Benzema, ”fratele” lui Santillana, la un careu de Di Stefano. 290 de goluri pentru Real Madrid

De Cătălin Oprișan
Publicat: 21.10.2021, 13:29

”O să vedeți că după plecarea lui Cristiano Ronaldo de la Real Madrid, Benzema n-o să mai facă mare lucru, pentru că nu mai are cine să-l alimenteze cu pase”, spuneau mulți după ce portughezul își strângea jucăriile și pleca să se refugieze în brațele ”Bătrânei Doamne”. Dar Karimuț își vedea de treaba lui și continua să înscrie..

Reclamă

La meciul cu Șahtior Donețk, la cel de-al 570 joc pentru Real, Benzema a înscris pentru a 290-a oară în tricoul alb, un drum la care s-a înhămat în 290. L-a egalat, astfel, pe miticul Santillana, 17 ani la Real, cel care s-a antrenat alături de Gicu Dobrin în scurtul periplu al piteșteanului pe acele meleaguri. Mai în față îl are pe imensul Don Alfredo Di Stefano, prietenul lui Sergiu Celibidache, cu 308 reușite. Raul, alt simbol, are 323 de goluri iar pe prima poziție se află, ca întotdeauna, cine altul? Cristiano Ronaldo! Dacă Benzema va continua să evolueze la același nivel, e aproape clar că va deveni al doilea golgeter din istoria celui mai galonat club din lume.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
17:43

LIVE SCORESorana Cîrstea – Hailey Baptiste se joacă ACUM. Românca debutează la turneul de la Madrid

17:28

Damac – Al-Nassr LIVE SCORE (19:05). Stanciu și Niță, față în față cu echipa lui Cristiano Ronaldo

17:04

Anunţul lui Carlo Ancelotti despre starea de sănătate a lui Kylian Mbappe, înainte de finala Cupei!

16:43

VideoAntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 22 aprilie

16:38

Giani Kiriță a răbufnit după Dinamo – Universitatea Craiova 0-2: „Nu ai cum să te prezinți așa în play-off!”

16:21

Chinezii au stabilit definitiv cauza morţii lui Aaron Boupendza! Dosarul a fost închis

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”s 3 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 4 FotoUltimul român celebru văzut alături de Papa Francisc. Suveranul Pontif a murit la 88 de ani, în a doua zi de Paştes 5 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 6 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s