Dennis Man, lăudat de antrenorul Parmei, după evoluţiile excelente din startul sezonului de Serie B: „Este devastator”

Avatar photo

De Viviana Moraru
Publicat: 25 septembrie 2022, 23:13

Dennis Man a fost lăudat în presa din Italia de către antrenorul Parmei, după evoluţiile foarte bune din startul sezonului de Serie B. Românul a devenit jucător de bază la echipa sa, bifând toate cele şase partide scurse din liga secundă italiană.

Dennis Man, în timpul unui meci pentru Parma

Dennis Man, în timpul unui meci pentru Parma/ Profimediaimages

Dennis Man a fost convocat de Edi Iordănescu pentru ultimele partide din Liga Naţiunilor. Mijlocaşul a fost titular în remiza cu Finlanda, fiind înlocuit în minutul 65 de Andrei Cordea.

Dennis Man, lăudat de antrenorul Parmei după evoluţiile excelente din startul sezonului

Antrenorul de la Parma, Roberto Stellone, a analizat jocul echipei sale, după şase etape scurse din sezonul de Serie B. Italianul a oferit declaraţii şi despre Dennis Man, pe care îl consideră un jucător de bază în cadrul echipei.

„Parma are doi portari extraordinari, au jucători precum Tutino, Estevez. Este și Man, care este un fotbalist devastator care poate decide meciurile în orice moment”, a declarat antrenorul Parmei, pentru parmalive.com.

Dennis Man a bifat toate partidele pentru Parma în acest sezon, şi anume şase. Mijlocaşul a reuşit să înscrie în două dintre ele, în remiza cu Bari, şi în victoria cu Ascoli din ultima rundă.

Dennis Man a început partida cu Ascoli pe bancă și a fost introdus pe teren în minutul 55.

De numai 11 minute a avut nevoie fostul jucător de la FCSB pentru a se face remarcat. Man a reușit o acțiune personală de senzație: a intrat în viteză în careu, a driblat doi adversari și a finalizat cu un șut pe lângă portar, ducând scorul la 3-0 pentru Parma.

Dennis Man, aproape de o revenire spectaculoasă în Serie A

Dennis Man e aproape de o revenire spectaculoasă în Serie A. Parma e dispusă să îl vândă pe un preț mai mic decât cel plătit lui Gigi Becali, iar două cluburi sunt deja interesate de mijlocașul ofensiv chemat de Edi Iordănescu la națională, pentru meciurile României cu Finlanda și Bosnia.

Conform seriebnews.com, Parma e dispusă să lase la preț până la 7 milioane de euro pentru a se despărți de Dennis Man, chiar în această iarnă. Asta în situația în care formația Gialloblu a plătit 11 milioane pentru mutarea din ianuarie 2021.

Sursa citată anunță că Udinese și Sassuolo sunt echipele care s-au interesat imediat de condițiile în care îl pot achiziționa pe român.

Udinese este surpriza acestui debut de Serie A, fiind la un punct în spatele liderului Napoli, după ce le-a bătut pe Inter sau Roma.

Valentin Mihăilă a ratat convocarea lui Edi Iordănescu

Valentin Mihăilă, celălalt român din lotul Parmei, a suferit o accidentare în meciul cu Ternana, în etapa precedentă din Italia, și va fi indisponibil în jur de două luni. Drept urmare, fostul atacant al Universității Craiova a fost lăsat în afara lotului de Edi Iordănescu.

În schimb, Dennis Man a fost chemat la națională pentru „dubla” cu Finlanda și Bosnia, din Liga Națiunilor. 14 selecții a bifat până acum tânărul atacant sub „tricolor”, reușind să marcheze 4 goluri.

dec.
23:15
CM 2022 | Toți pentru Pele! Starurile Braziliei, mesaj special pentru legenda fotbalului după calificarea în sferturile Campionatului Mondial
5
dec.
23:03
CM 2022 | Brazilia a schimbat portarul în timpul meciului cu Coreea de Sud! De ce l-a băgat Tite pe Weverton în locul lui Alisson
5
dec.
22:55
CM 2022 | Brazilia – Coreea de Sud 4-1. Samba în Qatar! Selecao s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, unde va înfrunta Croația
5
dec.
22:41
CM 2022 | Neymar a scris istorie în Brazilia – Coreea de Sud! Starul Selecao, într-o ierarhie selectă alături de Pele și Ronaldo
5
dec.
22:28
Gigi Becali a anunțat o nouă lovitură pe piața transferurilor! Plecarea care îi va rotunji conturile FCSB-ului
5
dec.
22:10
Gigi Becali, prima reacție după FCSB – CS Mioveni 5-1. Cum a explicat schimbarea din minutul 25. Cine e singurul jucător pe care l-a criticat
5
dec.
21:48
Mihai Pintilii a venit la interviu în locul lui Leo Strizu, după FCSB – CS Mioveni 5-1: “De-asta sunt aici!”
5
dec.
21:48
Florinel Coman nu e convins să mai rămână la FCSB: „E normal să caut o echipă!”
5
dec.
20:55
FCSB – CS Mioveni 5-1. A patra victorie consecutivă pentru roș-albaștri! Echipa lui Leo Strizu s-a apropiat de podium
5
dec.
20:52
Video“Tricolorii” lui Edi Iordănescu se hrănesc cu energia suporterilor, în drumul spre EURO: “Ne împing de la spate și ne ajută foarte mult!”
Edi Iordănescu, selecţioner România
Campionatul Mondial 2022 • 4 dec., 18:00
Edi Iordănescu, ironizat de Adrian Cristea după ce s-a întors din Qatar: „Nu a trecut de faza grupelor”
Edi Iordănescu, în timpul intonării imnului
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 13:01
CM 2022 | Edi Iordănescu a tras concluziile, după ce a fost la Campionatul Mondial: „Dacă facem asta, ne calificăm la EURO!”. Ce a spus despre Elveția
Edi Iordănescu, într-un interviu
Campionatul Mondial 2022 • 3 dec., 10:43
CM 2022 | Edi Iordănescu a identificat „cea mai clară diferență” dintre România și naționalele de la Campionatul Mondial: „Asta am remarcat”