Edoardo Bove, jucătorul care s-a prăbușit pe teren în Inter – Fiorentina, ar putea pleca din Serie A! Motivul este incredibil

Alex Ioniță Publicat: 5 decembrie 2024, 13:37

Comentarii
Edoardo Bove, jucătorul care s-a prăbușit pe teren în Inter – Fiorentina, ar putea pleca din Serie A! Motivul este incredibil

Momentele de panică de la Inter - Fiorentina / Profimedia

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Mijlocaşul italian Edoardo Bove (22 ani), jucătorul echipei de fotbal Fiorentina, care s-a prăbuşit inconştient pe teren şi a intrat în stop cardiac, duminică, în timpul meciului cu Inter Milano, nu va mai putea juca din nou în Serie A dacă medicii îi vor implanta un defibrilator subcutanat, informează EFE.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Reglementările medicale sportive italiene, incluse în “Protocoalele cardiologice pentru evaluarea aptitudinii pentru sportul de competiţie”, nu prevăd ca un fotbalist cu defibrilator subcutanat să poată evolua în Serie A.

Edoardo Bove nu are voie să joace în Serie A, dacă i se va implanta un defibrilator

Deşi Fiorentina nu a actualizat de luni trecută starea de sănătate a lui Bove, ziarul La Reppublica a anunţat joi că Bove şi-a dat deja acordul pentru implant şi că, prin urmare, nu îşi va putea continua cariera în Italia, notează agerpres.ro.

Operaţia de implantare a defibrilatorului, potrivit cotidianului italian, ar putea fi efectuată chiar mâine, vineri, întrucât jucătorul are deja ritmul cardiac sub control şi are nevoie doar de monitorizare în acest sens.

Există un precedent într-un caz foarte asemănător. În urmă cu 3 ani, danezul Christian Eriksen nu şi-a putut continua cariera la Inter Milano după ce a suferit un episod similar la EURO 2021, fiindu-i implantat acest dispozitiv care corectează orice posibilă aritmie folosind mici şocuri electrice.

Reclamă
Reclamă

Regula nu este atât de rigidă în alte campionate, precum Premier League din Anglia, în care Eriksen joacă în prezent la Manchester United.

Echipa de cardiologi de la Spitalul Universitar Careggi din Florenţa lucrează pentru a clarifica motivul exact pentru care s-a prăbuşit pe teren. Intervenţia rapidă a medicilor, care au fost nevoiţi să-l resusciteze în ambulanţă, a fost decisivă pentru menţinerea sa în viaţă.

Fiorentina i-a dedicat miercuri un banner de susţinere în meciul cu Empoli, în derby-ul toscan din optimile de finală ale Cupei Italiei, pe care echipa “viola” l-a pierdut la loviturile de departajare.

Reclamă

Edoardo Bove vrea să revină cât mai repede pe teren

Noi detalii despre starea de sănătate a lui Edoardo Bove, fotbalistul care s-a prăbușit pe teren în timpul partidei Fiorentina – Inter! Italianul în vârstă de 22 de ani este prezent şi conștient, iar în urmă cu puțin timp a fost vizitat de familia sa.

Mai exact, în timpul vizitei familiei la spitalul Careggi, ar fi existat un schimb de replici între Bove şi aceștia. Fotbalistul de 22 de ani le-ar fi spus atât rudelor, cât şi membrilor echipei că vrea să se întoarcă pe teren.

„Vreau să joc, vreau să joc, lăsaţi-mă în pace, lăsaţi-mă să plec”, i-ar fi Edoardo Bove lui Alessandro Ferrari, managerul general al clubului florentin, potrivit Gazzetta dello Sport.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A fost avantajată Argentina de arbitraj în meciul cu Egipt?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:41

Filipe Coelho nu se “îmbată cu apă rece” după debutul Craiovei în preliminariile UCL: “Multe lucruri de îmbunătățit”

22:22

“E mai bună Craiova decât anul trecut?” Răspunsul dat de Assad Al Hamlawi, după debutul cu “dublă” în Champions League

22:16

Gică Craioveanu, entuziasmat după victoria Craiovei! Pe cine a remarcat în special: “E la superlativ”

22:12

„Ajungeți în grupa de Champions League?” Răspunsul dat de Adrian Rus, după Vitebsk – Universitatea Craiova 1-4

22:10

“N-a fost un meci așa ușor”. Alex Cicâldău a surprins după ce Universitatea Craiova a “demolat-o” pe Vitebsk

22:00

Spania – Belgia LIVE VIDEO (vineri, 22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Duel pentru semifinalele Campionatului Mondial

1 Lovitura verii în Liga 1: Benfica a pus banii pe masă și e aproape de transfer! 2 „FIFA n-are pic de rușine!” Francezii, scandalizați după ce au văzut cine arbitrează meciul cu Maroc 3 Anunț bombă făcut de Marca: FBI investighează Federația de Fotbal din Argentina 4 Cutremur în Liga 1! Damjan Djokovic, anchetat pentru blaturi la pariuri. Alte două nume mari sunt pe listă 5 “Ronaldo, nu vrem să te «omorâm», dar…”. Presa din Portugalia, reacție virulentă după eliminarea de la World Cup 6 Gigi Becali, ultimele detalii despre campania de achiziţii de la FCSB: “Cică am mai făcut două transferuri”
Citește și