Fernando Santos, dat afară de la naționala Portugaliei!

Cosmin Olteanu Publicat: 15 decembrie 2022, 21:28 / Actualizat: 24 ianuarie 2023, 18:49

Comentarii
Fernando Santos, dat afară de la naționala Portugaliei!

Fernando Santos, în timpul unui meci/hepta

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Fernando Santos a fost dat afară de la naționala Portugaliei! Federația Portugheză de Fotbal a făcut anunțul printr-un comunicat oficial.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Tehnicianul, în vârstă de 68 de ani, se afla la „cârma” naționalei lusitane încă din toamna lui 2014.

Fernando Santos, dat afară de la naționala Portugaliei

Federația Portugheză de Fotbal a anunțat, printr-un comunicat oficial, demiterea lui Fernando Santos, alături de un clip video emoționant.

„O moștenire istorică! Mulțumim pentru tot”, au scris portughezii.

Decizia demiterii lui Fernando Santos a venit după eliminarea umilitoare a Portugaliei din sferturile de finală ale CM 2022, unde lusitanii a fost învinși de Maroc, scor 0-1.

Reclamă
Reclamă

Luis Figo, cuvinte dure la adresa lui Fernando Santos

Luis Figo, fostul mare internațional portughez, nu l-a menajat pe Fernando Santos. Acesta consideră că tehnicianul a greșit în momentul în care a decis să nu-l folosească, pe postul de titular, pe Cristiano Ronaldo.

„Nu poți să câștigi Cupa Mondială cu Ronaldo pe bancă. Ok, ai învins pe Elveția, a fost un rezultat foarte bun. Dar poți face asta meci de meci? Nu. Lăsarea lui Ronaldo pe bancă a fost o mare greșeală, această înfrângere poartă pe deplin responsabilitatea staff-ului tehnic și a antrenorului”, a declarat Luis Figo, pentru Fakta Bola.

„A fost o opțiune strategică, pe care o pregăteam de câteva zile pentru acest joc, cu mutări diferite.

Reclamă

O opțiune strategică, nimic mai mult de atât. Este un profesionist exemplar și dacă va trebui să intre pe teren, va ajuta foarte mult Portugalia”, a spus Fernando Santos, despre decizia de a nu-l utiliza, pe postul de titular, pe Cristiano Ronaldo.

Jose Mourinho, dorit pe banca Portugaliei

Presa portugheză susține că Jose Mourinho este favorit pentru a-l înlocui pe Fernando Santos, pe banca lusitanilor.

În prezent, Jose Mourinho este antrenorul celor de la AS Roma. „The Special One” mai are contract până în 2024 cu formația italiană.

În cazul în care Mourinho va refuza oferta, pe lista de posibili selecționeri, Federația Portugheză de Fotbal i-ar mai avea pe Paulo Fonseca și Rui Jorge.

Înapoi la Homepage
Reclamă

A jucat Cristiano Ronaldo ultimul meci la naţională, în Portugalia - Spania 0-1?
Loading ... Loading ...
Citește și:
19:21

Un nou meci, un nou record pentru Lionel Messi! Bornă uluitoare stabilită la meciul cu Egipt

19:03

CIO a făcut anunțul: sportivii ruși pot participa la calificările pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles

18:56

În Liga 1, ca la Campionatul Mondial! Schimbări istorice anunţate de FRF

18:50

„Urmează Jude Bellingham, cu peron pe partea stângă!” O stație de metrou din Londra a fost redenumită

18:46

Panică în cantonamentul Norvegiei! Un virus le dă emoţii vikingilor, înaintea sfertului cu Anglia

18:12

Vladislav Blănuță, recompensat de Dinamo Kiev! Cum a beneficiat atacantul contestat de fani de o mărire salarială

1 Surprinzător! Ce a făcut Carlo Ancelotti după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială 2 S-a decis! Transferul a fost anunţat de Mihai Stoica 3 Gigi Becali a confirmat transferul: “Era vorba de câteva sute de mii, am dat ok-ul” 4 FotoSuperba femeie se iubeşte cu un milionar cu 53 de ani mai în vârstă ca ea: “Nu-mi pasă, sunt foarte fericită” 5 Gigi Becali, dezlănţuit! Transferul spectaculos anunţat la FCSB, imediat după ce a bătut palma cu Gnahore 6 Ce nu mănâncă niciodată Gigi Becali. Alimentul interzis: “Nu mai pot să înghit”
Citește și