Fatih Terim, după eliminarea dramatică a lui Răzvan Lucescu. „Un meci nu e terminat până când nu spunem noi că e terminat”

Dan Roșu Publicat: 22 februarie 2024, 9:05

Fatih Terim, după eliminarea dramatică a lui Răzvan Lucescu

Fatih Terim şi Răzvan Lucescu - Profimedia Images

• PAOK – Panathinaikos (2-1, 0-1)
  • Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut calificarea în finala Cupei Greciei, la penalty-uri

Fatih Terim a vorbit după eliminarea dramatică a lui Răzvan Lucescu din semifinalele Cupei Greciei. Panathinaikos a marcat cu PAOK în minutul 120+9, iar echipa lui Răzvan Lucescu a ratat patru penalty-uri, fiind eliminată din Cupă.

„Avem probleme cu inima după astfel de jocuri, meciul cu Olympiakos va fi la fel de greu ca şi acesta. Un meci nu s-a terminat până când nu spune Panathinaikos că s-a terminat! Am făcut schimbări şi am jucat cu doi atacanţi până în ultimul minut.

Fatih Terim, după eliminarea dramatică a lui Răzvan Lucescu din Cupa Greciei

Panathinaikos este în finală, am ajuns în finală. Aşa e fotbalul, dacă nu poţi în 90 de minute, te duci în prelungiri, dacă nu poţi în prelungiri, te duci la penalty-uri. Le mulţumesc foarte mult jucătorilor mei, care s-au luptat, şi fanilor noştri.

Suntem întristaţi de accidentarea jucătorului PAOK, sper să primim veşti bune. Indiferent de rezultat, ceea ce contează este sănătatea jucătorilor”, a spus Terim.

Răzvan Lucescu, eliminat dramatic din semifinalele Cupei Greciei

Panathinaikos avea avantajul de 1-0, după ce a câştigat partida tur. În returul de pe teren propriu, trupa lui Fatih Terim a încasat gol de la PAOK în minutul 72. Zivkovic a punctat pentru trupa lui Răzvan Lucescu, ajungându-se astfel în reprizele de prelungiri.

PAOK a preluat conducerea la general în minutul 105, după ce Kedziora a reuşit să marcheze. În minutul 110, meciul a fost întrerupt după ce Rahman Baba s-a ciocnit de un adversar. Jucătorul lui Răzvan Lucescu a aşteptat timp de câteva minute pentru ca ambulanţa să intervină şi să-l scoată de pe teren, timp în care meciul a fost oprit.

Astfel, s-au dictat zece minute de prelungiri. În minutul 120+9, Panathinaikos a dat lovitura şi a reuşit să trimită partida la loviturile de departajare, după ce Limnios a punctat, la finalul unei faze superbe.

Dramatismul a atins cote maxime la penalty-uri. Panathinaikos a ratat prin Sporar, Limnios şi Arao, iar PAOK a avut şansa să obţină biletele pentru finală în trei rânduri. Despodov, Ozdoev şi Jonny au ratat, iar a noua lovitură de la 11 metri a fost transformată pentru Panathinaikos de Schenkeveld. Ulterior, Samatta a ratat pentru PAOK astfel că trupa lui Fatih Terim a obţinut biletele pentru marea finală.

Penalty-ul lui Samatta a fost unul incredibil. Vârful lui Răzvan Lucescu a alunecat în momentul în care a executat lovitura de la 11 metri, iar balonul a fost trimis peste poarta lui Panathinaikos.

Care este cel mai bun antrenor român al momentului?

23:56
Jovan Markovic, scandal de proporţii cu fanii Universităţii Craiova! A fost înjurat şi a sărit la bătaie cu ultraşii
12
23:50
VIDEOPlymouth – Leicester 1-0, în AntenaPLAY! Eşec incredibil suferit de liderul din Championship. Se „aprinde” lupta pentru promovare
12
23:30
Mircea Lucescu, reacţie categorică despre implicarea la Dinamo: „Eu asta pot să fac!”. Anunţ despre viitorul său
12
23:07
„Mihai Popescu şi Louis Munteanu la FCSB?” Gică Hagi s-a descătuşat când a fost întrebat despre jucătorii doriţi de Gigi Becali
12
22:44
Alexandru Mitriță, prima reacție despre un posibil transfer la FCSB: „Țin să le mulțumesc!”
12
22:37
FCSB, ajutată din nou de Gică Hagi în lupta la titlu! Cum poate deveni campioană matematic, etapa viitoare, împotriva Rapidului
12
22:30
Universitatea Craiova – Farul 1-2! Cojocaru i-a adus 3 puncte lui Gică Hagi! Campioana, în lupta pentru cupele europene
Echipa lui Răzvan Lucescu face scandal după Club Brugge - PAOK 1-0
Conference League • 12 apr., 18:29
Echipa lui Răzvan Lucescu face scandal după Club Brugge – PAOK 1-0! Grecii au depus plângere la UEFA
Răzvan Lucescu, după Bruges - PAOK 1-0, în turul sferturilor Conference League
Conference League • 12 apr., 8:58
Răzvan Lucescu, după Bruges – PAOK 1-0, în turul sferturilor Conference League: „Nu s-a hotărât nimic. Putem obţine calificarea”
Liverpool - Atalanta 0-3 şi Brugge - PAOK 1-0! "Cormoranii", umiliţi pe Anfield! Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut la limită
Conference League • 11 apr., 23:58
Liverpool – Atalanta 0-3 şi Brugge – PAOK 1-0! „Cormoranii”, umiliţi pe Anfield! Echipa lui Răzvan Lucescu a pierdut la limită
Fotbal extern • 8 apr., 8:44
Răzvan Lucescu, moment încins cu Matias Almeyda, la finalul meciului dramatic dintre AEK şi PAOK, 2-2
Fotbal extern • 3 apr., 22:29
„Nu e uşor!” Răzvan Lucescu, reacţie clară după ce PAOK a obţinut o victorie uriaşă în lupta la titlu