UPDATE: A început tragerea din turul 2 al UEFA Europa League.
ȘTIREA INIȚIALĂ
UEFA a alcătuit două grupe pentru tragerea la sorți din turul al 2-lea. După ce echipele au fost sortate de către oficiali, Corvinul a scăpat de posibili adversari „tari”, cum ar fi: Ajax, Trabzonspor sau Brugge.
Echipa lui Florin Maxim a fost plasată în Grupa a 2-a a echipelor care nu sunt capi de serie. Astfel, Corvinul se poate întâlni cu una dintre formațiile prezente în lista capilor de serie:
Capi de serie:
- SC Braga (POR)
- FC Sheriff Tiraspol (MDA) – PFC Zire (AZE)
- HNK Rijeka (CRO)
- PFC Botev Plovdiv (BUL) – NK Maribor (SVN)
Urna a 2-a:
- Panathinaikos FC (GRE)
- Maccabi Petah Tikva FC (ISR)
- IF Elfsborg (SWE) – Pafos FC (CYP)
- Paksi FC (HUN) – FC Corvinul Hunedoara (ROU)
În Conference League, Universitatea Craiova este repartizată în urna a 6-a, și se poate duela cu un adversar care nu este cap de serie:
Capi de serie:
- Djurgården (SWE)
- Vitória SC (POR)
- AEK Athens FC (GRE)
- Universitatea Craiova (ROU)
- FC Zürich (SUI)
Urna a 2-a:
- FK Velež Mostar (BIH) – Inter Club d’Escaldes (AND)
- Floriana FC (MLT) – SP Tre Penne (SMR)
- FC Progrès Niederkorn (LUX)
- PFC Botev Plovdiv (BUL) – NK Maribor (SVN)
- Shelbourne FC (IRL) – St Joseph’s FC (GIB)
De cealaltă parte, CFR a fost repartizată în urna a 8-a, și poate întâlni un adversar din lista echipelor care nu sunt capi de serie:
Capi de serie:
- CFR 1907 Cluj (ROU)
- FC Spartak Trnava (SVK)
- FC Ararat-Armenia (ARM)
- FK Mornar (MNE) – FC Dinamo Tbilisi (GEO)
Urna a 2-a:
- FC Aktobe (KAZ) – FK Sarajevo (BIH)
- FK Radnički 1923 (SRB)
- FC Zimbru Chişinău (MDA)
- FC Neman Grodno (BLR)
De asemenea, și FCSB este inclusă în tragerea Conference League. În cazul în care va pierde duelul cu Virtus, din turul 1 preliminar al Champions League, campioana României nu va fi cap de serie în turul 2 din Conference League și va juca cu una dintre următoarele formații:
- PFC Ludogorets 1945 (BUL) – FC Dinamo Batumi (GEO)
- FC Flora Tallinn (EST) – NK Celje (SVN)
- Hamrun Spartans FC (MLT) – Lincoln Red Imps FC (GIB)
- FC Dinamo Minsk (BLR) – FC Pyunik (ARM)
- FC Ordabasy (KAZ) – FC Petrocub (MDA)
- Vikingur Reykjavík (ISL) – Shamrock Rovers FC (IRL)
Cine este Maccabi Tel Aviv, adversara FCSB-ului din turul al 2-lea preliminar din Champions League
Cine este Maccabi Tel Aviv, adversara FCSB-ului din turul al 2-lea preliminar din Champions League. În cazul în care va trece de cei de la Virtus, în primul tur preliminar, campioana României se va duela cu formația din Israel.
Maccabi Tel Aviv este campioana sezonului trecut din Israel. În total, posibila adversară a FCSB-ului a câștigat 25 de titluri, în întreaga sa istorie.
Maccabi va intra direct în turul al 2-lea preliminar al Ligii Campionilor, datorită coeficientului pe care îl are campionatul din Israel.
În momentul de față, Maccabi Tel Aviv are un lot cotat la suma de 24,07 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. Cel mai valoros jucător al israelienilor este Felicio Milson, un portughez în vârstă de 24 de ani care este cotat la suma de 4 milioane de euro.
Totuși, de notat este faptul că vedeta echipei este Eran Zahavi, care a fost și adversarul României în preliminariile pentru EURO 2024. Atacantul a ajuns acum la 36 de ani și este cotat la suma de 1,2 milioane de euro.
De cealaltă parte, FCSB are un lot cotat la 34,90 milioane de euro. Cei mai scumpi jucători din echipa lui Gigi Becali sunt Florinel Coman și Darius Olaru, fiecare fiind evaluat la 7 milioane de euro.