EXCLUSIV AS.ro LIVE | 34 de ani de la Cupa Intercontinentală pierdută de Steaua. Amintirile lui Belodedici din Tokyo. Ce a spus despre golul anulat cu River

Antena Sport Publicat: 14 decembrie 2020, 7:43

Profimediaimages

Miodrag Belodedici a obţinut rezultate remarcabile cu Steaua

Invitat la emisiunea AS.ro LIVE, Beldodedici a oferit detalii inedite despre finala cu River Plate, de pe 14 decembrie 1986. În minutul 16, fundaşul a avut un gol anulat eronat de arbitri.

Miodrag Belodedici o putea ajuta pe Steaua să câştige Cupa Intercontinentală

"Am plecat şi eu în faţă, fără minge. Nea Imi spunea că dacă mă prinde că fac 3 atingeri mă omoară. Am plecat fără minge, am primit-o la mijlocul terenului. Am încercat să fac 1-2 cu Piţi. Nu a reuşit să îmi returneze din prima. Unul de al lor a făcut o alunecare şi a împins mingea spre portar. Eram în ofsaid, dar mingea am primit-o de la un adversar", şi-a amintit Belodedici la AS.ro LIVE.

Legenda Stelei este sigur că nu ar fi fost recompensat cu o maşină Toyota, aşa cum anunţat organizatorii.

"Dacă îmi dădeau golul şi câştigam meciul nu-mi dădeau maşina. Nu se dădeau maşinile. Eu am mai jucat o Cupă Intercontinentală. Cel mai bun jucător a fost de la Steaua Roşie şi aşteptam procesul. Nu i-a dat maşina. I-a dat 5000 de dolari şi i-a împărţit cu noi", a reacţionat Miodrag Belodedici.

URMĂREŞTE AICI INTEGRAL EMISIUNEA AS.RO LIVE

River s-a impus cu 1-0, singurul gol fiind marcat de uruguayanul Alzamendi în minutul 28. Belodedici a cucerit 12 trofee alături de roş-albaştri. A câştigat titlul în 1985, 1986, 1987, 1988, 1989 şi 2001.

23:37 VIDEOLeicester – Southampton a fost live în AntenaPLAY. Liderul din Championship, victorie categorică 23:29 „Nu am mai trăit aşa ceva în viaţa mea!” Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani 23:19 Ce a spus Bogdan Andone după victoria uriaşă cu Dinamo despre momentul în care a „explodat” la arbitri şi a văzut cartonaşul roşu 23:12 „Începe hegemonia FCSB-ului?” Răspunsul dat de Mihai Pintilii! Roş-albaştrii, la un pas de primul titlu după nouă ani 23:01 Marius Şumudică, sfătuitorul din umbră al lui Valeriu Iftime! Cum s-a implicat la Botoşani: „Îi mulţumescu mult!” 22:53 AS.ro LIVE | Alexandru Corneschi este invitatul lui Dan Pavel. Poveştile de senzaţie ale celui mai rapid maratonist român 22:50 Dennis Politic a cedat şi a transmis un mesaj categoric, după Botoşani – Dinamo 2-1: „Suntem penibili!” 22:20 „Ceva nu se leagă!” Răzvan Patriche, la pământ după ce Dinamo a fost învinsă în prelungiri de Botoşani 22:18 Ionel Dănciulescu a găsit principalul vinovat după ce Dinamo a fost învinsă de FC Botoşani: „Interpretează foarte prost” 21:59 Dinamo Bucureşti – Skjern Handbold 28-27, în turul sferturilor European League Vezi toate știrile