Cosmin Olăroiu, reacție fabuloasă în vestiar după calificarea în finala President Cup. I-a cucerit pe arabi: „Merită să fie numit un meci nebun!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23 februarie 2022, 15:03

Cosmin Olăroiu scrie istorie în Emiratele Arabe Unite. Antrenorul de 52 de ani a ajutat-o pe Al Sharjah să se califice în finala President Cup. Jucătorii săi au reușit o revenire fabuloasă. Au fost conduși cu 2-0 de Al Wasl, dar au întors scorul grație unui gol marcat de Caio în minutul 90+2!

Cosmin Olăroiu

ImagineChina / Stringer via Hepta

Olăroiu s-a bucurat la maximum pentru „remontada” istorică și a dat recital în vestiar. Discursul său a devenit viral pe rețelele sociale.

Cosmin Olăroiu a făcut show după Al Sharjah – Al Wasl 3-2

Ați meritat să vă calificați pentru că ați luptat până la final! Cine este în finală?!„, le-a transmis românul jucătorilor săi, care au declanșat imediat fiesta.

🚨🎥
اولاريو كوزمين مدرب الشارقة مع اللاعبين في غرفة الملابس بعد التأهل والريمونتادا التي لا تُنسى :
😂👏🏻👏🏻👏🏻❤️
pic.twitter.com/FfcattKTVn
— نواف الآسيوي 🇸🇦 (@football_ll55) February 22, 2022

Fanii au luat cu asalt tribunele și au creat o atmosferă de senzație. Olăroiu a ținut să le mulțumească la conferința de presă.

Important e că fotbalul din Emirate a beneficiat de un asemnea meci, o a astfel de asistență numeroasă. A fost o bucurie pentru toată lumea să urmărească spectacolul de pe acest stadion. A meritat să fie numit un meci nebun. Le mulțumesc tuturor jucătorilor pentru ceea ce au făcut în meci, pentru determinare și spirit de luptă!„, a declarat Cosmin Olăroiu.

فرحتنا هي فرحتكم و #الملك يحتاجكم في كل الظروف وما قصرتوا جميعكم في مؤازرة الفريق وفالكم البطولة باذن الله 👑❤️@SharjahFC 🏆 pic.twitter.com/0rz0Wuy1Vl
— عـلي سـالم المــدفـع (@Alialmidfa) February 22, 2022

Cosmin Olăroiu a stabilit un record incredibil în fotbalul arab. A ajuns la 16 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competițiile.

Cu Al Wasl, Olăroiu a trecut prin emoţii uriaşe. Condusă cu 2-0, dar şi cu un penalty ratat, Al Sharjah a întors rezultatul în ultimele 15 minute. Pentru Al Sharjah au marcat Camara în minutul 77 şi Caio în minutele 90 şi 90+2.

Olăroiu are un salariu anual uriaș la Al Sharjah, de 5 milioane de euro. A semnat pentru două sezoane cu gruparea din Golf și are asigurate bonusuri pe măsură. Dacă va câștiga President Cup, va fi plătit regește.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

15:33 Programul Campionatului Mondial din Qatar, modificat. Competiţia va debuta mai devreme, după decizia luată de FIFA 15:27 George Puşcaş, aproape de revenirea în Italia! „Acordul e total”. Va juca alături de Cesc Fabregas 14:52 Gigi Becali îi face super-echipă lui Nicolae Dică la FCSB. „Eu ştiu deja jucătorii” 14:27 Ce a putut face Serena Williams, în vestiar, după finala de la Wimbledon 2019 pierdută cu Simona Halep. S-a aflat abia după ce şi-a anunţat retragerea 14:26 Real Madrid – Eintracht Frankfurt, LIVE SCORE, ora 22:00. Duel în Supercupa Europei. „Galacticii” ţintesc cucerirea unui nou trofeu 13:34 Nicolae Dică, mesaj clar pentru Mirel Rădoi: „Important este ca unul dintre noi să câştige campionatul” 13:24 Dezvăluirea momentului despre Laurenţiu Reghecampf. Milionarul care a vorbit despre trădarea supremă 12:47 Nicolae Dică, ultimele detalii despre recuperarea miraculoasă a lui Florinel Coman: „Nu pot să vă spun secretul” 12:29 Darius Olaru poate ajunge la echipa lui Silvio Berlusconi: „În iarnă pleacă pe bani buni” 12:06 Mihai Eşanu şi-a găsit echipă. Portarul va evolua la o formaţie de Liga 1, după ce a părăsit-o pe Dinamo
Putea ajunge Cosmin Olăroiu la FCSB în locul lui Edi Iordănescu? Răspunsul dat de Gigi Becali
Fotbal extern • 24 apr., 11:10
Coșmar pentru Cosmin Olăroiu în Liga Campionilor Asiei. Al Sharjah a ratat calificarea în optimi după ce a primit un gol în al 6-lea minut al prelungirilor
Cosmin Olăroiu și Marius Şumudică, victorii în Liga Campionilor Asiei
Fotbal extern • 12 apr., 9:55
Spectacol românesc în Liga Campionilor Asiei! Echipele lui Cosmin Olăroiu și Marius Şumudică, victorii în runda secundă a grupelor
Fotbal extern • 15 mart., 23:03
Cosmin Olăroiu, calificare dramatică în grupele Ligii Campionilor Asiei! „Oli” a trăit cu sufletul la gură meciul care s-a decis la loviturile de departajare