Gol fabulos de la 30 de metri marcat de Denis Alibec! Atacantul a înscris din nou pentru Muaither

Alex Ioniță Publicat: 29 septembrie 2023, 22:20

Gol fabulos de la 30 de metri marcat de Denis Alibec

Denis Alibec, în timpul unui meci pentru echipa națională / Profimediaimages

Gol fabulos de la 30 de metri marcat de Denis Alibec. Jucătorul echipei naționale a înscris din nou pentru noua sa echipă, Muaither, din Qatar.

Antrenorul qatarezilor a contat pe atacantul român încă din primul minut al partidei cu Al Ahli Doha. Alibec i-a răsplătit încrederea lui Pepe Murcia, fost antrenor la Atletico Madrid, în 2006, printr-o reușită spectaculoasă, din afara careului.

Gol fabulos de la 30 de metri marcat de Denis Alibec. Portarul advers nu a reușit să îi respingă șutul

În minutul 66 al partidei dintre Al-Ahli Doha și Muaither, Denis Alibec a trimis un șut de la 30 de metri către poarta adversă. Portarul gazdelor nu a reușit să respingă balonul, iar mingea s-a oprit direct în plasă.

Totuși, golul marcat de către atacantul echipei naționale nu a ajutat-o pe echipa sa să câștige partida. Alibec a redus din diferență, după ce înaintea reușitei sale scorul era de 3-0.

Pentru gazde au marcat, înainte de reușita lui Alibec, Al Naimat, în minutul 26, Sliti, în minutul 30 și Tihi, în minutul 58. Scorul final al partidei a fost de 4-2.

Imediat după reușita atacantului de 32 de ani, Arias a marcat golul al 2-lea pentru Muiather. Totuși, tot cei de la Al-Ahli Doha au câștigat partida și au mai marcat un gol, în minutul 90+2, prin Umaru.

În urma acestui rezultat, echipa lui Denis Alibec se află pe locul al 8-lea în campionatul din Qatar, cu doar 4 puncte obținute după 5 etape disputate în campionat. Pentru Muaither urmează tot un meci cu Al-Ahli Doha, de data aceasta în cadrul Cupei Ligii din Qatar.

Denis Alibec a ajuns la două reușite în Qatar. Cum a marcat primul gol

La momentul în care Alibec a marcat primul gol pentru noua sa echipă, Muaither s-a văzut condusă încă din minutul 9 de Al-Duhail, când Michael Olunga a deschis scorul. Muaither a egalat cu 8 minute înainte de pauză, după reuşita românului.

Denis Alibec, în lotul preliminar pentru acțiunea din luna octombrie a echipei naționale

PORTARI: Ionuț Radu (Bournemouth | Anglia, 4/0), Florin Niță (Gaziantep | Turcia, 19/0);

FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Rayo Vallecano | Spania, 12/1), Radu Drăgușin (Genoa | Italia, 9/0), Ionuț Nedelcearu (Palermo | Italia, 25/2), Adrian Rus (Pafos | Cipru, 17/1), Virgil Ghiță (Cracovia | Polonia, 1/0), Andrei Burcă (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 21/1), Bogdan Racovițan (Raków | Polonia, 0/0), Andres Dumitrescu (Slavia Praga | Cehia, 0/0);

MIJLOCAȘI: Marius Marin (Pisa | Italia, 12/0), Răzvan Marin (Empoli | Italia, 48/2), Nicolae Stanciu (Damac FC | Arabia Saudită, 62/13), Alexandru Cicâldău (Konyaspor | Turcia, 32/4), Olimpiu Moruțan (Ankaragucu | Turcia, 11/1), Dennis Man (Parma | Italia, 19/6), Ianis Hagi (Deportivo Alaves | Spania, 27/2), Alexandru Dobre (Famalicão | Portugalia, 2/0), Valentin Mihăilă (Parma | Italia, 14/4), Deian Sorescu (Raków | Polonia, 13/0);

ATACANȚI: George Pușcaș (Genoa | Italia, 38/10), Denis Alibec (Muaither | Qatar, 33/4), Denis Drăguș (Gaziantep | Turcia, 5/2), Florin Tănase (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 17/2), Florin Andone (CD Eldense | Spania, 25/2).

1
23:45
Borussia Dortmund – PSG 1-0! Fullkrug, singurul marcator într-un meci cu ocazii uriaşe! Mbappe nu s-a lipit la gol
1
23:40
Gigi Buffon, emoţionat de revenirea lui Parma în Serie A! Mesaj superb după performanţa la care au contribuit Man şi Mihăilă
1
23:31
FotoDennis Man şi Valentin Mihăilă, la bustul gol după ce au promovat în Serie A! Imagini de senzaţie cu românii de la Parma
1
23:12
Mihai Stoica a spus totul despre sărbătoarea câştigării titlului! Ce a pregătit FCSB: „La cât am aşteptat, trebuia să facem ceva”
1
23:02
VIDEOCristiano Ronaldo, un nou gol fabulos în Arabia Saudită! Starul portughez a început să danseze după ce a înscris
1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului