Bayern, o adevărată mașinărie de goluri! Bavarezii au marcat în 74 de meciuri consecutive şi au stabilit un nou record. Robert Lewandowski, de neoprit!

De Dragoș Vasile
Publicat: 23 august 2021, 14:45

Bayern Munchen este o adevărată maşinărie de goluri! Bavarezii au marcat în 74 de meciuri consecutive şi au stabilit un nou record în fotbalul european.

Bayern, bucurie gol

Bayern Munchen a anunţat că a stabilit un record de meciuri cu cel puţin un gol marcat, 74, în principalele cinci ligi europene.

Recordul precedent aparţinea echipei Real Madrid, cu 73 de partide, în perioada 2016-2017. Meciul cu numărul 74 cu gol marcat a fost cel de duminică, din etapa a 2-a din Bundesliga, în care Bayern a învins, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, pe FC Koln.

Bayern have scored in 74 straight matches. A new record amongst Europe's top five leagues 👏👏👏
— Bavarian Football Works (@BavarianFBWorks) August 23, 2021

Ultima dată când Bayern nu a marcat s-a întâmplat la 9 februarie 2020, scor 0-0, într-o partidă cu RB Leipzig din campionat.

De atunci, bavarezii au înscris 214 de goluri, înregistrând o medie de 2,9 pe meci, iar atacantul polonez Robert Lewandowski a marcat singur 72 dintre aceste goluri, inclusiv unul duminică, înainte ca Serge Gnabry să fie autorul celorlalte două.

„El este unul dintre motivele acestui record”, a spus Gnabry despre Lewandolwski.

„Este un sentiment extraordinar să fac parte din acest record. Sper că putem continua să marcăm şi în meciurile următoare”, a adăugat germanul, citat de news.ro.

Borussia Dortmund – Bayern Munchen 1-3. Bavarezii au câștigat a 9-a Supercupă din istoria clubului

Bavarezii au câștigat Supercupa Germaniei după o victorie facilă, iar Robert Lewandowski a fost eroul meciului. Bayern a deschis scorul înainte de pauză, în minutul 41. A înscris starul Robert Lewandowski, după o centrare excelentă a lui Serge Gnabry.

Campioana Germaniei s-a distanțat pe tabelă în minutul 50, grație golului lui Thomas Muller. De data această, Lewandowski s-a transformat în pasator decisiv. Dortmund a redus din diferență în minutul 64, prin căpitanul Marco Reus. Acesta l-a învins pe Neuer cu un șut la vinclu din marginea careului.

Speranțele lui Dormund a fost însă spulberate cu 15 minute înainte de final, când Robert Lewandowski a lovit din nou. Polonezul a profitat de o gafă a fundașilor lui Dortmund și l-a învins făra probleme pe Kobel. S-a terminat 3-1 pentru Bayern Munchen, care a câștigat a noua Supercupă din istoria clubului. Este, totodată, primul trofeu cu Julian Nagelsmann pe bancă.

Mihai Petre, la AS.ro LIVE

Baschet • 18 ian., 15:45
Doncic are mai multe triple-double ca toți cei 349 de jucători din istoria lui Dallas Mavericks!!!
Corentin Tolisso, gol "de generic" în FC Koln - Bayern
Fotbal extern • 15 ian., 17:36
Corentin Tolisso, gol incredibil în FC Koln – Bayern! Combinație fabuloasă cu Thomas Muller. Bavarezii se distrează cu adversarii din Bundesliga
Zlatan Ibrahimovic, AC Milan
Fotbal extern • 9 ian., 17:43
Zlatan Ibrahimovic continuă să scrie istorie şi la 40 de ani! Superstarul suedez a reuşit o performanţă uluitoare şi l-a egalat pe Cristiano Ronaldo