt jucător intrat la pauză în echipa lui Charalambous, Dawa.

Elevii lui Charalambous au reuşit să păstreze avantajul de pe tabelă până la final şi au câştigat pentru a doua oară pe Toumba Stadium în această ediţie a Ligii Europa, de această dată cu 2-1. FCSB pleacă cu prima şansă la calificarea în optimi în returul de săptămâna viitoare, de la Bucureşti.

Reclamă

PAOK: Kotarski – Jonny, Kedziora, Michailidis (Colley 40), Baba Rahman – Schwab (M. Camara 69), Meite (Ozdoev 69) – Pelkas (Despodov 61), Konstantelias, Taison – Samatta (Brandon 61). ANTRENOR: Răzvan Lucescu

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana (Dawa 46), M. Popescu, Radunovic – Şut, Chiricheş (Edjouma 56) – Miculescu (A. Gheorghiţă 46), Cisotti (M. Ştefănescu 83), Fl. Tănase – Bîrligea (Baba Alhassan 68). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Pelkas 14, Taison 33 / Ngezana 45+5, Chiricheş 52, Bîrligea 52, A. Gheorghiţă 65, Radunovic 72, Edjouma 75, Şut 78

Cartonaş roşu: Taison (PAOK Salonic) min. 45+5

Arbitri: Lawrence Visser – Rien Vanyzere, Thibaud Nijssen

Arbitri VAR: Bram Van Driessche – Bert Pul (toţi din Belgia)

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va lua Xabi Alonso titlul în La Liga, în primul său sezon ca antrenor al lui Real Madrid?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
14:43

Costel Gâlcă s-a înţeles cu Dan Şucu şi urmează să o preia pe Rapid. Îl va înlocui pe Marius Şumudică în Giuleşti

14:28

EXCLUSIVDenis Alibec a spus cum l-a convins Gică Hagi să semneze cu FCSB. Ce înţelegere a făcut cu Gigi Becali: “Am căzut de acord”

13:56

Dinamo poate rămâne fără un jucător de bază. Titularul lui Zeljko Kopic, aproape de plecare

13:41

Şase medalii cucerite de România la Campionatele Europene de canotaj. Rezultate remarcabile pentru sportivii români

13:15

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Spaniei e ACUM, în AntenaPLAY. Calificările, şi pe Antena 3 CNN (17:00)

13:12

LPF a stabilit echipa sezonului din Liga 1. Şase jucători de la FCSB, incluşi în cel mai bun prim 11

1 De ce a semnat Denis Alibec cu FCSB. Mărturia fotbalistului: “Două lucruri mai am de făcut în viaţă” 2 Atanas Trică a semnat cu U Cluj! Nepotul lui Ilie Balaj, opţiune U21 a “şepcilor roşii” 3 UPDATECostel Gâlcă, în negocieri cu Rapid. Ce clauză de reziliere îi cere lui Dan Şucu pentru a semna cu giuleştenii 4 Hermannstadt, răspuns final pentru Dinamo în privinţa transferului lui Ianis Stoica. Preţul stabilit de sibieni 5 Dennis Politic, mesaj pentru Gigi Becali! Verdictul jucătorului în privinţa transferului la FCSB 6 Primul club din Liga 1 care l-a refuzat pe Jordan Gele, după anunţul plecării de la FCSB: “Nu ne interesează”
Citește și