Vicecampionii Franţei au dat deja un adevărat tun financiar prin transferul lui Lionel Messi. Jurnaliştii de la L’Equipe au făcut toate calculele, iar rezultatul depăşeşte orice aşteptări. Atacantul de 34 de ani a devenit deja o “fabrică de bani” pentru Nasser Al-Khelaifi.
Lionel Messi, pregătit să joace în Club Brugge – PSG
Sursa citată anunţă că numai din vânzarea de tricouri s-au adunat sume fabuloase. “Efectul Messi” l-a depăşit pe cel care a avut loc după transferul lui Neymar. De această dată s-au vândut cu până la 50% mai multe echipamente de joc decât în urmă cu patru ani. PSG a vândut cu 30-40% mai multe tricouri decât în ultimele sezoane.
Mai mult, cererea de tricouri a fost atât de mare, încât parizienilor le este imposibil să facă faţă cu stocurile existente. Liderul din Ligue 1 a scos astfel un nou rând de replici, mult mai ieftine, pentru piaţa din America şi Asia. Tricourile costă 45 de euro.
Şi firmele uriaşe fac tot posibilul să-şi asocieze numele cu PSG. Vicecampionii Franţei au semnat alte două contracte. Una dintre ele, o platformă de criptomonede, va achita între 25 şi 30 de milioane de euro. Nu degeaba o mică parte din salariul lui Messi este plătită în criptomonede.
PSG câştigă sume uriaşe şi pe reţelele sociale. După anunţul transferului lui Messi s-au adunat încă 25 de milioane de fani pe contul oficial. Clubul are acum 140 de milioane de urmăritori!
- Lionel Messi a ajuns gratis la PSG
- Afacere uriaşă făcută de vicecampionii Franţei
- Portugalia - Uzbekistan e marţi, de la ora 20:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Anglia - Ghana e marţi noaptea, de la ora 23:00, live pe Antena 1 şi AntenaPLAY
- Zeljko Kopic, pe lista unui club din străinătate. Fostul antrenor de la Dinamo poate înlocui un campion mondial
- Campionatul Mondial 2026 | Rezultate, program şi clasamente de la turneul final din Statele Unite, Canada şi Mexic
- Ofertă pentru Edi Iordănescu! Unde este dorit fostul selecționer după ce a refuzat CFR-ul
- Leo Messi, negocieri pentru revenirea în tricoul Barcelonei! Totul s-ar putea petrece după Cupa Mondială
- Fostul jucător al lui Real Madrid a suferit un infarct, la numai 40 de ani! A fost operat de urgenţă după meci

































