Arbitrul bătut pe teren în Turcia a fost externat! Care este starea de sănătate a lui Halil Umut Meler

Viviana Moraru Publicat: 13 decembrie 2023, 10:40

Comentarii
Arbitrul bătut pe teren în Turcia a fost externat! Care este starea de sănătate a lui Halil Umut Meler

Halil Umut Meler a fost bătut pe teren/ Profimedia

Arbitrul bătut pe teren în Turcia a fost externat din spital. Halil Umut Meler a avut nevoie de spitalizare, după ce președintele lui Ankaragucu s-a năpustit asupra sa și l-a lovit la finalul meciului cu Rizespor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Au fost momenete uluitoare la finalul meciului din Superlig. Bașkanul celor de la Ankaragucu nu a mai ținut cont de nimic și l-a călcat în picioare pe teren pe arbitru.

Arbitrul bătut pe teren în Turcia, externat

Halil Umut Meler a avut nevoie de spitalizare, după ce a fost bătut la finalul meciului Ankaragucu – Rizespor. Arbitrul s-a ales cu un hematom vizibil pe față, după ce a fost lovit de bașkanul formației la care evoluează Olimpiu Moruțan.

După două nopți petrecute în spital, Halil Umut Meler a fost externat. La ieșirea din spital, arbitrul turc a fost înconjurat de apropiați, dar și de medicul care l-a îngrijit. Acesta a vrut să dea asigurări că starea centralului este una bună, iar hematomul de pe față se va vindeca cu timpul.

Faruk Koca şi alţi cinci atacatori ai arbitrului au fost duşi imediat după meci la audieri. Trei dintre aceştia, inclusiv başkanul clubului, au primit mandat de arestare şi au ajuns la închisoare.

Reclamă
Reclamă

n afara răspunderii penale, Faruk Koka riscă şi sancţiuni sportive. Sursa citată anteror anunţă că başkanul lui Ankaragucu nu va mai fi vreodată la conducerea clubului. Suspendarea prevăzută în regulamentele din campionatul Turciei, pentru un astfel de incident, este cuprinsă între 2 ani şi „pe viaţă”.

Preşedintele lui Ankaragucu şi-a anunţat demisia, după ce a băgat arbitrul în spital

Preşedintele lui Ankaragucu şi-a anunţat demisia, după ce a băgat arbitrul în spital, la finalul meciului cu Rizespor. Faruk Koca l-a bătut pe central, şi ulterior a fost arestat pentru fapta sa incredibilă.

La mai puţin de 24 de ore după ce l-a agresat pe arbitrul Halil Umut Meler la finalul meciului cu Risezpor, Ankaragucu a emis un comunicat oficial, prin care Faruk Koca şi-a anunţat demisia.

Reclamă

Oricare ar fi amploarea nedreptăţii sau a greşelii, nimic nu poate legitima sau explica violenţa pe care am comis-o (…) Aş dori, de asemenea, să anunţ publicul că am demisionat din funcţia de preşedinte al MKE Ankaragücü pentru a împiedica clubul, fanii şi familia mea să mai sufere vreun rău„, a anunţat Faruk Koca într-un comunicat pe site-ul clubului, conform news.ro.

Aş dori să-mi cer scuze comunităţii arbitrilor turci, publicului sportiv şi naţiunii noastre, în special domnului Meler şi familiei sale (…) În acelaşi timp, sper că problemele structurale ale fotbalului turc vor fi discutate mai realist ca urmare a acestui incident grav pe care l-am provocat”, a adăugat el.

Mi-am pierdut minţile (…), nu-mi amintesc ce am făcut”, declarase iniţial managerul clubului Ankaragücü la un post de televiziune privat.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:48

Mohamed Salah nu duce lipsă de oferte! Cluburile dispuse să arunce cu bani pentru legenda lui Liverpool

22:33

Ilie Dumitrescu i-a „citit” pe turci și anunță o surpriză în echipa de start a României: „Eu așa aș juca”

22:14

Mohamed Salah, mesaj emoţionant după anunţul plecării sale de la Liverpool: “Acest club va fi mereu casa mea”

21:56

Victor Pițurcă nu se teme înainte de Turcia – România. Reacție categorică: „Nu e niciun infern”

21:50

Mohamed Salah a distrus concurența în Premier League! Cifre uluitoare reușite de la sosirea la Liverpool

21:38

VideoTricolorii U20 vor vedea împreună meciul crucial Turcia – România. Ce le transmit jucătorilor lui Mircea Lucescu

1 Transfer la Dinamo. Cine vine în locul lui Boateng? Nicolescu prelungește și cu Raul Opruț 2 Mircea Lucescu l-a scos din lot înainte de Turcia – România. Ce explicaţii i-a dat: “O decizie comună” 3 “Cedez clubul!” O echipă de tradiţie din Liga 1 caută patron: se vinde “gratis” 4 Transferul cerut de Gigi Becali care l-a făcut pe Mihai Stoica să ameninţe cu demisia la FCSB: “Râde lumea de noi” 5 Bogdan Stelea, reacţie dură după ce a văzut cine l-a înlocuit pe Ionuţ Radu la naţională: “El merita!” 6 Dinamo, anunţ decisiv despre transferul lui Vladislav Blănuță
Citește și