Închide meniul

Dumitru Dragomir, convins că Rareş Ilie va reuşi la Nice: „E puternic ca un tanc! Ştie şi cu mingea, are şi ceva în cap!”

Dragoș Vasile Publicat: 14 iulie 2022, 17:10

Reclamă
Dumitru Dragomir, convins că Rareş Ilie va reuşi la Nice: „E puternic ca un tanc! Ştie şi cu mingea, are şi ceva în cap!

Rareș Ilie, în timpul unui meci pentru Rapid / Profimedia

Dumitru Dragomir e convins că Rareş Ilie va reuşi la Nice. Fostul şef de la LPF are doar cuvinte de laudă pentru tânărul jucător, care va evolua în Ligue 1. Transferul „perlei” lui Adrian Mutu a fost anunţat, în exclusivitate, de Antena Sport.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

„Oracolul din Bălceşti” nu este impresionat de transferul lui Rareş Ilie. Dumitru Dragomir era convins că acesta va ajunge într-un campionat puternic.

Dumitru Dragomir, convins că Rareş Ilie va reuşi la Nice

„Eu când v-am spus că Rareş Ilie este un fotbalist trăznet, iar unii s-au uitat ciudat la mine. Eu rar am văzut un fotbalist cu asemenea tupeu pe teren. Este în stare să facă un lucru şi să greşească de două ori, dar să încerce şi a treia oară, fără să-i pese de critici.

Cât? Cinci milioane? Mi se pare o sumă foarte mare, dar o să vedeţi că reuşeşte pentru că e fotbalist de competiţie mare. Sper să se gândească un pic şi la comportament, că nu l-am auzit să vorbească vreodată de Mihai Iosif, antrenorul care a riscat destul cu el şi l-a băgat titular. Asta ca să nu vorbesc mai multe.

Dar revin la calităţile lui de fotbalist. E puternic precum un tanc, ştie cu minge şi are şi ceva în cap pentru că părinţii lui sunt intelectuali şi nu l-au lăsat fără să înveţe”, a declarat Dumitru Dragomir, potrivit digisport.ro.

Reclamă
Reclamă

EXCLUSIV | Rapid a dat lovitura: Rareş Ilie a semnat cu Nice

Rapid a dat lovitura: Rareş Ilie a semnat cu Nice şi giuleştenii vor încasa 5 milioane de euro pentru transferul mijlocaşului ofensiv de 19 ani, cotat la 1.3 milioane de euro.

Conform surselor Antena Sport, Rareş Ilie va avea un salariu anual de 500.000 de euro la noua echipă, acolo unde se va lupta, în Ligue 1, cu Lionel Messi, Neymar sau Kylian Mbappe.

Totodată, pe lângă Rareş Ilie, oficialii de la Nice ţintesc să-l transfere pe Marcus Thuram, de la Borussia Monchegladbach, fiul marelui fundaş Lilian Thuram. Tot de la formaţia din Budesliga, francezii l-au transferat în această vară pe portarul elveţian Yann Sommer, în schimbul sumei de 2,5 milioane de euro.

Reclamă

Transferul lui Rareş Ilie intră în topul celor mai scumpi jucători din istoria Rapidului, fiind pe locul 2. Lider în această ierarhie este Cristi Săpunaru, vândut de giuleşteni, la Porto, pe 6 milioane de euro, în 2008-2009.

Adrian Mutu a avut grijă de Rareş Ilie

Adrian Mutu spunea cu câteva zile în urmă că are grijă de Rareş Ilie pentru a-l ţine cu picioarele pe pământ. Mai mult, acesta spunea că Rareş Ilie provine şi dintr-o familie serioasă, care i-a oferit e educaţie aleasă.

„Mă bucur că a dat multe goluri de când am venit eu. Am grijă de el şi îl ţin cu picioarele pe pământ, ca un părinte, ca să spun aşa, moral şi o bătăiţă preventivă ca să nu şi-o ia în cap. Dar el este un băiat inteligent, se vede că provine dintr-o familie serioasă şi cu anumite principii, de aceea când îi vedeţi modul lui de a se comporta este unul corect, de profesionist, şi trebuie să continue.

Îi spun public probabil la fiecare conferinţă că nu s-a întâmplat nimic, nu a obţinut nimic şi trebuie să continue pe acest drum pentru că abia de-acum încolo pretenţiile au crescut în ceea ce-l priveşte. Aşteptările de la el vor fi şi mai mari”, a spus Adrian Mutu într-o conferinţă de presă.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va ajunge Cristiano Ronaldo la borna 1.000 de goluri marcate în carieră?

Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
0:44

„A fost ultimul meci cu Real în Liga Campionilor?” Răspunsul lui Carlo Ancelotti! Ce a spus de viitor

0:24

„O noapte istorică” Declan Rice, după ce Arsenal a eliminat-o pe Real Madrid: „Vrem trofeul”

0:00

Arsenal – PSG și Barcelona – Inter, în semifinalele Champions League! Dueluri „de foc” pentru marea finală

23:55 16 apr.

Real Madrid – Arsenal 1-2 și Inter – Bayern Munchen 2-2! Deţinătoarea trofeului, OUT din Ligă!

23:48 16 apr.

Lautaro Martinez a înscris în Inter – Bayern Munchen şi a atins o bornă impresionantă!

23:26 16 apr.

Harry Kane a deschis scorul în Inter – Bayern Munchen! Cifre uriaşe pentru starul englez

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestat 2 Dinamo a câștigat procesul cu Vasile Șiman! Ce se întâmplă cu ieșirea din insolvență 3 „Era în depresie” Discurs furibund după moartea lui Aaron Boupendza: „L-aţi distrus” 4 Lovitura încercată de Gigi Becali pe piaţa transferurilor! Vrea la FCSB un internaţional român! 5 „Nu au obținut nicio victorie!” Vasile Șiman, prima reacție după ce a pierdut procesul cu Dinamo 6 Aaron Boupendza a murit la 28 de ani! Fostul atacant al Rapidului a căzut de la etajul 11, în China
Citește și