AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Roma s-a impus dramatic cu Feyenoord. Toate rezultatele

Alex Ioniță Publicat: 23 februarie 2024, 0:00 / Actualizat: 23 februarie 2024, 1:25

AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Freiburg şi Qarabag, finaluri dramatice. Toate rezultatele

Rafael Leao, în timpul meciului Rennes - AC Milan / Profimedia

AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Echipa lui Stefano Pioli a pierdut partida de pe terenul lui Rennes, dar victoria din tur cu 3-0 a fost suficientă pentru milanezi, pentru a merge mai departe. Marseille merge mai departe după victoria de pe teren propriu cu Şahtior, în timp ce Sparta Praga a făcut scor cu Galatasaray, după ce turcii au rămas în 10 oameni.

Qarabag şi Braga au produs unul dintre cele mai dramatice meciuri din această fază a competiţiei. Qarabag s-a calificat cu un gol marcat în minutul 120+2, în timp ce Freiburg a întors rezultatul, după ce a fost condusă cu 2-0 la pauză de Lens.

Roma s-a calificat dramatic în optimile de finală după executarea loviturilor de pedeapsă. După 1-1 la capătul celor 120 de minute, italienii s-au impus cu 4-2 după executarea loviturilor de departajare.

AC Milan şi Marseille s-au calificat în optimile Europa League! Toate rezultatele

Update: Roma s-a calificat după executarea loviturilor de departajare: 4-2.

Update 00:00: AS Roma şi Feyenoord merg în prelungiri, după 1-1 în primele 90 de minute.

Rezultatele din play-off-ul Europa League

Min. 90+6: Sparta Praga – Galatasaray 4-1! Kuchta a dat lovitura de graţie în prelungiri.

Min. 81: Marseille – Şahtior 3-1! Kondogbia a majorat diferenţa şi OM este cu un picior în optimi.

Min. 80: Sparta Praga – Galatasaray 3-1! Haraslin a majorat diferenţa penrtu cehi.

Min. 74: Marseille – Şahtior 2-1! OM întoarce rezultatul după reuşita lui Sarr.

Min. 74: Sparta Praga – Galatasaray 2-1! Tuci a readus-o în avantaj pe Sparta.

Min. 23: Marseille – Şahtior 1-1! Aubameyang a restabilit egalitatea în minutul 23.

Min 16: Sparta Praga – Galatasaray 1-1! Bardakci a restabilit egalitatea.

Min 15: AS Roma – Feyenoord 1-1! Pellegrini a restabilit egalitatea.

Min. 13: Sporting – Young Boys 1-0! Gyokeres a deschis scorul din pasa lui Trincao.

Min. 12: Marseille – Şahtior 0-1! Sudakov a deschis scorul pe Velodrome din penalty.

Min. 8: Sparta Praga – Galatasaray 1-0! Preciado a deschis scorul pentru gazde.

Min. 5: AS Roma – Feyenoord 0-1! Gimenez a deschis scorul pe Olimpico pentru oaspeţi.

Rezultatele complete ale meciurilor de la 19:45 din Europa League

Min. 120+2: Qarabag – Braga 2-3! Akhundzade a marcat golul calificării în prelungirile prelungirilor.

Min. 115: Qarabag – Braga 1-3! Dramatism total la Qarabag. Banza a marcat din penalty. Scorul este 5-5 la general.

Min. 102: Qarabag – Braga 1-2! Silva a marcat pentru gazde în 10 oameni şi Qarabag este calificată la acest scor.

Min. 99: Freiburg – Lens 3-2! Scene incredibile în Germania. Formaţia din Bundesliga a preluat conducerea după golul marcat de Gregoritsch.

Min. 83: Qarabag – Braga 0-2! Djalo a marcat pentru portughezi golul care poate trimite partida în prelungiri.

Min. 70: Qarabag – Braga 0-1! Fernandes a deschis scorul pentru oaspeţi.

Fluier final: Toulouse – Benfica 0-0! Lusitanii merg mai departe în Europa League

Fluier final: Rennes – AC Milan 3-2! Francezii au câştigat partida, dar echipa lui Stefano Pioli merge mai departe, graţie victoriei din tur cu 3-0.

Min 90+2: Freiburg – Lens 2-2! Sallai a reuşit dubla şi a trimis partida în prelungiri.

Min. 68: Rennes – AC Milan 3-2! Francezii revin în avantaj pentru a treia oară. Bourigeaud a realizat hat-trick-ul, după ce l-a învins pentru a doua oară de la 11 metri pe Maignan.

Min. 67: Freiburg – Lens 1-2! Sallai a redus din diferenţă.

Min. 58: Rennes – AC Milan 2-2! Rafael Leao a marcat la capătul unei acţiuni superbe, iar italienii sunt foarte aproape de calificarea în optimile Europa League.

Min. 54: Rennes – AC Milan 2-1! Bourigeaud a reuşit dubla din penalty şi o readuce în avantaj pe Rennes. Francezii mai au nevoie de două goluri pentru a trimite partida în prelungiri.

Min. 45+2: Freiburg – Lens 0-2! Wahi a majorat diferenţa în prelungirile primei reprize.

Min. 28: Freiburg – Lens 0-1! Pereira da Costa a deschis scorul pentru francezi.

Min. 22: Rennes – AC Mila 1-1! Jovic a restabilit egalitatea din pasa lui Theo Hernandez.

Min. 11: Rennes – AC Milan 1-0! Bourigeaud a deschis scorul şi francezii speră la o revenire miraculoasă.

Min. 1: A început meciul dintre Rennes şi AC Milan.

Rennes – AC Milan

Echipele probabile pentru duelul dintre Rennes și AC Milan:

Rennes: Mandanda; G. Doue, Omari, Theate, Truffert; Bourigeaud, Matusiwa, Santamaria, D. Doue; Gouiri, Terrier

AC Milan: Maignan; Florenzi, Gabbia, Kjaer, Hernandez; Adli, Reijnders; Pulisic, Loftus-Cheek, Leao; Giroud

Înainte de acest duel, echipa gazdă a câștigat ultimul meci jucat, în fața celor de la Clermont. Partida respectivă s-a încheiat cu scorul de 3-1.

De cealaltă parte, AC Milan a pierdut în mod surprinzător partida cu Monza, cu scorul de 2-4.

Totuși, italienii rămân favoriți la calificare, având în vedere că rezultatul din partida tur a fost de 3-0, în favoarea echipei din Milano.

AS Roma – Feyenoord

Echipele probabile pentru duelul dintre AS Roma și Feyenoord:

AS Roma: Svilar; Karsdorp, Diego Llorente, Mancini, Spinazzola; Cristante, Paredes, Pellegrini; Dybala, Lukaku, Zalewski

Feyenoord: Wellenreuther; Geertruida, Beelen, Hancko, Hartman; Stengs, Zerrouki, Wieffer; Minteh, Gimenez, Igor Paixao

Înainte de această partidă, Roma a câștigat ultimul duel jucat, cu Frosinone. Partida din Serie A s-a încheiat cu victoria capitolinilor, scor 3-0.

De cealaltă parte, Feyenoord a reușit să câștige duelul cu Waalwijk, din Eredivise, cu scorul de 1-0.

Rezultatul din meciul tur a fost de 1-1, așa că duelul de la Roma se anunță a fi unul incendiar. Singurul avantaj al italienilor este faptul că partida se va juca pe teren propriu.

Toate meciurile serii, din UEFA Europa League

Rezultatele meciurilor din turul șaisprezecimilor Europa League

26
23:50
VIDEOQPR – Leeds 4-0, în AntenaPLAY. Meci de coşmar pentru Leeds, în Championship! Cum arată lupta pentru promovarea în Premier League
26
23:28
„E un mercenar” Ioan Andone a răbufnit după ce „câinii” au rămas pe loc de retrogradare! Verdictul pe care l-a dat despre Kopic!
26
23:20
UPDATELiverpool l-a ales pe înlocuitorul lui Jurgen Klopp! Arne Slot, noul manager de pe Anfield: „S-a ajuns la acord!”
26
23:12
„Avem destul timp” Zeljko Kopic, declaraţie surprinzătoare după ce Dinamo a pierdut şansa de a fi la mâna ei pentru salvare!
26
23:01
Foto„Iar ne retrogradaţi? Vă rupem picioarele!” Fanii lui Dinamo au făcut un scandal monstru! I-au cerut demisia lui Kopic: „Pleacă!”
26
23:00
„Greşeli incredibile” Mircea Lucescu a văzut meciul Dinamo – FC Voluntari 1-1 şi a spus ce crede despre retrogradare!
26
22:40
Câţi fani iau cu asalt Arena Naţională, la FCSB – Farul. Mihai Stoica, mesaj războinic: „Un punct CA SĂ PUNEM PUNCT!”
26
22:32
„Suntem blestemaţi!” Jucătorul lui Dinamo s-a prăbuşit emoţional după remiza cu Voluntari şi a spus ce urmează pentru „câini”!
26
22:11
„V-a făcut Rapid o ofertă?” Dani Coman, anunţ ferm despre şansele de a-l înlocui pe Daniel Niculae la Rapid
26
22:05
Faze controversate în Dinamo – FC Voluntari! Radu Petrescu a dictat un penalty pentru „câini”, apoi a întors decizia!