Foştii preşedinţi ai Federaţiei Germane de fotbal, judecaţi pentru evaziune fiscală

Publicat: 4.03.2024, 21:45.

Foştii preşedinţi ai Federaţiei Germane de fotbal, judecaţi pentru evaziune fiscală

Foştii preşedinţi ai Federaţiei Germane de fotbal, judecaţi pentru evaziune fiscală

Profimedia

Foştii preşedinţi ai Federaţiei Germane de fotbal sunt judecaţi pentru evaziune fiscală. Este vorba de Theo Zwanziger şi Wolfgang Niersbach, precum şi de secretarul general Horst Schmidt. Aceştia sunt acuzaţi că au comis evaziune fiscală când erau membri ai comitetului de organizare CM de fotbal masculin din 2006.

Reclamă

Procuratura îi acuză de „evaziune sau complicitate la evaziune” privind diferite taxe „în beneficiul Federaţiei Germane de Fotbal”. În total, se presupune că nu au fost plătite taxe în valoare de peste 13,7 milioane de euro pentru anul 2006.

Reclamă

Foştii preşedinţi ai Federaţiei Germane de fotbal, judecaţi pentru evaziune fiscală

Potrivit rechizitoriului, un comitet responsabil cu organizarea turneului a primit aproximativ 6,7 milioane de euro în 2005. Această sumă ar fi trebuit să acopere cheltuielile unei aşa-numite gale pentru Cupa Mondială din 2006, conform conturilor Federaţiei Germane de Fotbal. Cu toate acestea, gala nu a avut loc niciodată şi, prin urmare, suma nu a fost deductibilă fiscal, scrie news.ro.

Proces afectat de Covid

În schimb, potrivit procuraturii, banii au fost folosiţi pentru a rambursa un împrumut pe care legenda fotbalului german Franz Beckenbauer, decedat luna trecută şi care a condus comitetul de organizare la acea vreme, l-a contractat în privat de la regretatul patron al Adidas, Robert Louis-Dreyfus.

Cei trei inculpaţi ştiau că declaraţiile fiscale erau incorecte„, a declarat procurorul general. Fostul secretar general al FIFA, Urs Linsi, cetăţean elveţian, a fost de asemenea acuzat de complicitate la evaziune fiscală, dar procesul împotriva sa a fost abandonat în schimbul plăţii unei amenzi. Se aşteaptă ca el să fie chemat doar ca martor la proces.

Procesul de la Frankfurt se referă doar la aspectul fiscal al unui caz mai amplu care implică suspiciuni de corupţie în atribuirea Cupei Mondiale de fotbal din 2006 Germaniei. Instanţele elveţiene au fost responsabile pentru cealaltă parte a cazului. În Elveţia, procesul celor trei oficiali pentru fraudă (în care erau acuzaţi că au ascuns DFB adevărata destinaţie a transferului de 6,7 milioane de euro) s-a deschis în martie 2020, dar a fost întrerupt de mai multe ori din cauza pandemiei Covid-19, înainte ca instanţele de judecată să declare cauza prescrisă în mai 2021, fără să se fi pronunţat pe fond.

Luni, avocaţii lui Niersbach, Zwanziger şi Schmidt au criticat redeschiderea procedurii în Germania. Unul dintre ei a cerut chiar ca procesul să fie oprit pe motiv că acuzaţiile de corupţie au fost retrase în Elveţia.

Reclamă
Recomandări

Cine ia titlul în La Liga în acest sezon?



*după apăsarea butonului "Votează" pagina se va reîncărca pentru afișarea rezultatelor

Citește și:
18:00

„Îi dau o primă!” Decizie incredibilă a lui Gigi Becali după victoria cu CFR Cluj. Jucătorul vizat de patron

17:52

Bodo/Glimt o poate ajuta pe FCSB! Roș-albaștrii ar putea sări peste primul tur preliminar al Champions League

17:17

Luis Figo, cuvinte uriaşe la adresa lui Gică Hagi! Nu l-a uitat nici pe Gică Popescu: „Am avut şansa de a vorbi”

17:15

Fabio Capello, val de laude pentru Cristi Chivu! Mesaj despre antrenorul de la Parma: „Face o treabă foarte bună”

16:59

Gigi Becali pregăteşte lovitura verii! Atacantul de Champions League vizat de FCSB: „Mâine îi dă banii”

16:19

FotoAroganţă pe mulţi bani a lui Gigi Becali! Ce a făcut după victoria cu CFR Cluj: „Am luat-o albastră”

1 Turcii anunță că Aaron Boupendza ar fi fost ucis! Cine urmează să fie arestats 2 „Nu pot să cred” Ianis Hagi i-a șocat pe scoțieni în Bilbao – Rangers 2-0: „De ce?”s 3 Jurgen Klopp ar accepta să îi ia locul lui Carlo Ancelotti la Real Madrid! Anunţul momentuluis 4 „Cascadorii râsului!” Louis Munteanu nu s-a ferit de cuvinte după FCSB – CFR Cluj 3-2: „Pierdem în halul ăsta”s 5 OUT de la Sepsi! Decizia luată de Laszlo Dioszegi după a 5-a înfrângere la rând a covăsnenilors 6 Echipa din Liga 1 care vrea să-l transfere pe Marius Ştefănescu. Cât cere Gigi Becali în schimbul luis