Ianis Hagi are Scoţia la picioare după Rangers – Livingston 2-0. Antrenorul său îşi freacă mâinile de bucurie: „Ne-a adus calitatea care ne lipsea!”

Avatar photo

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23 septembrie 2021, 8:59

Ianis Hagi a avut o revenire de senzaţie. Mijlocaşul de 22 de ani s-a făcut remarcat la primul meci după ce a părăsit izolarea. Fiul "Regelui" a reuşit un assist la numai două minute după ce a fost introdus pe teren de Steven Gerrard.

Ianis Hagi, lăudat de presa britanică

Profimediaimages

Chiar dacă a stat două săptămâni departe de terenul de fotbal, Ianis Hagi a reuşit să se menţină într-o formă de zile mari. A scăpat de Covid-19 şi i-a făcut pe fani să îl aplaude la scenă deschisă. Şi antrenorul secund al lui Rangers a recunoscut că victoria din sferturile de finală ale Cupei Ligii i se datorează românului.

Ianis Hagi, lăudat după Rangers – Livingston 2-0

În prima repriză am suferit. Ne-am creat câteva şanse de a marca dar, vorbind cu jucătorii, ne-am dat seama că am fost cam risipitori în ultima treime. Am făcut o schimbare la pauză, care s-a dovedit a fi câştigătoare. Ne-a lipsit un pic de calitate şi credem că Ianis a adus-o.

Merită felicitări pentru că a trecut printr-o perioadă dificilă din cauza Covid-19. A stat 10 zile în carantină şi abia a revenit, acum 2 sau 3 zile. Chiar şi aşa, a părut a fi în formă şi ne-a adus acea calitate care ne lipsea. În cele din urmă am marcat două goluri. Ianis a revenit!„, a declarat Gary McAllister, la finalul meciului, citat de heraldscotland.com.

Ianis a pasat decisiv la golul lui Kemar Roofe din minutul 48. „Prințul” și-a fentat un adversar și i-a pus mingea pe tavă atacantului lui Rangers.

A fost al treilea assist pentru Ianis Hagi la Rangers în acest sezon, în toate competițiile. Ultimul său meci oficial disputat pentru Rangers a fost pe 26 august, împotriva celor de la Alashkert, în returul play-off-ului pentru grupele Europa League, încheiat 0-0.

Fanii lui Rangers, în extaz după pasa de gol a lui Ianis Hagi

Suporterii campioanei Scoției au luat cu asalt rețelele de socializare după pasa de gol a românului.

Ianis Hagi face mereu diferența! Avem nevoie de tine în fiecare meci. Bine ai revenit acasă!”, a scris un fan a lui Rangers.

Bine ai revenit, Ianis Hagi!”, a scris un alt suporter.

Da, incredibil jucător! Ianis Hagi, te iubesc!„, a fost postarea alui internaut.

Dan Petrescu, la AS.ro LIVE

19:00 LIVE SCORE | Mioveni – FC U Craiova 1948 2-2. George Ganea a egalat! Buziuc a reuşit o „dublă” de senzaţie. Blănuţă a fost eliminat 18:48 Gică Hagi, discurs răscolitor: „Nu cred că nu poţi să găseşti 20 de băieţi! Dacă nu, înseamnă că trebuie să ne lăsăm!” 18:41 Gigi Becali, „spaima cazinourilor”. Dezvăluiri uluitoare despre patronul FCSB: „Nu am văzut așa ceva în viața mea!” 18:18 Dan Petrescu, un car de nervi: „Mai contează ce vrea antrenorul? Nu eu i-am pierdut pe jucători, CFR Cluj i-a pierdut!” 17:53 Gestul radical făcut de Nicolae Dică pentru a duce FCSB în playoff: „E pus în vestiar, sper să realizeze că nu e ok!” 17:28 FotoDramă amoroasă în familia bărbatului care a avut o relaţie cu cea mai cunoscută amantă: „Neatașată, singură, nemăritată! În sfârşit, sunt fericită” 17:17 Rică Răducanu a ajuns de urgenţă la spital! Cu ce probleme se confruntă legenda Rapidului 17:01 Adrian Mutu, precaut înainte de Chindia Târgovişte – Rapid: „Nu este momentul să privim de sus pe nimeni!” 16:34 Foto„Mami, de ce nu dormi? Mami, ce s-a întâmplat?” Calvarul prin care a trecut Mihaela, românca de 34 de ani care a cedat nervos: „Două zile am avut nevoie să stau în pat!” 16:31 VIDEODorit de AC Milan, Dennis Man continuă să impresioneze în Italia! Internaţionalul român a marcat în Parma – Frosinone