Închide meniul
VIDEO

Franck Ribery și-a dat frâu liber emoțiilor, după retragerea din fotbal! Francezul a pufnit în lacrimi, pe teren

Cosmin Cioboată Publicat: 22 octombrie 2022, 22:24

Comentarii
Franck Ribery și-a dat frâu liber emoțiilor, după retragerea din fotbal! Francezul a pufnit în lacrimi, pe teren

Franck Ribery și-a încheiat cariera la Salernitana, în Serie A / Profimedia

Franck Ribery și-a dat frâu liber emoțiilor, după retragerea din fotbal. Atacantul francez a decis să agațe ghetele în cui la vârsta de 39 de ani, după o carieră fabuloasă. Ribery a zis adio fotbalului din postura de jucător al celor de la Salernitana. Chiar dacă n-a jucat din cauza unei accidentări, el a fost prezent pe stadion la meciul cu Spezia, disputat astăzi în Serie A.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Salernitana a câștigat cu 1-0, însă momentul zilei a fost reprezentat de retragerea lui Franck Ribery.

Franck Ribery și-a dat frâu liber emoțiilor, după retragerea din fotbal!

Francezul a intrat pentru ultima oară pe teren pentru a-și lua la revedere de la coechipieri și suporteri, înaintea partidei cu Spezia.

Emoțiile l-au copleșit pe fostul jucător al lui Bayern Munchen. Franck Ribery a început să plângă pe teren, parcă refuzând să creadă că momentul retragerii a venit.

Reclamă
Reclamă

Frank Ribery s-a retras oficial din fotbal

Frank Ribery s-a retras oficial din fotbal! Francezul a postat ieri un mesaj emoţionant pe reţelele de socializare, prin care îşi anunţă fanii că a luat decizia de a nu mai evolua ca jucător profesionist.

Ribery a evoluat ultima dată pentru Salernitana, timp de un sezon. Fostul mijlocaş francez a scris istorie în tricoul lui Bayern Munchen, pentru care a evoluat timp de 12 ani.

Frank Ribery a fost nevoit să se retragă din fotbal, fiind măcinat de o accidentare la genunchi. Ajuns la 39 de ani, francezul a postat un videoclip emoţionant pe contul oficial de Twitter, care înfăţişează momente din glorioasa sa carieră. Totodată, acesta le transmite şi un mesaj fanilor săi.

Reclamă

“Dragi prieteni, dragi fani, mi-am dorit să fac acest clip scurt pentru a vă anunța că a venit momentul ca eu să mă retrag din fotbal. Alături de voi și cu sprijinul vostru am reușit să îmi transform visul în realitate și vă mulțumesc din toată inima pentru acest lucru.

Faptul că am fost capabil să joc la un nivel înalt pentru aproape 20 de ani și că am avut această carieră este de asemenea pentru că, și în perioade dificile, voi ați fost alături de mine mereu. Mi-ați oferit puterea pentru a trăi această aventură incredibilă.

Mesajul emoţionant postat de Frank Ribery

Astăzi, în ciuda eforturilor făcute în ultimele trei luni, durerea din genunchi s-a înrăutățit și doctorii au fost clari, nu am nicio alegere decât să mă opresc. Astfel că trebuie să îmi închei cariera de jucător profesionist, acesta este finalul unui capitol frumos al vieții mele, dar și momentul să vă spun mulțumesc tuturor celor fără de care nu aș fi fost cel de azi.

În primul rând familiei mele: fără voi nimic nu ar fi fost posibil, evident jucătorilor și antrenorilor de asemenea, cei alături de care am împărtășit momente incredibile și am făcut performanță, fără să îi uit pe managerii și membrii staff-ului cluburilor la care am avut ocazia să joc.

Este finalul unui capitol, capitolul meu ca jucător, însă nu e finalul poveștii mele profesionale, să fiți siguri de asta. Așadar ne revedem curând pentru începutul unui nou capitol frumos. Vă iubesc și vă mulțumesc din nou”, a transmis Frank Ribery, pe contul oficial de Twitter.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:29
Daniel Pancu a dat cărțile pe față, după derapajul lui Louis Munteanu: „O consideram o discuție încheiată”
23:13
U BT Cluj, învinsă de Partizan Belgrad într-o atmosferă de vis. 10.000 de fani prezenți la meci
23:11
Incredibil! Conducerea CFR-ului l-a taxat pe Louis Munteanu. Atacantul din Gruia, interzis la flash-interviu
23:02
Tudor Băluță, la pământ după Universitatea Craiova – CFR Cluj 1-1: „Meritam să câștigăm, am dominat”
22:57
Filipe Coelho, supărat după remiza 1-1 cu CFR Cluj: „Fotbalul nu este mereu despre corectitudine”
22:39
Otto Hindrich, modest după ce i-a exasperat pe jucătorii Craiovei: „În clasament nu prea contează”
1 “Ca un idiot”. Reacția uluitoare a lui Cristi Chivu după ce a devenit lider în Serie A cu Inter 2 VIDEOMax Verstappen, pole în cursa Marelui Premiu din Abu Dhabi! Norris, pe 2 în calificări, Piastri, pe 3! 3 Românul celebru care a dezvăluit suma de bani cu care Gigi Becali l-a ajutat într-un moment critic al vieţii 4 Jucătorul făcut praf de Gigi Becali după FCSB – Dinamo 0-0: “Am vrut să îl schimb” 5 VIDEOLionel Messi e campion! Inter Miami a câștigat finala MLS și a cucerit primul titlu din istorie 6 Hansi Flick a cerut transferul lui Andrei Raţiu la Barcelona: “Cu nume şi prenume”
Citește și