Borussia Dortmund – Bayern Munchen 1-3. Bavarezii au câștigat a 9-a Supercupă din istoria clubului. Erling Haaland, criză de nervi în fața lui Robert Lewandowski

Publicat: 17 august 2021, 23:51

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 1-3. Bavarezii au câștigat Supercupa Germaniei după o victorie facilă, iar Robert Lewandowski a fost eroul meciului.

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 1-3

Jucătorii lui Bayern i-au adus un omagiu lui Gerd Muller înaintea partidei și au purtat toți tricouri cu numele legendarului fotbalist. Gerd Muller a decedat duminică, la 75 de ani.

In Gedenken an den am Sonntag verstorbenen Gerd Müller trägt unsere Mannschaft Aufwärm-Shirts mit besonderem Aufdruck. pic.twitter.com/4XglSjAWIS
— FC Bayern München (@FCBayern) August 17, 2021

Bayern a deschis scorul înainte de pauză, în minutul 41. A înscris starul Robert Lewandowski, după o centrare excelentă a lui Serge Gnabry.

Borussia Dortmund – Bayern 1-3. Bavarezii au câștigat Supercupa Germaniei

Golul lui Lewandowski l-a scos din minți pe Erling Haaland, care a fost surprins lovind puternic cu piciorul în gazonul de pe Signal Iduna Park.

Erling Haaland, nervos în timpul meciului cu Bayern Munchen
Sursa: Profimedia

Campioana Germaniei s-a distanțat pe tabelă în minutul 50, grație golului lui Thomas Muller. De data această, Lewandowski s-a transformat în pasator decisiv.

Dortmund a redus din diferență în minutul 64, prin căpitanul Marco Reus. Acesta l-a învins pe Neuer cu un șut la vinclu din marginea careului.

Speranțele lui Dormund a fost însă spulberate cu 15 minute înainte de final, când Robert Lewandowski a lovit din nou. Polonezul a profitat de o gafă a fundașilor lui Dortmund și l-a învins făra probleme pe Kobel.

🙌🙌🙌🏆🙌🙌🙌 pic.twitter.com/PyKqe2FUdT

S-a terminat 3-1 pentru Bayern Munchen, care a câștigat a noua Supercupă din istoria clubului. Este, totodată, primul trofeu cu Julian Nagelsmann pe bancă.

George Baltă, la AS.ro LIVE

Mercato 2022
Fotbal extern • 0:01
MERCATO 2022 | Barcelona ”a spart banca” pentru Ferran Torres. Catalanii au cedat un jucător în Premier League. Cele mai tari transferuri sunt AICI
Cristina Neagu
Handbal • 22 ian., 18:47
CSM Bucureşti, victorie uriașă cu Borussia Dortmund în Liga Campionilor! Cristina Neagu a făcut spectacol
Erling Haaland, atacant Dortmund
Fotbal extern • 19 ian., 19:35
Tensiune la Dortmund! Conducerea i-a răspuns acid lui Erling Haaland, care a dezvăluit că este presat să semneze prelungirea contractului
15:35 Australian Open 2022 | Surpriză uriaşă în ultima optime de finală! A doua jucătoare a lumii, Aryna Sabalenka, eliminată din competiţie 15:29 NEWS ALERTEdi Iordănescu e noul selecţioner al României. Va fi validat marţi de Comitetul Executiv 15:19 Gigi Becali vrea să bată recordul cu Octavian Popescu! Marea ambiţie a patronului de la FCSB: „Îl va întrece pe Gică Hagi” 14:27 S-a stins Di Marzio, omul care l-a dus pe Maradona la Napoli. ”Am aflat de Diego în taxi!” 14:17 Gigi Becali a dat verdictul! Primul jucător care pierde primul „11” după meciul cu CFR Cluj. Ce fotbalist ar vrea să mai aducă la FCSB 13:59 „Ar fi important pentru tine să o depăşeşti pe Simona Halep în clasamentul WTA după 9 ani?”. Sorana Cîrstea: „E egal cu zero, nu ştiu pe ce loc sunt” 13:31 Răspunsul lui Ciprian Marica după atacurile furibunde ale lui Ilie Năstase. „Acuzaţiile sunt la limita ridicolului” 13:25 Toate pentru una: Virgina Torrecilla a revenit pe gazon după ce ”driblat” cancerul! 12:54 Gigi Becali, aproape de a da marea lovitură! FCSB s-ar putea muta de pe Arena Naţională: „Avem promisiunea că jucăm din februarie pe Arcul de Triumf” 12:54 Mihai Stoica, răspuns după atacul lui Gigi Becali, în cazul „Deac”: „Poate dacă eram ascultat în vară nu ne făceam de râs cu Karagandy”