Florin Tănase, execuţie de vis FCSB – Midtjylland! Gol din lovitură liberă pe Arena Naţională, sub privirile lui Mircea Lucescu

Viviana Moraru Publicat: 7 noiembrie 2024, 20:21

Comentarii
Florin Tănase, execuţie de vis FCSB – Midtjylland! Gol din lovitură liberă pe Arena Naţională, sub privirile lui Mircea Lucescu

Florin Tănase/ Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Florin Tănase a marcat un gol superb în duelul dintre FCSB şi Midtjylland, din a patra rundă a grupei de Europa League. Atacantul campioanei a punctat cu o execuţie de vis, din lovitură liberă, sub privirile lui Mircea Lucescu.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FCSB a primit vizita celor de la Midtjylland, în grupa de Europa League. Campioana ţinteşte a treia victorie şi vrea să facă uitată umilinţa cu Rangers, din etapa precedentă.

Florin Tănase, execuţie de vis FCSB – Midtjylland

Florin Tănase a deblocat tabela de marcaj în meciul cu Midtjylland în minutul 16. Atacantul a executat perfect o lovitură liberă, care a fost şi uşor deviată de unul dintre apărătorii danezilor. Mingea a ajuns în plasa laterală a porţii portarului Olafsson, care nu a avut nicio şansă în faţa execuţiei superbe a jucătorului campioanei României.

Lovitura liberă a fost dictată de arbitru după ce acelaşi Florin Tănase a fost faultat la marginea terenului. Atacantul campioanei şi-a trecut în cont a doua reuşită a sezonului, şi prima din competiţiile europene. Tănase a marcat primul gol al sezonului în urmă cu o lună şi jumătate, mai exact pe 29 septembrie, într-un meci din Liga 1 cu Sepsi.

Cu câteva minute înainte de marcarea golului, Florin Tănase a acuzat probleme medicale şi a părăsit terenul, pentru a primi îngrijiri. Acesta nu a cerut schimbare şi a revenit ulterior pe teren.

Reclamă
Reclamă

În minutul 27 însă, Florin Tănase a cerut schimbare. Acesta s-a prăbuşit pe teren în urma unui sprint către poarta adversă şi a părăsit terenul, fiind înlocuit de Baba Alhassan.

Totodată, chiar înainte ca FCSB să deschidă scorul în meciul cu Midtjylland, camerele TV l-au sprins în lojă pe Mircea Lucescu. Selecţionerul urmăreşte partida alături de Mihai Stoichiţă.

Echipele de start:

Reclamă
  • FCSB: Târnovanu – Creţu, Ngezana, Popescu, Radunovic – Şut, Băluţă, Tănase – Ştefănescu, Bîrligea, Miculescu
  • Rezerve: Vlad, Panţîru, Dawa, Popescu, Edjouma, Popa, Chiricheş, Baeten, Musi, Alhassan, Phelipe
  • Antrenor: Elias Charalambous
  • Midtjylland: Olafsson – Mbabu, Diao, Bech (cpt.), J. Andersson – Castillo, Martinez, Sorensen – Osorio, Buksa, Kruger -Johnsen
  • Rezerve: Lossl, Selin – Lee, Gabriel, Sorensen, Askildsen, Bravo, Andreasen, Kuchta, Jensen, Juninho
  • Antrenor: Thomas Thomasberg

„Săptămână grea pentru tine?” Joyskim Dawa, brutal de sincer după ce a ajuns rezervă la FCSB

Joyskim Dawa a fost lăsat pe bancă în meciul FCSB – Midtjylland, din grupa principală a Europa League. Fundaşul central a ajuns rezervă la campioana României şi a recunoscut că este dezamăgit de decizia luat de Gigi Becali, Elias Charalambous şi Mihai Pintilii.

„Cred că sunt mulţi jucători, pentru mine nu e o problemă. Am încredere în mine. Cu Rangers am primit 4 goluri, dar azi trebuie să câştigăm.

Sunt un jucător căruia îi place să joace meci de meci, dar asta a fost decizia antrenorului. Eu o respect şi îmi susţin coechipierul care mă înlocuieşte.

(A fost o săptămână grea pentru tine?) Da, da. După meciul cu Craiova ştiam că trebuie să câştigăm acest meci. Trebuie să uităm de rezultatul cu Craiova şi să câştigăm cu Midtjylland„, a declarat Joyskim Dawa la digisport.ro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Cine va câştiga titlul în La Liga?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:21 18 aug.

I-a dat două goluri FCSB-ului, la care a jucat în trecut, şi a făcut praf arbitrajul: „Se joacă cu soarta noastră”

0:18 18 aug.

Octavian Popescu, explicaţii după gesturile fără precedent din FCSB – Botoşani 3-2: „Sunt supărat”

0:08 18 aug.

„Nu ne doare în şezut”. Daniel Bîrligea a răbufnit, după ce a fost decisiv în FCSB – Botoşani 3-2: „Staţi acasă”

0:03 18 aug.

Singurul jucător criticat de Gigi Becali după victoria dramatică a FCSB-ului: „Vrea să fie şmecher”

23:54

Gigi Becali a dat verdictul când l-a văzut pe Tavi Popescu plecând nervos de pe teren! Decizia în cazul lui

23:46

FotoDecizia luată de Gigi Becali, după ce l-a văzut pe Daniel Bîrligea în lacrimi în FCSB – Botoşani 3-2

1 Imaginea anului: puștiul de 18 ani de la Lens, singur pe tunel în timp ce colegii ridicau trofeul deasupra capului 2 Cauza morții lui Mircea Marius, nepotul lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani. S-a stins chiar în ziua nunții 3 „E mai bun decât Bîrligea!” Atacantul startului de sezon semnează: 1,5 milioane de euro 4 Mihai Stoica „a luat foc” după ce l-a auzit pe primarul Ciprian Ciucu: „Îi e silă”. Cum a fost numită FCSB de primar 5 Luis Enrique a răbufnit după înfrângerea din Supercupă! Întrebarea care l-a făcut să plece de la conferință: „La revedere!” 6 Arnold Garita a făcut show la venirea în România! Cum l-a numit pe Gigi Becali: „Dacă nu joc, îmi iau banii şi plec”
Citește și