Închide meniul

FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League: “N-avem cum să fim fericiți când picăm cu Clujul! CFR e favorită clară!”

Dragoș Vasile Publicat: 15 iunie 2021, 15:51

Comentarii
FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League: N-avem cum să fim fericiți când picăm cu Clujul! CFR e favorită clară!

CFR Cluj, campioana României

FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League. Marko Maksimovic, antrenorul campioanei din Bosnia și Herțegovina, a vorbit despre confruntarea cu ardelenii.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

FK Borak Banja Luka, prima reacţie după tragerea la sorţi din UEFA Champions League! Cum a reacţionat antrenorul bosniacilor

Meciul tur din CFR Cluj – FK Borak Banja Luka este programat pe 6/7 iulie, în timp ce returul este programat pentru 13/14 iulie. Antrenorul bosniacilor e sincer înainte de meci. Acesta e convins că echipa lui Marius Şumudică e favorită clară.

“N-avem cum să fim fericiți când picăm cu Clujul, dar asta este. Știam că ne va fi greu să dăm peste o adversară accesibilă, dar am primit una dintre cele mai grele posibile. N-am avut noroc, mergem mai departe și ne vom pregăti cât de bine putem. Nu ne pregătim doar pentru Europa, ci și pentru campionatul intern. Clujul este favorita clară a acestui duel, dar nimeni nu ne poate interzice să dăm ce avem mai bun și să încercăm să obținem ceva.

Jucăm primul meci în deplasare, dar nu este un avantaj. Ei pot fi într-o formă bună indiferent dacă joacă acasă sau în deplasare, iar pentru noi e irelevant unde e primul meci când întâlnim o adversară atât de puternică”, a declarat Maksimovic, potrivit Nezavisne.

Cine este FK Borak Banja Luka, adversara campioanei României din primul tur preliminar Champions League

Echipa lui Marius Şumudică va juca împotriva campioanei din Bosnia şi Herţegovina. Clubul are în palmares două titluri de campioană, în 2010-2011 şi 2020-2021, dar şi o Cupă, tot în 2010-2011. Echipa joacă pe „Stadionul Banja Luka”, arenă care are o capacitate de 9.730 locuri.

Reclamă
Reclamă

Partida tur dintre CFR Cluj şi FK Borak Banja Luka se va disputa în Gruia, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”, pe 6/7 iulie, în timp ce returul este programat pentru 13/14 iulie, în Bosnia şi Herţegovina.

Valoarea lotului celor de la FK Borak Banja Luka este de 5.33 milioane de euro, potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com. Almedin Ziljkic, extremă stângă, este cel mai valoros jucător, cu o cotă de piaţă de 700.000 de euro.

De partea cealaltă, CFR Cluj este cotată la 27.55 milioane de euro. Andrei Burcă, stâlpul din defensiva ardelenilor, este cel mai valoros jucător, 3.3 milioane de euro. Astfel, cel puţin pe hârtie, campioana României este de 5 ori mai valoroasă.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuşi FCSB să prindă play-off-ul în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
18:43
De ce are nevoie Ștefan Baiaram pentru a prinde un super-transfer
18:38
UPDATEReal Madrid – Marseille şi Juventus – Dortmund LIVE SCORE (22:00), în UCL. Echipele de start la Bilbao – Arsenal
18:21
Petrolul n-a renunțat la varianta “Marius Șumudică”. Ce a spus președintele clubului: “Ar fi un pas înainte”
17:57
Motivul pentru care Gianluigi Donnarumma a plecat de la PSG. Directorul sportiv al clubului a rupt tăcerea
17:53
Mutare surprinzătoare pentru fostul jucător de la Manchester United și Chelsea
17:32
Adrian Mutu sare în apărarea lui Cristi Chivu. Pe cine a criticat: “A mâncat o pâine aici și vorbește”
1 Neluţu Varga vrea să-l dea afară pe Andrea Mandorlini de la CFR Cluj. Cine i-ar putea lua locul italinului 2 Tragedie în familia lui Costel Gâlcă! Fratele antrenorului de la Rapid a murit 3 Gică Hagi a jucat în Legends Charity Game. “Regele” s-a remarcat imediat în meciul în care au evoluat nume uriaşe 4 Gigi Becali, şedinţă de urgenţă la FCSB după egalul cu Csikszereda: “Olaru mi-a zis că se lasă de fotbal” 5 Ce a făcut Vlad Chiricheş imediat după Csikszereda – FCSB 1-1 6 Marius Şumudică a bătut palma cu noua echipă, după ce a refuzat să revină în Liga 1: “M-am înţeles”
Citește și