EXCLUSIV

Bănel Nicoliță și-a ales favorita dintre Nantes și Toulouse în finala Cupei Franței: „Sper din toată inima să câștige!”. Meciul va fi, în exclusivitate, în AntenaPLAY

Cosmin Olteanu Publicat: 29 aprilie 2023, 12:28

Comentarii
Bănel Nicoliță și-a ales favorita dintre Nantes și Toulouse în finala Cupei Franței: Sper din toată inima să câștige!”. Meciul va fi, în exclusivitate, în AntenaPLAY

Nantes - Toulouse / Profimedia

Bănel Nicoliță și-a ales favorita dintre Nantes și Toulouse în finala Cupei Franței! Meciul va avea loc astăzi, de la ora 22:00, și va putea fi urmărit, în exclusivitate, în AntenaPLAY.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

În semifinale, Nantes a învins-o pe Lyon, 1-0, în timp ce Toulouse s-a impus în fața celor de la Annecy, 2-1.

Bănel Nicoliță și-a ales favorita dintre Nantes și Toulouse în finala Cupei Franței

Bănel Nicoliță susține că își dorește ca echipa care va cuceri Cupa Franței, în actualul sezon, să fie Nantes, având în vedere că este o formație pentru care a evoluat în trecut.

„E o finală în care mi-aș dori din toată inima să câștige Nantes, pentru că are o istorie foarte puternică și niște suporteri minunați și merită să câștige această cupă. Sunt multe sezoane în care s-au bătut la retrogradare. Sper din toată inima să câștige cupa”, a declarat Bănel Nicoliță, în exclusivitate, pentru AS.ro.

Bănel Nicoliță a îmbrăcat timp de nouă luni tricoul celor de la Nantes, în perioada septembrie 2013 – iunie 2014.

Reclamă
Reclamă

Momentul teribil în care Bănel Nicoliță „a rămas pe drumuri”

Fostul fotbalist a povestit cum a fost „păcălit” de impresarul său. Acesta a declarat că Traian Gherghișan l-a făcut să „ajungă pe drumuri”, din cauza faptului că nu i-a acceptat transferul definitiv la Nantes.

Din cauza lui am ajuns pe drumuri, cum se spune! Când tu ca impresar ai patru oferte pe masă, când cei de la Nantes vin la mine și-mi pun oferta pe masă, când eu sunt băiat corect și nu vreau să semnez fără acordul tău… Mi-am zis „omul ăsta m-a scos din țară, am mers cu el pe un drum.

Traian Gherghișan. Am avut o ofertă de la Nantes și președintele, fiul patronului, mă scotea în fiecare zi în oraș și mă ruga să semnez. Mi-a propus pe doi ani, dar mereu îi spuneam că trebuie să-i dăm ceva și impresarului. „Nu putem să-i dăm nimic”. „De ce?”. „E hoț!”. Nu înțelegeam… „Bănel, nu-i dau niciun cent. Dacă tu te vei lua după el, ai să te lași de fotbal la 29 de ani”. Președintele avea 24 de ani!

Reclamă

Am avut ofertă de la Saint-Étienne de prelungire… Și-așa mai departe. Eu am jucat corect și el nu. D-asta am ieșit și am spus lucrurilor pe nume. La Aris Limasol aveam 3.000 pe lună, plecat de la 30.000 din Franța…

(N.r. Regretul carierei?) Că n-am semnat atunci cu Nantes. Când trebuia să nu mă uit nici în stânga, nici în dreapta, să fiu și eu hoț, pe românește. Nesimțit! Dar eu n-am putut. Am învățat din toate”, a spus Bănel Nicoliță, pentru gsp.ro.

În campionat, Nantes se află pe locul 16, cu 32 de puncte obținute după tot atâtea meciuri jucate.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Care e cel mai mare jucător "şlefuit" de Mircea Lucescu?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:54

CFR Cluj – Dinamo 1-1. Remiză tensionată în Gruia. „Câinii” rămân ultimii în play-off

22:45

Piele de găină. Ce s-a întâmplat la primul meci al Galatei pe propriul teren. Fanii au plâns pentru Lucescu

22:00

LIVE SCOREComo – Inter 2-3. Echipa lui Chivu revine de la 2-0

21:52

Imaginea de milioane postată de Lamine Yamal. S-a inspirat de la o legendă din sport

21:37

Claudiu Niculescu a criticat arbitrajul, după ce i-a fost anulat un penalty în prelungiri: „Pot fi acuzat de subiectivism”

21:22

Polonia – România 34 – 38. Tricolorele s-au calificat la Turneul Final Four al EHF Euro Cup

1 Klopp revine pe bancă. A bătut palma cu un club și a stabilit primul transfer: Erling Haaland 2 Patronul lui PAOK a decis: 8 milioane de euro pentru Răzvan Lucescu 3 O nouă tragedie în fotbalul românesc! A murit în accident de mașină 4 Gigi Becali l-a avertizat pe Mirel Rădoi, după FCSB – Oţelul 4-0: “Chiar dacă mă cert cu el, nu îl las”. Ce jucător a criticat 5 Farul i-a găsit înlocuitor lui Ianis Zicu! Componentul Generației de Aur, marele favorit 6 Scenariu de urgență pregătit de FIFA: șansă pentru Italia la Mondial. De ce România nu e luată în calcul
Citește și