Danny Hodgson, care duminică a împlinit 26 de ani, evoluează ECU Joondalup, în ligile naționale din Australia. Acesta a fost rănit grav în urma unui accident petrecut într-o gară din Perth, pe 4 septembrie, când a fost lovit de la spate în timp ce se plimba alături de câțiva coechipieri.
Cristiano Ronaldo, gest memorabil pentru un fotbalist aflat în comă
În prezent, Hodgson este internat la Royal Perth Hospital și se află în comă indusă, în stare critică.
Cristiano Ronaldo și colegul său de la Manchester United, Dean Henderson, i-au urat însănătoșire grabnică fotbalistului. Starul portughez chiar l-a invitat la un meci pe Old Trafford, după ce Hodgson se va reface după accident.
“Salut, Danny! Am auzit povestea ta, sper să te faci bine cât mai curând. Te invit la un meci de-al nostru la Manchester, așa că să te recuperezi cât mai repede”, i-a transmis Cristiano Ronaldo lui Danny Hodgson.
Și Dean Henderson a avut un mesaj superb pentru fotbalistul aflat în comă. Cei doi au fost colegi la începutul carierei, la Carlisle United. “Vei trece peste asta, să rămâi puternic. Știu cât de tare ești și că vei fi bine”, a spus portarul lui United.
Cristiano Ronaldo has sent a get-well message to Perth footballer Danny Hodgson, as he is still in critical condition. It is Hodgson’s 26th birthday and his parents have shared a heartfelt message, and pictures of happier times. pic.twitter.com/5HMjYa2Xi4
— 10 News First Perth (@10NewsFirstPER) September 19, 2021
Cristiano Ronaldo, printre cei mai generoși sporivi ai planetei
În anul 2011, Ronaldo a câștigat “Gheata de aur” a Europei, după ce a marcat 40 de goluri în La Liga sub comanda lui Jose Mourinho. Portughezul a hotărât atunci să-și vândă trofeul pe care îl mai primise o dată în 2008 și a obținut pe el 1.3 milioane de euro. Toți banii strânși în urma acelei licitații au fost donați de către Ronaldo în scopul construirii școlilor în orașul grav afectat de războaie, Gaza.
Jucătorul ce evolua pe atunci la Real Madrid a făcut un gest similar și în anul 2017, când și-a vândut Balonul de Aur câștigat în 2013. 550 de mii de euro au fost obținuti pe trofeul lui Ronaldo, iar banii au ajuns la fundația “Make a wish” din Londra, care tranformă în realitate dorințele copiilor ale căror vieți sunt puse în pericol.
- Cristiano Ronaldo, gest memorabil pentru un fotbalist aflat în comă
- Ce a făcut starul lui Manchester United
- Cupa Mondială Echipe Mixte 2025 e live în AntenaPLAY (30 noiembrie - 7 decembrie)
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Selecţionerul Camerunului, demis cu 20 de zile înaintea începerii Cupei Africii pe Naţiuni
- Ce notă a luat Andrei Raţiu pentru evoluţia din meciul Rayo Vallecano – Valencia, 1-1
- Ce notă a primit Ianis Hagi după ce Alanyaspor a făcut egal cu liderul din Conference! Umit Akdag, omul meciului
- Trucul cu apa la care apelează Cristiano Ronaldo în timpul meciurilor. De ce nu o bea niciodată
- Fostul antrenor al lui Daniel Pancu și Florentin Petre, în stare critică. Cu ce boală gravă luptă
































