Christian Eriksen, convocat la naţionala Danemarcei, la 9 luni după ce a suferit stopul cardiac, la Euro 2020

Dan Roșu Publicat: 15 martie 2022, 14:42

Comentarii
Christian Eriksen, convocat la naţionala Danemarcei, la 9 luni după ce a suferit stopul cardiac, la Euro 2020

Getty Images

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google

Federaţia daneză a anunţat că Eriksen a fost inclus în lotul pentru meciurile amicale cu Olanda şi Serbia, din 26 (în deplasare) respectiv 29 martie (acasă).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Înaintea acestor jocuri, naţionala daneză va efectua un stagiu de pregătire în Spania, unde va ajunge şi mijlocaşul de 30 de ani.

Christian Eriksen a fost convocat la echipa naţională

După se s-a prăbuşit pe teren la 12 iunie 2021, jucătorului i s-a implantat un defibrilator. El a fost nevoit să-şi rezilieze contractul cu Inter Milano, în decembrie, deoarece fotbaliştii aflaţi în asemenea situaţii, cu defibrilator implantat, nu au drept de joc în Italia.

În ultima zi a perioadei de transferuri din ianuarie, Eriksen a semnat un contract până la finalul sezonului cu gruparea engleză Brentford şi a redebutat în Premier League, la 26 februarie.

Danemarca este calificată la turneul final al Cupei Mondiale din Qatar, care va avea loc la finalul acestui an.

Reclamă
Reclamă

Christian Eriksen, moment amuzant în Premier League

Christian Eriksen a fost protagonistul unui moment viral în timpul meciului Norwich – Brentford 1-3. Un adversar a fost faultat de danez și a avut o reacție de milioane.

Christian Eriksen a fost titular în Norwich – Brentford 1-3 și a oferit faza meciului. Danezul l-a faultat pe Brandon Williams, care a avut o reacție de milioane.

Tânărul fotbalist împrumutat de la Manchester United a fost scos din sărite, însă l-a îmbrățișat pe mijlocaș, după ce a realizat instantaneu drama adversarului său de la EURO 2020.

Reclamă

Momentul a făcut în scurt timp înconjurul lumii, iar fanii l-au lăudat pe Brandon Williams pentru maniera în care a gestionat momentul.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine va câştiga finala Ligii Campionilor în acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
0:06 9 mai

Daniel Pancu a făcut anunțul despre viitorul său la CFR: “2 milioane % am zis că rămân, dar în alte condiţii”

23:50

Dezvăluirea lui Mureșan despre viitorul lui Pancu la CFR Cluj: „Are clauză, se activează automat”

23:50

Jaqueline Cristian, eliminată în turul al doilea la Roma! Învinsă de fosta lideră WTA după un meci de peste 3 ore

23:43

“Vrăjeală de offside”. Fază controversată la CFR – Universitatea Craiova. Momentul s-a analizat 5 minute la VAR

23:37

Matei Ilie, dezamăgit după 0-0 cu Universitatea Craiova: „E greu”

23:30

Filipe Coelho simte titlul după remiza cu CFR Cluj: „Este un punct în plus”

1 VideoAu sărbătorit pe masă! Bucuria uriaşă a naţionalei României după succesul istoric de la Londra 2 FRF a amânat startul viitorului sezon de Liga 1! Decizia de urgenţă luată de forul condus de Răzvan Burleanu 3 “Cutremur” la Liga a 2-a! O echipă de play-off n-a primit dreptul să promoveze. Cine jubilează după anunț 4 Dramatism total! Andrei Raţiu şi Rayo au “salvat” Spania în minutul 90+4. Performanţa are impact asupra Champions League 5 FotoBruneta celebră şi-a făcut iubit, după ce soţul milionar, cu care are 3 copii, a înşelat-o! A luat şi o decizie radicală 6 Mihai Stoica a găsit antrenorul FCSB-ului: „Nu poate să mă refuze”
Citește și