Didier Deschamps a vorbit despre comportamentul argentinienilor de la finala CM 2022: „Noțiunea de respect nu există la ei!”

Cosmin Olteanu Publicat: 11 martie 2023, 18:23

Comentarii
Didier Deschamps a vorbit despre comportamentul argentinienilor de la finala CM 2022: Noțiunea de respect nu există la ei!”

Didier Deschamps, în timpul unei conferințe de presă / Profimedia

Didier Deschamps a vorbit despre comportamentul argentinienilor de la finala CM 2022! În finala Campionatului Mondial din Qatar, Argentina s-a impus în fața reprezentativei Franței, scor 3-3 (2-4 d.l.d.).

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

După ce au câștigat marele trofeu, anumiți jucători din naționala Argentinei au făcut mai multe gesturi sfidătoare.

Didier Deschamps a vorbit despre comportamentul argentinienilor de la finala CM 2022

Didier Deschamps s-a declarat deranjat de gesturile argentinienilor, pe care îi consideră lipsiți de respect.

„Felicitări, sunt campioni mondiali. Dar sunt anumite fapte și acțiuni de neacceptat. Nu am o problemă cu faptul că s-au bucurat, dar noțiunea de respect nu există la ei.

Nimeni nu merită asta, mai ales Kylian Mbappe. Chiar dacă și-au cerut scuze mai târziu, în anumite faze s-a mers prea departe”, a declarat Didier Deschamps, potrivit Le Figaro.

Reclamă
Reclamă

Karim Benzema, răspuns dur după declaraţiile lui Didier Deschamps

Didier Deschamps a lămurit ce s-a întâmplat la Cupa Mondială, între el şi Karim Benzema. Selecţionerul Franţei a dezvăluit că atacantul lui Real Madrid a luat singur decizia de a pleca din cantonamentul „les bleus”. Deschamps mai susţine că a purtat discuţii cu starul „galacticilor”, deoarece acesta nu era într-o condiţie bună, din punct de vedere fizic.

Imediat după cele declarate de Didier Deschamps a urmat şi răspunsul lui Karim Benzema. Atacantul de la Real Madrid a avut două postări pe contul personal de Instagram, în care notează „Cât tupeu!” şi „Dragă Didier, noapte bună!”, ambele mesaje fiind însoţite de câte un emoticon clovn.

De asemenea, Benzema a mai postat şi un videoclip cu un influencer francez, care strigă „Mincinosule”, atacantul dând astfel de înţeles că selecţionerul Franţei nu spune adevărata poveste.

Reclamă

„Există un singur adevăr și Karim îl știe bine. El s-a alăturat lotului pe 14 noiembrie după o perioadă de semi-inactivitate la clubul său. A urmat un program individualizat.

Nu eram 100% sigur că voi putea începe primul meci împotriva Australiei cu el în echipă. Când Karim s-a accidentat, medicul nostru l-a dus pentru un RMN. Karim a trimis rezultatele unui medic din Madrid care i-a dat părerea. Când s-a întors la hotel, era deja trecut de miezul nopții.

M-am întâlnit cu Karim în camera lui, alături de medicul nostru care venise să-mi dea raportul RMN. Karim este supărat pentru că această Cupă Mondială a însemnat mult pentru el. Mi-a spus că a «murit».

În cel mai bun caz, întoarcerea lui la antrenament nu s-ar fi putut întâmpla înainte de 10 decembrie. În declarația sa pe rețeaua sa de socializare, își exprimă dezamăgirea. A trebuit să plece, dar el justifică această alegere prin faptul că s-a gândit la echipă.

Am stat împreună vreo 20 de minute. Când am plecat, i-am spus: ”Karim, nu e nicio grabă. Îți organizezi întoarcerea cu manager de echipă`. Când mă trezesc, îmi dau seama că a plecat. A fost decizia lui”, a spus Didier Deschamps.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cine ar trebui să fie titular în poarta României la barajul cu Turcia?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:07

Turcii au luat foc: “Decizie șocantă!” Pe cine a lăsat Montella în afara lotului

11:49

Momentul așteptat de toți dinamoviștii. Ce spune Kopic despre situația lui Pușcaș: „E o veste bună”

11:32

Ionuț Chirilă a găsit problema cu care se confruntă Lucescu la națională: “Nu poți”

11:27

„Pentru mine e cel mai bun” Suporter de lux pentru România. Kopic merge la Istanbul să susțină naționala

11:26

VIDEOLuka Doncic, de neoprit! 43 de puncte şi victorie cu Indiana Pacers

11:15

Aryna Sabalenka – Elena Rybakina, semifinală de lux la Miami

1 Patru jucători, în afara lotului pentru duelul cu Turcia de la Istanbul. Pe cine a trimis Lucescu în tribune 2 Mihai Rotaru îşi face o nouă echipă la Craiova. A început selecţia 3 „Mulțumim UEFA pentru decizie” Turcii exultă după ce au aflat cine e arbitru cu România 4 Turcia – România LIVE TEXT (19:00). Duel crucial pentru tricolori la barajul pentru World Cup 2026 5 Cum arată geanta de 10.000 de euro cu care Ianis Hagi s-a prezentat la plecarea naţionalei în Turcia 6 Fotbalistul nemulțumit de selecția făcută de Mircea Lucescu. A marcat 11 goluri în acest sezon de Liga 1
Citește și