Gabi Torje a marcat un nou gol pentru Genclerbirligi, în Liga a 2-a din Turcia. A fost a doua reuşită pentru mijlocaş, în tot atâtea meciuri, după ce a semnat cu noua sa echipă.
Gabi Torje a reuşit o nouă prestaţie de vis pentru turci. Fostul mijlocaş de la Farul a ajuns chiar căpitan, deşi a bifat doar două meciuri pentru Genclerbirligi.
Gabi Torje, un nou gol în Liga a 2-a din Turcia, pentru Genclerbirligi
Gabi Torje a început meciul cu Boluspor ca titular, meci din etapa a 21 din Liga a 2-a din Turcia. Mijlocaşul de 33 de ani a marcat în minutul 34, printr-un şut de la 11 metri, după mai multe dribling-uri ratate ale coechipierilor săi.
Vezi video cu golul lui Gabi Torje AICI!
Reuşita lui Gabi Torje a dus scorul la 2-0, după ce iniţial Akademir a deschis scorul în minutul 31. Meciul s-a încheiat cu victoria la scor a celor de la Genclerbirligi, 5-1. Gabi Torje a fost schimbat în minutul 69.
A fost prima victorie a celor de la Genclerbirligi, după o secetă de 18 runde. Trupa lui Gabi Torje are 10 puncte, fiind în continuare pe ultimul loc din liga secundă din Turcia. Genclerbirligi este la 8 puncte distanţă de locurile care asigură salvarea de la retrogradare.
Gabi Torje a dat cărţile pe faţă după plecarea de la Farul
Gabi Torje a dezvăluit motivul pentru care nu a mai continuat la Farul. Mijlocaşul de 33 de ani a declarat că nu i s-a transmis niciun motiv pentru care oficialii constănţeni au renunţat la serviciile sale, dar cu toate acestea, se declară fericit de faptul că a putut fi antrenat de Gică Hagi.
Torje i-a transmis un mesaj special „Regelui”, mulţumindu-i pentru faptul că l-a ajutat să aibă evoluţii bune, timp de o jumătate de sezon. Mai mult decât atât, mijlocaşul speră că Farul să devină campioană, deoarece implicit se va considera şi el, în premieră, campion în Liga 1.