FC Koln – Mainz 2-2. Oaspeții au revenit de la 0-2 și au plecat cu un punct. Spectacol total în Bundesliga!

Antena Sport Publicat: 17 mai 2020, 14:15

DPA Images / Jan Woitas via Hepta

Bundesliga

Programul și rezultatele meciurilor de duminică din Bundesliga:

UPDATE 18:00 |  Duelul dintre FC Koln și Mainz s-a terminat 2-2

UPDATE 18:00 | Spectacol total în primul meci al zilei din campionatul Germaniei. Mainz a fost condusă cu 2-0 de Koln, dar a revenit și a restabilit egalitatea. Pierre Kunde Malong a înscris pentru 2-2, în minutul 72, după o acțiune personală!

UPDATE 17:45 | Mainz a început să spere din nou după ce Taiwo Awoniyi a redus din diferență. Nigerianul a marcat, în minutul 61, primul său gol în Bundesliga. Abia intrase pe teren!

UPDATE 17:45 | FC Koln și-a dublat avantajul în minutul 52. Intrat după pauză, Dominick Drexler a centrat perfect pentru Florian Kainz. Mijlocașul de 27 de ani nu i-a dat nicio șansă portarului advers și a făcut 2-0!

UPDATE 16:40 | Köln – Mainz 1-0: Gazdele au marcat încă din minutul 6. Mark Uth a înscris de la punctul cu var!

Union Berlin – Bayern München, 19:00

Germania este prima țară în care se reia fotbalul. Maratonul fotbalistic din Germania începe sâmbătă și se încheie luni. S-au jucat primele cinci meciuri ale etapei.

Sâmbătă s-au disputat primele șase meciuri din Bundesliga

Rezultatele de sâmbătă din Bundesliga:

Sâmbătă, 16 mai 2020

Bundesliga, etapa a 26-a. Rezultatele complete și marcatorii

Eintracht Frankfurt – Borussia Mönchengladbach 1-3 (Andre Silva 81 / Alassane Plea 1', Marcus Thuram 7', Ramy Bensebaini (pen.) 72')

Borussia Dortmund- Schalke 04, 4-0 (Erling Haaland 30', Raphael Guerreiro 45', 63', Hazard 48')

Leipzig – Freiburg, 1-1 (Yussuf Poulsen 77' / Manuel Gulde 34)

Fortuna Düsseldorf – Paderborn, 0-0

Augsburg-Wolfsburg, 1-2 (Tin Jedvai 54'/ Renato Steffen 44', Daniel Ginczek 90')

Hoffenheim-Hertha Berlin, 0-3 (Kevin Akpogouma (a.g.) 58', Vedad Ibisevic 60', Matheus Cunha 74')

2.Bundesliga. Rezultatele complete și marcatorii

Bochum – Heidenhem 3-0 (Losilla '11, Osei Tutu '34, Silvere Ganvoula 64')

Jahn Regensburg – Kiel 2-2 (Sebastian Stolze 75', Andreas Nielsen 90' / Lee-Jae Sung '8, Finn Porath 58')

Erzgebirge Aue – Sandhausen 3-1 (Nazarov '7 – pen., Florian Kruger 65', Malcolm Cacutalua 69' / Julius Biada 80')

Karlsruher – Darmstadt 2-0 (Philipp Hofmann 66', Marvin Wanitzek 90+6')

Duminică, 17 mai 2020

2.Bundesliga

Greuther Fürth – Hamburger 2-2 (Haavard Nielsen 35, 90 – Joel Pohjanpalo 41,
Jeremy Dudziak 48)

Wehen Wiesbaden – Stuttgart 2-1 (Manuel Schaeffler 50, Phillip Tietz 90 – Nicolas Gonzalez 83)

Bielefeld – Osnabrück 1-1 (Fabian Klos 17 – Marcos Alvarez 90)

St. Pauli – Nürnberg 1-0 (Viktor Gyoekeres 84)

Luni, 18 mai 2020

Bundesliga

Werder Bremen – Leverkusen, 21:30

În primul rând, accesul spectatorilor va fi interzis la toate meciurile. Asistența medie din Bundesliga era de 43.000 de suporteri la fiecare partidă.

În prezent, un număr maxim de 322 de persoane vor avea acces pe stadioanele din Germania, după cum urmează:

Reguli de igienă foarte stricte

Toți cei de pe stadion și din preajma lui sunt obligați să respecte măsurile de distanțare socială. Jucătorii vor intra cu rândul în vestiare, sunt obligați să poarte măști, dar și să păstreze distanța de 1,5 metri dintre ei.

Mingiile de joc vor fi dezinfectate, iar copiii de mingi (care trebuie să aibă peste 16 ani) vor continua să le curețe pe durata meciurilor.
Jucătorii de rezervă vor trebui să lase cel puțin un loc liber între ei și vor fi permise 5 schimbări pe meci.

Strângerile de mână au fost interzise, bucuria de după goluri va trebui să fie moderată (jucătorii își pot atinge coatele), iar la finalul partidelor interviurile se vor lua din spatele unor geamuri de plexiglas.

Acesta este un experiment și nu știm unde va duce. S-ar putea să mai vedem două sau mai multe săptămâni de fotbal, iar apoi totul să se anuleze, dacă vor apărea cazuri noi de COVID-19 sau cazuri grave"
Philipp Köster, editor șef al publicației '11 Freunde'

0:39 Gigi Becali l-a comparat pe Florinel Coman cu Diego Maradona: „Asta a făcut la FCSB!”. Propunere în direct de 500.000 de euro 0:21 Decizia luată de Gigi Becali, după gafa colosală a lui Ştefan Târnovanu din Sepsi – FCSB 2-2: „Înseamnă că nu vede bine!” 0:07 „Mi-am bătut joc!” Ştefan Târnovanu şi-a asumat toată răspunderea după Sepsi – FCSB 2-2. Răspuns la ameninţările lui Gigi Becali 0:05 Cât de gravă e accidentarea lui Florinel Coman, din Sepsi – FCSB! Anunţ înaintea confruntării cu Gică Hagi: „Să rupem blestemul!” 24
23:40
Cum poate deveni FCSB campioană, după remiza cu Sepsi! Roş-albaştrii, la un pas de titlu
24
22:40
Sepsi – FCSB 2-2. Coman s-a „rupt”, Târnovanu a gafat. Sărbătoarea de titlu a roş-albaştrilor se amână, după un meci de coşmar!
24
22:40
Fabrizio Romano a anunţat că Xavi va rămâne la Barcelona! Cine l-a făcut pe antrenorul catalanilor să se răzgândească
24
22:35
VIDEOImagini COLOSALE din vestiarul Unirii Slobozia, după promovarea în Liga 1! S-a sărbătorit pe „modelul” Inter
24
22:30
VIDEOAEK – Panathinaikos 3-0 şi Aris – Olympiacos 1-1 au fost în AntenaPLAY! Pas uriaş spre titlu pentru AEK. Probleme pentru Lucescu
24
22:26
Florinel Coman s-a accidentat în Sepsi – FCSB! Lovitură pentru „Mbappe”, înainte de EURO 2024