S-a aflat când ar putea debuta Lionel Messi la Inter Miami. Anunțul a fost făcut de Gerardo Tata Martino, antrenorul formației din MLS. Acesta a dezvăluit că odată cu starul argentinian, va debuta la echipa lui David Beckham și Sergio Busquets.
Lionel Messi a semnat în această vară cu Inter Miami, iar venirea sa în MLS a stârnit un interes uriaș în rândul fanilor.
Când ar putea debuta Lionel Messi la Inter Miami
Gerardo Martino a dezvăluit că Lionel Messi și Sergio Busquets ar putea bifa primul său meci la noua echipă vineri, împotriva celor de la Cruz Azul.
„Nu exclud să le dau o şansă” la turneul care reuneşte echipele din SUA şi Mexic, a declarat Gerardo Tata Martino, la TyC. „Mai este un antrenament şi vom vorbi cu ei pentru a vedea cum se simt şi apoi vom decide”.
„Ne putem aştepta să îi vedem vineri, dar nu vreau să mă grăbesc cu nimic”, a adăugat el, notează news.ro.
Cei doi foşti coechipieri de la Barça tocmai s-au angajat cu clubul din MLS până în 2025, iar septuplul câştigător al Balonului de Aur a fost prezentat duminică la Miami cu mare fast.
Inter Miami se luptă de mai multe sezoane în MLS, unde rezultatele sale au fost dezamăgitoare. Au ajuns la 11 meciuri fără victorie, iar sâmbătă au înregistrat a 14-a înfrângere în 22 de meciuri în acest sezon.
Lionel Messi, primul antrenament la Inter Miami
Lionel Messi a efectuat primul antrenament la Inter Miami. Starul argentinian a avut parte de o primire specială din partea coechipierilor săi de la trupa din MLS. Alături de Messi, şi Sergio Busquets a bifat primul antrenament la noua sa echipă.
Campionul mondial argentinian a putut discuta cu internaţionalul venezuelean Josef Martinez, care va fi probabil partenerul său în atac la Miami, şi a efectuat câteva exerciţii de bază în faţa a peste 200 de ziarişti veniţi să asiste la antrenament, pe o temperatură de peste 30 de grade Celsius.
Formaţia din Florida este acum pe ultimul loc în Major League Soccer (MLS), competiţie cu 29 de echipe.
După o serie de 11 meciuri fără victorie ale echipei sale, antrenorul argentinian al lui Inter Miami, Gerardo „Tata” Martino, numit de curând, a dat de înţeles că este posibil ca Messi să nu fie încă pregătit să joace, notează agerpres.ro.
Lionel Messi a disputat ultimul său meci oficial cu Paris Saint-Germain în Ligue 1 pe 4 iunie, apoi a jucat pentru Argentina împotriva Australiei într-un amical la Beijing pe 15 iunie, înscriind după doar 79 de secunde în victoria cu 2-0 a naţionalei sale.
- Când ar putea debuta Lionel Messi la Inter Miami
- Anunțul antrenorului
- Inter - Betis se va disputa sâmbătă, de la ora 20:30, live în AntenaPLAY
- Europe Smash - Sweden 2026 e live în AntenaPLAY în perioada 8-18 august
- Senzația de la Mondial nu mai merge la PSG! Transferul a picat în ultima clipă: jucătorul, la un pas acum de Premier League
- Mbappe, Vinicius, Diomande? Nici vorbă! Răspunsul genial al lui Dzeko când a fost întrebat cu cine face schimb de tricouri
- Ce „a furat” Radu Drăguşin de la Cristiano Ronaldo când juca la Juventus: „Eram acolo cu ei la mese”
- Radu Drăgușin, debut excelent la Fiorentina! Nota primită de stoperul român, după un meci în care a pasat decisiv
- Cristiano Ronaldo pe locul 3, Lukaku pe locul 2! Cum arată clasamentul all-time al sumelor cumulate date pe jucători

































