Ianis Hagi are Scoţia la picioare după Rangers – Livingston 2-0. Antrenorul său îşi freacă mâinile de bucurie: „Ne-a adus calitatea care ne lipsea!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 23.09.2021, 8:59

Ianis Hagi a avut o revenire de senzaţie. Mijlocaşul de 22 de ani s-a făcut remarcat la primul meci după ce a părăsit izolarea. Fiul "Regelui" a reuşit un assist la numai două minute după ce a fost introdus pe teren de Steven Gerrard.

Ianis Hagi

Profimediaimages

Chiar dacă a stat două săptămâni departe de terenul de fotbal, Ianis Hagi a reuşit să se menţină într-o formă de zile mari. A scăpat de Covid-19 şi i-a făcut pe fani să îl aplaude la scenă deschisă. Şi antrenorul secund al lui Rangers a recunoscut că victoria din sferturile de finală ale Cupei Ligii i se datorează românului.

Ianis Hagi, lăudat după Rangers – Livingston 2-0

În prima repriză am suferit. Ne-am creat câteva şanse de a marca dar, vorbind cu jucătorii, ne-am dat seama că am fost cam risipitori în ultima treime. Am făcut o schimbare la pauză, care s-a dovedit a fi câştigătoare. Ne-a lipsit un pic de calitate şi credem că Ianis a adus-o.

Merită felicitări pentru că a trecut printr-o perioadă dificilă din cauza Covid-19. A stat 10 zile în carantină şi abia a revenit, acum 2 sau 3 zile. Chiar şi aşa, a părut a fi în formă şi ne-a adus acea calitate care ne lipsea. În cele din urmă am marcat două goluri. Ianis a revenit!„, a declarat Gary McAllister, la finalul meciului, citat de heraldscotland.com.

Ianis a pasat decisiv la golul lui Kemar Roofe din minutul 48. „Prințul” și-a fentat un adversar și i-a pus mingea pe tavă atacantului lui Rangers.

A fost al treilea assist pentru Ianis Hagi la Rangers în acest sezon, în toate competițiile. Ultimul său meci oficial disputat pentru Rangers a fost pe 26 august, împotriva celor de la Alashkert, în returul play-off-ului pentru grupele Europa League, încheiat 0-0.

Fanii lui Rangers, în extaz după pasa de gol a lui Ianis Hagi

Suporterii campioanei Scoției au luat cu asalt rețelele de socializare după pasa de gol a românului.

Ianis Hagi face mereu diferența! Avem nevoie de tine în fiecare meci. Bine ai revenit acasă!”, a scris un fan a lui Rangers.

Bine ai revenit, Ianis Hagi!”, a scris un alt suporter.

Da, incredibil jucător! Ianis Hagi, te iubesc!„, a fost postarea alui internaut.

Ianis Hagi, pregătit să scrie istorie la Rangers.
Fotbal extern • 22 oct., 8:41
Ianis Hagi, pregătit să scrie istorie la Rangers. Anunțul făcut după victoria cu Brondby
Meciuri tari pentru stranieri în Europa
Fotbal extern • 21 oct., 23:55
Olimpiu Moruțan, pasă de gol în Lokomotiv Moscova – Galatasaray 0-1. Ianis Hagi, titular în Rangers – Brondby 2-0. Înfrângere dramatică pentru Niță în Sparta – Lyon 2-3. Cele mai tari meciuri sunt sunt AICI
Rangers, presată să-l vândă pe Ianis Hagi
Fotbal • 18 oct., 11:44
Rangers, presată să-l vândă pe Ianis Hagi la AS Roma! „Transferul trebuie să se facă!” Ce scriu britanicii despre mutarea anului în Scoția

Radiş şi Bodnar, fetele de aur ale României, la AS.ro LIVE

El are 61 de ani, iar soția sa are 19. Motivul pentru care părinții tinerei au sunat la poliție când l-au văzut pe bărbatul cu 42 de ani mai în vârstă decât fiica lor
22
oct.
22:56
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Oltenii nu se mulțumesc cu puțin! Mirko Pigliacelli: „Ne place să câștigăm cu 5-0! Se vede mâna lui Reghe!”
22
oct.
22:40
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, mesaj categoric după ce a fost schimbat de Laurențiu Reghecampf: „Trebuie să joc!”
22
oct.
22:20
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova 0-1 | Andrei Ivan, eroul lui Laurențiu Reghecampf! Oltenii au ajuns la patru victorii consecutive fără gol primit în Liga 1
22
oct.
21:50
Ionuț Amzăr, fotbalistul atipic din Liga 1: „Strâng bani pentru o mașină, să ajung și eu la Săftica!” Cine este idolul puștiului de la Dinamo
22
oct.
21:49
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan 2-0 | „Nu înțeleg cât mai poate continua acest asediu!” Adrian Mititelu Jr. a răbufnit: „Nu se poate asta!”
22
oct.
21:17
Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova | „Blestemul penalty-urilor” continuă pentru olteni! Elevii lui Laurențiu Reghecampf au ratat din nou de la 11 metri
22
oct.
20:50
Simona Halep ține capul sus după eliminarea de la Kremlin Cup: „Am progresat!” Sportiva noastră, cu gândul la Transylvania Open
22
oct.
20:13
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Flavius Stoican rămâne cu picioarele pe pământ: „Nu suntem mari și tari! Trebuie să nu mai avem teamă!”
22
oct.
19:25
FC U Craiova 1948 – Gaz Metan Mediaș 2-0 | Oltenii „au spart gheața” după 8 etape! Flavius Stoican, primul succes pe banca echipei lui Adrian Mititelu
22
oct.
18:51
Mihai Stoica a anunțat când revine jucătorul despre care Gigi Becali spunea că l-ar refuza pe Jordi Alba pentru el. Patronul FCSB l-a comparat cu Marcelo de la Real Madrid
Simona Halep – Veronika Kudermetova 6-1, 7-6. Românca, încă o victorie la Kremlin Cup! Când va avea loc meciul din sferturi și cu cine se va bate pentru un loc în semifinale