Galatasaray are parte de cel mai prost sezon din ultimii 42 de ani. A luat bătaie acasă de la Giresunspor, cu scorul de 0-1. La finalul meciului, suporterii i-au jignit şi apostrofat pe jucători, nemulţumiţi de parcursul ruşinos din campionat.
Alexandru Cicâldău, explicaţii după o nouă ruşine încasată de Galata
Scos de pe teren de Fatih Terim în minutul 73, Alexandru Cicâldău a vorbit despre situaţia Galatei, ajunsă pe locul 10 în Superlig. Românul spune că înțelege reacția suporterilor, însă dă vina și pe ghinion pentru eșecul formației sale pentru că adversarii au înscris încă de la prima ocazie. ”Ne pare rău că am ajuns în situația asta. Nu înțeleg ce se întâmplă. Nu pot să înțeleg de ce nu putem câștiga. Suporterii noștri nu merită asta. Adversarii noștri au înscris probabil la prima lor ocazie în seara asta. Suntem foarte ghinioniști, nu putem să înscriem”, a declarat Alexandru Cicâldău la finalul partidei, conform fanatik.com.
Fatih Terim, în pragul disperării
Şi Fatih Terim era în prgaul dusperării la finalul meciului, dar i-a criticat pe suporterii care i-au insultat pe jucători. ”Nu este plăcut. Sincer, a fost ceva la care nu m-am așteptat. Ne-am obișnuit să primim gol înainte să ajungem la poartă sau să primim gol la prima ocazie. Îmi pare rău,dar nu sunt obișnuit cu asta la Galatasaray. Unde sunt jucători tineri, sunt și suișuri și coborâșuri, dar întotdeauna sfârșim prost. Nu putem înscrie goluri ușoare. M-am săturat să tot spun asta. Jucătorii pe care îi numim marcatori sunt absenți. Au o problemă.
Indiferent cu cine joacă, Galatasaray trebuie să câștige. Am început acest război știind de ce vom avea parte. Susțin acest proiect, îl protejez. Mergeam la vestiare când am auzit reacțiile din tribune. Am ieșit și i-am luat pe jucători unul câte unul. Nimeni nu merită așa ceva. Sunt alături de ei în momentele astea. Știu că sunt foarte supărați.
Plângem în vestiar. Am spus asta încă din prima zi în care am devenit antrenor. Trebuie să fim concentrați înaintea meciului și să râdem după partidă. Depinde de noi dacă după meci plângem sau râdem. Ei trebuie să își pună mâinile în cap și să se gândească la asta. Nu merită cuvintele urâte. Ei sunt cei care ne reprezintă în Europa și care ne vor duce sus. Suporterii sunt supărați, dar nu ar trebui să insulte. Bineînțeles că nici eu nu sunt obișnuiți cu aceste rezultate. Avem parte de un sezon în care victoriile nu sunt suficiente”, a declarat Fatih Terim la finalul partidei, conform sursei citate. Celălalt român de la Galata, Olimpiu Moruţan, a fost integralist în acest meci.
- Alexandru Cicâldău, explicaţii după o nouă ruşine încasată de Galata
- Suporterii şi-au pierdut răbdarea cu jucătorii
- Inter - Betis se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, live în AntenaPLAY
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- Supercupa Spaniei revine în Europa! Ţara care le va găzdui pe Real Madrid şi Barcelona în 2027
- Cristi Chivu, la loc de cinste! Americanii au alcătuit topul antrenorilor momentului! E peste nume mari ale fotbalului mondial
- „Episod rușinos și ridicol!” Echipa lui Arbeloa s-a făcut de râs în Spania: a ieșit de pe teren înainte de final
- Încă un star lângă Denis Drăguș! Cu cine a bătut palma Trabzonspor, după ce l-a transferat pe Mohamed Salah
- Zinédine Zidane şi-a anunţat stafful la naţionala Franţei. Fabien Barthez, antrenor al portarilor































