George Puşcaş a marcat din nou în Italia! A înscris în Pisa – Cremonese 3-0 şi a sărbătorit alături de fani urcarea pe primul loc în Serie B

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 13 martie 2022, 19:52

George Puşcaş este pe val! Atacantul de 25 de ani a marcat pentru a doua oară în această lună. A punctat în Pisa - Cremonense, scor 3-0, din etapa a 29-a din Serie B. Echipa românului a urcat pe primul loc în clasament şi şi-a mărit şansele la promovare.

George Puscaş

Profimediaimages

Puşcaş, care a intrat pe teren în minutul 65, a marcat în minutul 89. Celelalte goluri au fost înscrise de Torregrossa, în minutele 9 (penalty) şi 51. În minutul 42, Zanimacchia de la Cremonese a ratat o lovitură de departajare. Celălalt român de la Pisa, Marius Marin, a fost integralist şi a primit un cartonaş galben în minutul 34.

George Puşcaş, gol în Pisa – Cremonese 3-0

La finalul partidei, românii de la Pisa au făcut show în faţa peluzei umplută până la refuz. Fanii au cântat, au aprins torţe şi au fluturat steaguri imense.

Pisa este lider în clasament, cu 55 de puncte, în timp ce Cremonese este pe trei, cu 53 de puncte. Poziţia a doua este ocupată de Lecce, care are 54 de puncte.

George Puşcaş este împrumutat de la Reading şi poate juca, sezonul viitor, în Serie A. Italienii au opţiunea de a-l cumpăra cu 5 milioane de euro, la vară, dacă obţin promovarea. Puşcaş a mai jucat în trecut pentru italienii de la Inter, Bari, Benevento, Novara şi Palermo.

Atacantul român are o cotă de piaţă de 2.5 milioane de euro, potrivit Transfermark, de două ori mai puţin decât avea în 2019.

George Puşcaş, pasă de gol în Pordenone – Pisa 0-1

Atacantul român a fost decisiv în Pordenone – Pisa 0-1, unde a oferit pasa de gol la reușita de trei puncte a oaspeților. George Pușcaș i-a pasat lui Ernesto Torregrossa, în minutul 26. Reușita atacantului a decis confruntarea, iar Pisa a urcat pe podium în Serie B, cu 52 de puncte.

În urma prestației sale, italienii de la tuttomercatoweb.com i-au oferit nota 6.5, aceasta fiind una dintre cele mai mari din echipă. Marius Marin, coechipierul său, a primit nota 6.

17:23 Peluza Cătălin Hîldan îi îmbărbătează pe „câini” înaintea barajului: „Dinamo a umilit Everton, a călcat în picioare marele Hamburg şi a eliminat Inter!” 17:22 FotoPresupusul amant al Anamariei Prodan a rupt tăcerea despre relaţia cu soţia lui Laurenţiu Reghecampf. Ce a spus de divorţ 17:02 Rinat Ahmetov a răbufnit şi dă în judecată Rusia! Patronul lui Șahtior Donețk îi cere lui Vladimir Putin daune de miliarde de euro 16:29 Ilie Dumitrescu, savuros după a aflat planul lui Gigi Becali: „A băut ceaiul la ora 5 şi a văzut vreo telenovelă!” 16:27 Vlad Chiricheş, schimbat radical de fotbalul din Italia: „Îmi dau seama acum ce nebunii făceam la Steaua!” Hai, România! În fiecare zi 15:46 Ce trebuie să facă ucrainenii pentru a nu fi arestaţi de militarii ruşi. Avertisment teribil al tinerei care a stat după gratii! 15:17 FotoCiprian Tătărușanu, nuntă de vis după ce a devenit campion în Serie A! Foştii colegi de la naţională şi FCSB i-au fost alături. Hai România! În fiecare zi 15:10 Rafael Leao, noua ţintă a lui Real Madrid, după refuzul lui Kylian Mbappe. AC Milan cere 150 de milioane pe el 14:03 Ce spune Dusan Uhrin despre prima promisă dacă Dinamo se salvează de la retrogradare. Discuţia purtată cu liderii DDB înaintea returului cu U Cluj 13:50 CTP, reacție furtunoasă după ce Irina Begu a lovit un copil cu racheta, la Roland Garros 2022: “Nu faci așa ceva!”. Anunțul organizatorilor de la Paris

Petre Grigoraş, la AS.ro LIVE

Ianis Hagi, bucurie după calificarea lui Rangers în finala Europa League
Suporter.as.ro • 21 mai, 22:39
Ianis Hagi, de la agonie la extaz! Rangers a câştigat Cupa Scoţiei + George Puşcaş, pasă de gol cât o promovare! Hai, România! În fiecare zi
George Puşcaş, bucurie după marcarea unui gol
Fotbal extern • 11 mai, 11:38
George Puşcaş, desemnat jucătorul lunii pentru Pisa! Atacantul român are cifre excelente. Hai, România! În fiecare zi
Ionuț Radu este portarul lui Inter
Serie A • 7 mai, 17:29
Ionuţ Radu pleacă de la Inter! Două cluburi din Serie A se luptă pentru semnătura portarului român