Christian Eriksen, primul meci oficial după drama de la Euro 2020! Danezul a fost aplaudat la scenă deschisă

Avatar photo

Publicat: 26 februarie 2022, 20:24

Danezul Christian Eriksen, care a avut un episod cardiac grav la Euro-2020, a revenit pe teren, sâmbătă, la meciul Brentford – Newcastle, scor 0-2, din etapa a 27-a din Premier League.

Eriksen, component al echipei Brentford, a intrat pe teren în minutul 52. De la problemele cardiace avute la Euro-2020, Eriksen trăieşte cu un defibrilator, ceea ce l-a obligat să-şi rezilieze contractul cu Inter Milano.

Christian Eriksen, primul meci oficial după drama de la Euro 2020

Dispozitivul care i-a fost implantat lui Eriksen este considerat incompatibil cu practicarea fotbalului profesionist din Italia. Nu este cazul și în Anglia, scrie news.ro. Danezul a fost aplaudat la scenă deschisă în momentul când a pășit pe teren.

What a special moment 🌟

The entire stadium stands up and applauds Christian Eriksen who returns to competitive action 259 days after suffering a cardiac arrest at Euro 2020 👏🏽🇩🇰@TheAthleticUK #BrentfordFC #BRENEW pic.twitter.com/qC9W27AWY4

— Jay Harris (@jaydmharris) February 26, 2022

Eriksen a mai disputat pentru Brentford și un meci amical săptămâna trecută, chiar de ziua sa aniversară. Atunci, danezul a reușit un assist.

Christian Eriksen a semnat cu Brentford în luna ianuarie

Eriksen a speriat întreaga suflare a fotbalului vara trecută, când s-a prăbuşit pe gazon în timpul meciului dintre naţionala sa, Danemarca, şi Finlanda, de la Campionatul European. Mijlocaşul de 30 de ani a rămas inconştient pe teren timp de câteva minute, din cauza unor probleme cardiace. Din fericire, Eriksen şi-a revenit după intervenţia medicilor.

După teribilul moment, nu se mai ştia dacă Eriksen va mai putea juca vreodată fotbal. În cele din urmă, danezul a încălţat din nou ghetele şi a ajuns la Brentford, în Premier League.

Rezultatele de sâmbătă din Premier League:

Au marcata: Doherty ’10, Kulusevski ’15, Kane ’27, Son ‘85

Au marcat: Joelinton ’33, Willock ‘44. În minutul 11, de la Brentford a fost eliminat Dasilva.

Au marcat: Schlupp ‘9 / Milivojevic ’46 (autogol)

Partidele Brighton – Aston Villa şi Everton – Manchester City au loc tot sâmbătă, meciul West Ham – Wolverhampton se va disputa duminică, iar confruntarea Arsenal – Liverpool este programată la 16 martie. Partida Chelsea – Leicester a fost amânată.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

3
oct.
22:46
Mihai Stoica, o nouă aroganță la adresa lui Edi Iordănescu: „Florinel Coman a stat 10 zile degeaba la națională!”
3
oct.
22:32
Adrian Porumboiu, scandalizat de acuzaţiile de hărţuire sexuală pentru Devis Mangia: „E ruşinos! Doar ca să vorbesc îmi trebuie tone de lămâi!”
3
oct.
22:17
Verdictul specialistului, după golul anulat lui Alexandru Albu, în Chindia – Rapid: „Este incredibil”
3
oct.
21:56
Adrian Mutu i-a trezit amintiri lui Toni Petrea în prima repriză din Chindia – Rapid! :) Decizia luată de antrenorul Rapidului
3
oct.
21:53
Decizie incredibilă a lui Lucian Rusandu în Chindia – Rapid. A anulat uluitor golul lui Alexandru Albu
3
oct.
21:48
Mihai Stoica a anunţat un obiectiv îndrăzneţ la FCSB, după victoria cu FC Argeş: „Cred că avem şanse. Vom avea o echipă mult mai bună”
3
oct.
21:43
Mihai Stoica, fermecat de un antrenor din Liga 1: „A dat multe lovituri! E fantastic, îi cam nimerea!”
3
oct.
20:58
Reacţia lui Eugen Neagoe, după gestul incredibil făcut în partida cu Botoşani: „Eu doar i-am arătat ochelarii! Îmi pare rău dacă i-am jignit!”
3
oct.
20:58
Mihai Teja, sub presiune după Botoşani – U Cluj 1-1: „E normal ca lumea să fie nemulţumită”
3
oct.
20:50
Chindia – Rapid 2-1. Victorie uluitoare pentru trupa lui Toni Petrea! Giuleştenii, învinşi de ultima clasată din Liga 1, după un meci cu două goluri anulate de VAR
Christian Eriksen, în tricoul naționalei Danemarcei
Campionatul Mondial 2022 • 29 sept., 10:17
Danemarca pregătește un protest fără precedent la Campionatul Mondial din Qatar! Decizia radicală luată de naționala lui Christian Eriksen