Cosmin Olăroiu face legea la arabi! O nouă victorie importantă pentru echipa românului. Al-Sharjah, în lupta pentru titlu

Gabriel Zamfirescu Publicat: 8 ianuarie 2022, 23:13

Cosmin Olăroiu, tentat să devină selecţionerul României

Cosmin Olăroiu, în timpul unui meci / ImagineChina / Stringer via Hepta

Cosmin Olăroiu şi Al-Sharjah, formația antrenată de tehnicianul român intră serios în lupta pentru titlu în Emiratele Arabe Unite. Al-Sharjah a bătut cu 2-0 liderul campionatului, Al-Ain, în etapa 13, și a ajuns pe locul doi în clasament.

Cosmin Olăroiu face legea la arabi

Elevii lui Cosmin Olăroiu au deschis scorul devreme, în minutul 11, prin Caio care a profitat de assistul lui Meloni, iar doar șapte minute mai târziu, Luanzinho a dublat avantajul lui Al-Sharjah. ”Lucrurile au mers așa cum ne-am dorit. Am reușit să facem o primă repriză excelentă, să obținem un avantaj în fața unei echipe extrem de bune, de valoroase. În repriza a doua am menținut rezultatul chiar dacă am avut puțin de suferit, multe probleme fizice la jucători reveniți după boală care nu erau la sută la sută din punct de vedere fizic. Cel mai important este că am obținut o victorie importantă. Regretul meu este în continuare legat de meciul cu Emirates”, a spus Cosmin Olăroiu la finalul meciului.

În urma acestei victorii, formaţia lui Cosmin Olăroiu, Al-Sharjah, a urcat pe locul doi al clasamentului din Emiratele Arabe Unite şi a intrat în lupta pentru titlu. Este la 6 puncte în spatele liderului clasamentului pe care tocmai l-a învins.

Şi pentru echipa antrenată de un alt român, Daniel Isăilă, a învins în ultima etapă din Emiratele Arabe Unite. Bani Yas s-a impus în deplasare cu Ittihad Kalba, scor 3-1. Bani Yas a deschis scorul în minutul 2, prin Alhammadi, și și-a dublat avantajul în minutul 25, prin Thelin. Gazdele au redus in diferență în minutul 63, prin Mlapa, însă Bani Yas a dat lovitura finală în minutul 70, prin același Alhammadi.