Ce a scris presa din Germania, după ce Andreas Ivan a debutat la 28 de ani în Bundesliga

Avatar photo

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 24 ianuarie 2023, 22:35

Ce a scris presa din Germania, după ce Andreas Ivan a debutat la 28 de ani în Bundesliga. Andreas Ivan a debutat la 28 de ani în Bundesliga. Jucătorul lui Schalke a fost trimis în teren în coşmarul cu Leipzig, care a câştigat cu 6-1.

Andreas Ivan a debutat la Schalke

Captură Orange Sport

Ivan a fost trimis în teren la scorul de 4-0 pentru Leipzig, acesta fiind meciul de debut al românului în Bundesliga.

Presa din Germania susţine că Ivan a fost ajutat de antrenorul său să debuteze, având în vedere scorul. Până în acest moment, Andreas Ivan a jucat doar pentru echipa a doua. ”Reis l-a ajutat pe Andreas Ivan, de 28 de ani, care a fost folosit doar la echipa a doua, să debuteze în Bundesliga, înlocuindu-l pe Larsson”, au scris cei de la Kicker.

Andreas Ivan este născut în România, la Pitești, însă nu a apucat să evolueze pentru un club românesc, deoarece s-a mutat în Germania la o vârstă fragedă. Ivan a debutat în luna decembrie la prima echipă a lui Schalke, într-un meci amical.

„Debutul a fost incredibil, să mai am o astfel de șansă, să am privilegiul de a juca pentru un club atât de mare în echipa profesionistă este ca un vis. Mă bucur de fiecare secundă pe care o joc aici!

Prima echipă m-a primit foarte bine, m-am simțit excelent imediat. Întotdeauna este o atmosferă bună, iar echipa este minunată.

Prima parte a pregătirii pentru returul sezonului se încheie pe 22 decembrie, iar până atunci vreau să învăț cât mai multe lucruri și să le iau cu mine pentru anul viitor”, a declarat Andreas Ivan, în luna decembrie, pentru sport.ro.

Schalke, umilită de Leipzig

RB Leipzig a deschis scorul pe Veltins-Arena încă din minutul 7, prin Andre Silva, şi a făcut 2-0 în minutul 15, la golul lui Benjamin Henrichs. Dominarea totală a oaspeţilor din prima repriză s-a concretizat în alte două goluri, marcate de Andre Silva în minutul 44 şi de Timo Werner în minutul 45+2.

Soichiro Kozuki a înscris golul de onoare al gazdelor, în minutul 56, iar Schalke a atacat poarta lui Blaswich în speranţa unei reveniri. Însă golurile au picat tot în poarta lui Schwolow. Dani Olmo a înscris în minutul 83, iar Yussuf Poulsen a stabilit scorul final în minutul 89.

Cu 6-1, RB Leipzig revine momentan pe locul secund în Bundesliga, cu 32 de puncte, în timp ce Schalke a ajuns la 41 de goluri primite în campionat şi este lanterna roşie, cu 9 puncte.

30
ian.
22:15
Andrei Burcă, savuros după victoria de la Voluntari: „Stilul clasic, fază fixă!”. Ce aşteptări are de la derby-ul CFR Cluj – FCSB
30
ian.
22:09
Mario Camora, mesaj războinic pentru rivale: „Cine e pe primul loc e favorită! Suntem puternici” Anunţ clar despre derby-ul cu FCSB
30
ian.
21:51
Adevărul despre înjurăturile lui Gigi Becali pentru Mihai Stoica şi Mihai Pintilii. Ce s-a întâmplat după dezastrul cu Farul
30
ian.
21:46
Gigi Becali n-a ţinut cont de Mihai Pintilii în FCSB – Farul 2-3. Mihai Stoica a recunoscut ordinul venit de la patron!
30
ian.
21:41
Cristian Paz, debut de coșmar pentru FC Voluntari! Fundașul și-a dat autogol în meciul cu CFR Cluj
30
ian.
21:28
FC Voluntari – CFR Cluj 0-1. Paz, autogol la debut! Dan Petrescu a revenit pe primul loc în Liga 1 cu scorul său favorit
30
ian.
21:15
Chelsea, pregătită să „spargă banca” pentru transferul lui Enzo Fernandez! Suma colosală plătită de londonezi către Benfica
30
ian.
21:14
Adrian Mititelu, scandal uriaş: „Ne daţi lecţii, ce se întâmplă? Vă începeţi discursul: ‘Ceilalți sunt proști, eu cel mai deștept!'” / „Fiţi mai calm!”
30
ian.
21:01
Mihai Stoichiţă, prima reacţie după ce Victor Piţurcă a fost reţinut de DNA: „Efectiv sunt şocat de ce aud!”
30
ian.
20:34
FotoCristina Ich, prima reacţie după ce Victor Piţurcă, tatăl fostului său iubit, a fost reţinut de DNA: „Indiferent de ce ar păţi, îi sunt alături!”
Andreas Ivan
Fotbal extern • 24 ian., 22:16
Românul Andreas Ivan a debutat la Schalke în meciul cu RB Leipzig!
Christopher Nkunku, în timpul unui antrenament al Franței
Campionatul Mondial 2022 • 16 nov., 9:12
Încă o lovitură pentru Franța, înainte de Campionatul Mondial. Christopher Nkunku s-a rupt și ratează Mondialul. Cine i-a luat locul
Jucătorii lui PSG, în timpul unui meci
Liga Campionilor • 2 nov., 23:03
PSG a ratat incredibil primul loc în grupa H! Tătărușanu s-a calificat în optimi după Milan – Salzburg 4-0. Real Madrid a demolat-o pe Celtic. Toate rezultatele serii în Champions League